, , ,

آیا حمام روزانه درست است؟ چه زمانی برای دوش گرفتن مناسب است؟

حمام روزانه
حمام

حمام روزانه

بعضی از مردم بدون حمام   روزانه و طولانی  احساس  تمیزی  نمی کنند.  اما آیا دوش روزانه  لازم  یا حتی سالم است؟ دکتر ایلین لارسون، متخصص بیماری های عفونی و دانشیار تحقیق در دانشکده پرستاری دانشگاه کلمبیا می گوید: “من فکر می کنم دوش گرفتن عمدتا به دلایل زیبایی شناختی است. ” “مردم فکر می کنند که آنها برای بهداشت و یا پاک تر شدن دوش می گیرند، اما از لحاظ باکتری شناختی  این درست نیست.”

تحقیقات لارسون نشان داده است که صابون های ضد باکتری و محصولات تمیز کردن بسیاری از مردم در خانه هایشان بهتر از صابون ساده ای نیستند که خطر ابتلا به بیماری های عفونی را کاهش می دهند.

او می گوید: ” اگر بدن شما بعد از ورزش بوی بد می دهد، حمام کردن بو را از بین می برد.” . اما از لحاظ حفاظت از بیماریها، شستشوی منظم دستها کفایت می کند.

حتی بیش از حد حمام کردن ممکن است خطر ابتلا به بعضی بیماری ها را  افزایش دهد. پوست خشک  شکاف هایی را برای ایجاد عفونت ایجاد می کند. لارسون می گوید: هنگامی که پوست شما خشک می شود، به خصوص زمانی که پا به سن می گذارید و  پوست شما نازک تر و کم آب تر می شود، احتمال ابن اتفاقات نامطلوب بالاتر هم می رود.

متخصصان دیگر از جمله دکتر سی. براندون میچل، استاد گروه پوست در دانشگاه جورج واشنگتن می گوید: “من فکر می کنم اکثر مردم بیش از حد حمام  میکنند..”

میچل می گوید شستشو می تواند پوست شما را از روغن های طبیعی خود بشوید و همچنین ممکن است باعث از بین رفتن جمعیت باکتری های سیستم ایمنی بدن شود.  این قضیه در مورد خصوصا شوینده های آنتی باکتریال بیشتر صادق است.

بنابراین تعداد دوش ایده آل چقدر است؟ میچل می گوید: از لحاظ سلامت  و نه از لحاظ ظاهری و یا بوی تن، احتمالا یک یا دو بار در هفته . او می گوید: “بدن شما به طور طبیعی از لحاظ تولید چربی ایده آل است. “و  “دوش روزانه لازم نیست.”

مردم ممکن است از ماسک طبیعی خود قدردانی نکنند  و البته  این نکته کوچکی نیست که  یک مطالعه اخیر، بوی بد را در میان بالاترین عامل جدایی ها قرار داده است،  اما تا زمانی که دست ها و لباس هایتان را که بسیاری از سلول های مرده را جمع می کنند و به راحتی پاک می شوند را بشوییدد به احتمال زیاد از خیلی از خطراتی که سلامتی را تهدید می کند در امانید.

از لحاظ تاریخی، حمام کردن در بین مردم روم، مصر و یونان باستان  رواج داشته است.

اسنبورگ می گوید، با سقوط امپراطوری روم، زیرساخت های آبزی که باعث شد بسیاری از مردم به آب شیرین برای شستشو دسترسی پیدا کنند، از بین رفتند. همچنین  در طول قرن چهاردهم، هنگامی که کارشناسان پزشکی در سوربن  پاریس  به اشتباه  اعلام کردند شستن با آب گرم ممکن است منافذ پوست را باز و خطر ابتلا به طاعون را زیاد کند و برای پانصد سال بعدی مردم از حمام خصوصا  با آب گرم می ترسیدند.

در حال حاضر، حمام منظم در رواج دوباره است.

متخصصان توصیه می کنند اگر روزانه دوش می گیرید همه جای بدن را کف صابون یا شامپو نزنید و صرفا مناطقی که ترشحات با بوی قوی دارند مانند زیر بغل ها، کشاله ران و باسن را با صابون بزنید و مابقی را صرفا با آب خالی بشویید.

میچل می گوید: “من بیماران را که روزانه دوش می کشند، نمی گذارم تا تمام بدنشان را پاک کنند.” چاله ها، لب به لب و کشاله ران، که مناطقی هستند که ترشحات قوی بوجود می آورند، برخورد می کنند. او می گوید، بقیه بدن شما خیلی صابون نمی کند.

شستشوی موهای شما کمی پیچیده تر است. میچل می گوید: “بعضی از مردم با پوست سر و موهای خونی احتمالا فقط باید هر چند هفته آن را بشویند.” او همچنین می گوید، حتی اگر شما شوره سر و یا برخی از موارد دیگر پوستی که نیاز به شستن بیشتر داشته باشد، چند بار در هفته کفایت می کند.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دوش آب سرد در فصل بهار هم برای سرحال شدن و هم بهبود سیستم ایمنی خوب است. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *