, ,

چندی از اشتباهات تغذیه‌ای!

تغذیه لاغری

سلام بسیار شده است که از افراد مختلف توصیه‌های تغذیه می‌شنوید یا حتی در دنیای مجازی توصیه‌هایی مربوط به رژیم غذایی و خوراکی‌های مختلف می‌خوانید. اما آیا تا به با خود گفته‌اید که کدام یک از این موارد درست است؟

در اینجا چند مورد از اشتباهات تغذیه‌ای را با هم بررسی می‌کنیم:

  • حتما شنیده‌اید که برخی می‌گویند”روزه‌گرفتن شمارا لاغر می‌کند اما اگر در حین غذاخوردن آب بنوشید دچار افزایش وزن می‌شوید!”

قبل از هر چیزی باید بگوییم که آب هیچ کالری‌ای ندارد. پس با نوشیدن آب افزایش وزن پیدا نمی‌کنید.

و اما در طی روزه‌داری مسلما دچار کاش وزن خواهید شد اما این یک کاهش وزن واقعی نیست. چرا که در بدن شما چربی‌سوزی نشده‌است بلکه آب بدن شما بسیار کم شده‌است. پس بدن خود را در محدودیت نگذارید و به میزان کافی آب بنوشید. و باید بگوییم که نوشیدن آب در روند لاغری شما را کمک می‌کند و نیز بسیار ضروری است.

 

  • حتما شنیده‌اید که برخی می‌گویند” که میزان کالری کره‌ی گیاهی از کره‌ی حیوانی کالری کمتر است!”

اینکه می‌گویند، کره‌ی گیاهی جایگزین خوبی برای کره‌ی حیوانی به ویژه در رژیم‌های کاهش وزن و لاغری است، یک اشتباه تغذیه ای به شمار می‌آید. جالب است که بدانید که در هر گرم از هر نوع چربی به میزان نه کالری انرژی وجود دارد و این مقدار تقریبا دو برابر کالری موجود در پروتئین و کربوهیدرات است.

 

  • حتما شنیده‌اید که برخی می‌گویند”اگر می‌خواهید صورتتان دیگر جوش نزند، دیگر شکلات نخورید!”

خوب است که بدانید این شکلات و کاکائو نیست که باعث ایجاد جوش و آکنه در پوست صورت شما می‌شوند، بلکه چربی‌های ناسالم و قندهای ساده‌ای که در تولید آنها استفاده می‌شود باعث بروز آکنه پوست می‌شود. و پوست شما را ملتهب می‌کند. و ناگفته نماند که کاکائو بسیار هم مفید است. چراکه کاکائوی تازه دارای ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است. خوردن شکلات باعث حس شادی می‌شود. پس شکلات بخورید اما سعی کنید کم چرب و کم شیرین باشد.

 

  • حتما شنیده‌اید که برخی می‌گویند”از خوراکی‌های با کم‌چرب تغذیه کنید تا لاغر شوید!”

مجصولات کم چرب فقط تحت شرایطی نسبت به محصولات معمولی مشابه رژیمی تر هستند. باید هنگام خرید دو محصول را باهم مقایسه کنید و ببینید که آیا کالری و میزان کربوهیدرات محصول کم چربی که انتخاب کرده اید هم از محصول مشابه کمتر است یا خیر. خیلی اوقات در صنایع غذایی به محصولات کم چرب کربوهیدرات (قند ساده) اضافه میکنند تا طعم محصول را بهبود ببخشند. همیشه به یاد داشته باشید که مقدار کربوهیدرات محصول مهم تر از چربی آن است.

 

  • حتما شنیده‌اید که برخی می‌گویند” اگر می‌خواهید چاق نشوید، به جای استفاده از شکر و قند از عسل استفاده کنید!”

درست است که عسل طبیعی علاوه بر قند و کربوهیدرات، دارای ترکیبات مفید دیگری نیز می‌باشد. اما باید بگوییم که قند، قند است. کربوهیدرات، کربوهیدرات است. و از هر گرم کربوهیدرات به میزان چهار کالری انرژی دریافت می‌شود.

 

  • حتما شنیده‌اید که برخی می‌گویند”از نوشیدن قهوه بپرهیزید که ضرر دارد!”

جالب است که بدانید قهوه دارای ترکیبات مفیدی از جمله آنتی‌اکسیدان است. و اگر در طی روز به میزان کافی مثلا حداکثر سه فنجان قهوه بنوشید، به نتایج مثبتی می‌رسید. برای مثال با نوشیدن مقدار کافی قهوه از بعضی انواع سرطان و دیابت و بسیاری دیگر از بیماری‌ها دور خواهید بود. خوب است که افراد که طرفدار قهوه هستند این مقاله را مطالعه کنند.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *