انواع مختلف سردرد و نشانه هایشان را بشناسید

اگر میخواهید از شر سردرد های آزار دهنده خلاص شوید باید انواع مختلف سردرد را بشناسید تا درمان بهتری داشته باشید

متاسفانه سردرد امروزه در زندگی روزانه همه وجود دارد و هر کداممان آن را به گونه ای تجربه می کنیم. معمولا همه ما هنگام سردرد سراغ انواع مسکن یا داروها و دم نوش های مختلف می رویم  اما کمتر کسی می داند که این سردردها با هم متفاوت اند و دلیل آنها چیزهای مختلفی است. باید بدانیم که انواع مختلف سردرد با علت های مختلف وجود دارد که هر کدام نشانه ها و درد خود را دارند اگر بتوانیم این موضوع را تشخیص دهیم درمانهای متناسب با آنها را پی میگیریم و نتایج خیلی بهتری خواهیم گرفت.

در زنجفیل به شما ۶ نوع مختلف سردرد را توضیح می دهیم تا از این به بعد بدانید که چه درمانی را پیش بگیرید.

سردردهای خوشه ای

این نوع سردرد در هر دو جنس مرد و زن اتفاق می افتد اما در مردها بیشتر است. هر چند به صورت مداوم و مکرر اتفاق نمی افتد اما وقتی پیش می آید بسیار شدید است. این سردرد در یک طرف سر و اطراف چشم  درد شدید و تکان دهنده دارد. علت سردرد خوشه ای هنوز مشخص نشده است اما معمولا با اختلالات مغزی و اعصاب مرتبط است. این سردردها برخلاف میگرن دوره ای هستند این سردرد در کنار درد شدیدش حالت خستگی و بی حالی دارد که گاهی از شدت درد حالت تهوع هم شایع است.

درد سر و گردن

این درد معمولا از قسمت پس سر و گردن شروع می شود و به سمت پیشانی پیش می رود و بعد گوش ها وکنار چشم ها را فرا میگیرد. این سردرد مداوم است و شدت های مختلف دارد و اغلب با میگرن و سردرد های عصبی اشتباه گرفته میشود. علت این سردرد مشکلات در ستون فقرات یا آسیب به سه عصب اول گردن و یا التهاب نخاع است.

زنان بیشتر مستعد این سردرد هستند تا مردها، حدود ۲۰ تا ۱۵ درصد کسانی که از سردرد شکایت می کنند دچار همین سردرد ناشی از ستون فقرات هستند.

سردردهای میگرنی

میگرن یک سردرد معروف است که تقریبا همه می شناسند میگرن با دردهای تیز صبحگاهی شروع میشود و با هر فعالیت فیزیکی هم دردش بیشتر می شود. علائم آن هم شامل حساسیت به نور، بو یا سر و صدا، حالت تهوع و استفراغ، تشکیل شدن نقطه های تیره جلوی دید میشود.میگرن به علل مختلفی ایجاد می شود اما مهمترین آن استرس است. به همین دلیل هم میگرن در افراد حساس بیشتر اتفاق می افتد. این نوع سردرد در دوران پریودی زنان هم بسیار شایع است. دیگر عوامل آن تغییر عادت غذایی، سیگار و آلودگی هواو بی خوابی است.

سردردهای سینوسی

سردردهای سینوسی همانطور که ازنامش پیداست در ناحیه سینوس بین دو چشم رخ می دهد. با تکان دادن سر خم کردن یا دراز کشیدن تشدید می شود. اگر این نوع سردرد برایتان پیش می آید اما ترشحات بینی و گرفتگی بینی و خلط ندارید باید بدانید که سردرد سینوسی نیست و یک سردرد معمولی را تجربه میکنید.

میگرن و سردردهای سینوسی معمولا با هم اشتباه گرفته می شوند وگاهی همزمان اتفاق می افتد. برای اینکه بتوانید تشخیص دهید دقت کنید که هنگام میگرن اختلالات دید دارید در حالی که سینوس به چشمها کاری ندارد هر چند بین دو چشم به شدت درد میگیرد.

سردرد های گیجگاهی

حدود ۷۵ میلیون انسان دچار سردردهای گیجگاهی میشوند که یک درد مزمن و شدید است. نشانه های آن از قرار زیر است: احساس دندان درد، تغییر شکل لبخند به طوری که شخص فکر می کند جای لبخند و لبهایش کج شده است.  این اتفاق برای این پیش می آید که عضلات صورت منقبض میشوند و صورت گاهی تیک میگیرد.برای اینکه بدن این مشکل را حل کند خون بیشتری را به صورت می فرستد و در نتیجه در ناحیه فک ، شانه و کتف احساس تنش و بی حسی می کنید از نشانه های دیگر آن فشار دادن دندان ها است.

سردردهای عصبی

این سردرد احتمالا شایعترین نوع سردرد است که تقریبا همه انسان ها آن را تجربه کرده اند. این نوع سردرد معمولا چند ساعت طول میکشد و پیشانی، گونه ها، گردن و گیج گاه را درگیر می کند.وقتی افراد این سردرد را تجربه  می کنند احساس تنش، سفت شدن عضلات و فشار در سر را تجربه می کنند. این درد معمولا خیلی شدید نیست اما بسته به عواملی حتی میتواند از سردردهای دیگر شدید تر شود این نوع سردرد معمولا بعداز ظهرها و صبح ها اتفاق می افتد.

این سردردها هرکدام درمانهای خاص خودشان را دارند برای همین هم باید بشناسیم که کدام سردرد را تجربه میکنیم. در اولین فرصت درمان های مختلف هر کدام از این سردرد ها را برای خوانندگان زنجفیل ارائه می دهیم هرچند پیشتر ها درمان خانگی سردردهای میگرنی قاعدگی را معرفی کرده ایم.

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] وقتی سردرد می‌گیرد، قبل از اینکه به سراغ انواع مسکن بروید، کمی آب بنوشید. چرا که یکی از دلایل سردرد، کم‌آب است. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *