مصرف آنتی‌بیوتیک‌ و کاهش رشد مغزی و باکتری‌های مفید روده

تاثیر آنتی‌بیوتیک روی باکتری‌های مفید روده و رشد مغزی

 

آیا مصرف آنتی‌بیوتیک‌ که باعث کاهش میزان باکتری‌های مفید روده می‌شوند، بر سلول‌ها و رشد مغزی نیز تاثیر می‌گذارند؟

 

در این رابطه تحقیقاتی انجام شده است. طبق مطالعه ای که روی موش ها انجام شده، مشاهده شده است آنتی‌بیوتیک‌ هایی که آنقدر قوی هستند که باکتری‌های روده را از بین می‌برند، می‌توانند جلوی رشد سلول‌های مغزی در هیپوکمپ (بخشی از مغز که در حافظه نقش دارد) را نیز بگیرند.

 

این مطالعه از این قرار است که:

در این تحقیق که توسط سوزان آسو ولف در مرکز مولکولی دانشگاه برلین آلمان انجام شد، مشاهده شده است که درمان طولانی مدت با آنتی‌بیوتیک می‌تواند بر عملکرد مغزی تاثیرگذار باشد. اما پروبیوتیک‌ها و ورزش می‌توانند انعطاف‌پذیری مغز را متعادل کنند و این موارد باید به عنوان یک درمان واقعی مورد توجه قرار گیرند.

دکتر ولف ابتدا با توجه به تحقیقاتی که در ده سال اخیر روی سیستم ایمنی انجام شده بود، متوجه نشانه‌هایی شد که بیانگر تاثیر سیستم ایمنی بر سلامت و رشد سلول‌های مغزی از طریق سلولهای T بود. اما تحقیقات محدودی هستند که ارتباطی بین مغز، سیستم ایمنی و روده پیدا کرده باشند.

در این مطالعه‌ی جدید، محققان به یک گروه از موش‌ها مقدار کافی آنتی‌بیوتیک دادند، تا حدی که تقریبا باکتری‌های روده را کاملا پاکسازی کند. این گروه در مقایسه با گروهی که آنتی‌بیوتیک دریافت نکرد بودند، در تست‌های حافظه عملکرد بسیار ضعیف‌تری نشان دادند و علاوه بر این، مشاهده شد موشهایی که بار میکروبی روده‌ی خود را از دست داده‌اند، رشد و تقسیم سلولی کمتری در ناحیه‌ی هیپوکمپ (منطقه ای از مغز که در طول زندگی فرد مسئول تولید سلول‌های جدید مغزی است) داشته‌اند. در کنار همه‌ی این مشاهدات، محققان متوجه شدند علاوه بر تاثیرات حافظه ای، تعداد گلبول‍‌های سفید (به ویژه مونوسیت ها) از نوع  Ly6Chi در خون، مغز و مغز استخوان، به میزان معنی‌داری کاهش یافته است. بنابراین محققان به سراغ بررسی این مساله رفتند که آیا لنفوسیت Ly6Chi مسئول تغییرات در حافظه و تولید سلول های جدید مغزی است یا خیر.

مطالعه‌ای دیگر می‌گوید:

دانشمندان در مطالعه‌ای دیگر یک گروه از موش‌های سالم را با یک گروه از موش‌هایی مقایسه کردند که بار میکروبی سالمی در روده داشتند، اما Ly6Chi  آن ها نسبت به گروه سالم (گروه کنترل) کمتر بود (این کاهش را از طریق دستکاری ژنتیکی و یا استفاده از آنتی بادی علیه Ly6Chi  انجام داند).  نتیجه‌ی تست‌های حافظه و مقدار تولید سلول جدید موش‌هایی که  Ly6Chi  پایین داشتند (در هر دو گروه دستکاری ژنتیکی و آنتی بادی) با گروهی که به علت آنتی‌بیوتیک درمانی باکتری‌های روده ی خود را از دست داده بودند مشابه بود. علاوه بر این، دانشمندان مشاهده کردند که اگر Ly6Chi  را در موش‌های درمان شده با آنتی بیوتیک را افزایش دهند، حافظه و میزان تولید سلول مغزی جدید بهبود می‌یابد.

دکتر ولف اظهار داشت: “این نتایج برای ما شگفت‌انگیز بود که سلول‌های Ly6Chi  از محیط بدن به مغز بروند و اینکه زمانیکه اشکالی در بار میکروبی بدن به وجود بیاید، سلول‌های Ly6Chi  به عنوان سلول‌های رابط عمل می‌کنند.”

خوشبختانه عوارض جانبی آنتی‌بیوتیک‌ ها بازگشت‌پذیر است. موش‌هایی که بعد از آنتی‌بیوتیک درمانی، پروبیوتیک دریافت کردند و یا روی چرخ‌های مخصوص فعالیت بدنی داشتند، حافظه و توانایی تولید سلول‌های مغزی جدید خود را دوباره بازیافتند. در این مطالعه، شدت اثر پروبیوتیک ها بر سلول‌های Ly6Chi  ، تولید سلول‌های جدید مغز و عملکرد شناختی مغز نتیجه ای کاملا غیر قابل پیش بینی بود.

اما نتایج این مطالعه باعث شد سوالات متعددی در زمینه‌ی باکتری‌های روده و ارتباط بین Ly6Chi  و مغز مطرح شود. با اینکه پروبیوتیک‌ها باعث بازگشت حافظه در موش‌ها شدند، اما  پیوند مدفوع برای برگرداندن باکتری های مفید روده نتوانست کمکی در این زمینه بکند.

دکتر ولف در این باره گفت: ” باعث تعجب بود که پیوند مدفوع طبیعی توانست بار میکروبی طبیعی را به روده بازگرداند، اما تاثیری بر میزان تولید سلول‌های جدید مغزی نداشت. این می‌تواند ناشی از این مساله باشد که آنتی‌بیوتیک‌ها مستقیما بر تولید سلول جدید در مغز اثر می‌گذارند و نه به واسطه ی روده. برای روشن شدن این مساله، باید روی موش‌های آزمایشگاهی ایزوله ای کار کنیم که هیچگونه بار میکروبی در روده ندارند، و به آن ها آنتی بیوتیک بدهیم و نتایج این گروه را با گروههای قبلی مقایسه کنیم. ”

در آینده، محققان باید به دنبال این مساله بروند که آیا پروبیوتیک درمانی می‌تواند علائم بیماری‌های عصبی و روانی را کاهش دهد یا خیر.

در کل توصیه می‌شود تا در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها باید دقت بیشتری بکنیم.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] میوه باعث می‌شود تا عملکرد مغز و نیز قدرت استدلالی شما بالا رفته و این به دلیل میزان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *