,

برای بارور شدن از گفتن این رازها به پزشکتان خجالت نکشید

همه ما ممکن است درباره بدنمان رازهایی داشته باشیم اما رازهایی هستند که اگر به پزشکمان نگوییم یا خجالت بکشیم به ما آسیب خواهد زد.مشکلی که شاید به نظر شما خجالت آور باشد می‌تواند نشانه های یک بیماری خطرناک شود که اگر پزشکتان زودتر بفهمد حتما قابل درمان خواهد بود.

 در مورد گذشته خود هم چیزی از پزشکتان مخفی کرده اید که به نظرخودتان به موضوع ربطی ندارد، اما باید بدانید که پزشکتان ممکن است چیز مرتبطی در آن بیابد.

اما اگر تصمیم دارید باردار شوید باید همه جزئیات را به متخصص زنان خود بگویید. اگر شما هم این ۸ راز را در دل خود نگه داشته اید و به هر دلیلی به پزشک متخصص زنان خود نگفته اید و قصد باردار شدن دارید حتما اینبار به او بگویید.

تجربه رابطه جنسی دردناک دارید

رابطه جنسی نباید دردناک باشد گاهی در برخی حالت ها ممکن است به صورت موقتی دردناک باشد که مربوط به آن حالت رابطه جنسی است اما در کل اگر مدام رابطه جنسی دردناک دارید آن را پنهان نکنید. رابطه جنسی دردناک ممکن است در اثر شرایط مختلفی ایجاد شود مثل اندومتریوز، چسبدنگی لگن، بیماری التهابی لگن، فیبروئید که باعث رابطه جنسی دردناک و در نهایت ناباروری می‌شود.

حتی رابطه زناشویی دردناک خود باعث ناباروری می‌گردد. برخی از زنان در دوره تخمک گذاری خود دچار درد هنگام نزدیکی می‌شوند درست همان زمان که باید برای باردار شدن اقدام کنند. برخی از زنان هم به علت خشکی واژن رابطه جنسی دردناک را تحمل می‌کنند.

رشد بیش از حد موهای صورت و بدن دارید

رازهایی که باید برای بارور شدن به پزشکتان بگویدد

اگر موهای زائد صورت و بدن شما بیش از حد رشد می‌کند احتمالا شما مدام از روش های مختلف برای از بین بردن آنها استفاده می کنید و فکر هم نمی کنید که این موضوع به باروری و پزشک متخصصتان ربطی داشته باشد و در قرار های خود با پزشکتان هم همیشه اصلاح شده می‌روید اما باید بدانید که این مسئله مهمی است که باید به آن اشاره کنید.

رشد بی رویه مو در صورت و بدن از علائم بیماری هیرسوتیسم hirsutism می‌تواند باشد که یک بیماری عدم تعادل هورمونی است. به طور خاص به شما هشدار می‌دهد که مشکلی در میزان اندروژن بدن دارید. همچنین در رشد بیش از اندازه مو، سندرم تخمدان پلی کیستیک، هایپر پلازیا آدرنال، تومورهای تخمدان یا غده آدرنال، سندرم کوشینگ، هایپر اندروجنیزم یا مقاومت به انسولین، آکانتوز هم می‌تواند موثر باشد.

همه بیماری‌هایی که ذکر شد باعث ناباروری می‌شود و برخی حتی سلامتی کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اجابت مزاج دردناک دارید.

حرکات روده ممکن است آزار دهنده باشند اما دردناک نیستند.تعدادی شرایط هستند که باعث می‌شوند اجابت مزاج دردناک شود مانند اندومتریوز که درد هنگام مدفوع کردن و حتی گاهی ادرار کردن را باعث می‌شود. این علائم معمولا در دوران پریودی بیشتر هم می‌شود اندومتریوز باعث ناباروری می‌شود.

دیگر عوامل این بیماری، IBS یا سندروم روده تحریک پذیر است. IBS  به تنهایی باروری را تحت تاثیر قرار نمی دهد اما چون معمولا با اندومتریوز همراه است از عوامل ناباروری شناخته می شود.

بنابراین یادتان باشد این مسئله مهمی است که اگر خدای نکرده با آن دست به گریبان هستید به متخصص زنان خود بگویید.

دچار خشکی واژینال در هنگام رابطه جنسی می شوید

به طور معمول وقتی زنی از نظر جنسی تحریک می‌شود غده های داخل واژن ترشح می‌کنند و مایع لزجی باعث روان شدن دهانه واژن می‌شود این مایع لزج هم رابطه جنسی را لذت بخشتر می‌کند و هم شرایط بهتری را برای دریافت اسپرم ایجاد می‌کند. اگر زنی در هنگام رابطه جنسی دچار خشکی شود و این مایع لزج ترشح نکند او و همسرش ممکن است فکر کنند که به اندازه کافی از رابطه لذت نمی برند و شاید زنان خجالت بکشند که این مسئله را به پزشک خود بگویند. اما باید بدانند که خشک شدن واژن در رابطه جنسی یک عارضه است و شاید ارتباط خیلی کمی با تحریک شدن در هنگام رابطه داشته باشد.

خشکی واژن می تواند در اثر عواملی مثل عدم تعادل هورمونی، عفونت و تحریک واژن، یا به عنوان اثر جانبی یک دارو اتفاق بیفتد. خشکی واژن از عوارض داروی کلومید است که برای باروری به خانم ها تجویز می‌شود. حتما این عارضه را پزشک خود بگویید که اگر در اثر اختلالات هورمونی باشد پزشکتان به شما استروژن تجویز خواهد کرد و کرم های روان کننده را توصیه می‌کند.

در گذشته یک بیماری عفونی مقاربتی گرفته اید.

رازهایی که باید به پزشک گفت

اگر در گذشته بیماری عفونی گرفته بودید که با مصرف آنتی بیوتیک به طور کامل خوب شدید و فکر می‌کنید که دیگر ارزش گفتن ندارد اما باید بگویید مخصوصا اگر تصمیم به باردار شدن دارید.

درحالیکه آنتی بیوتیک ها عفونت های مقاربتی را درمان می‌کنند اما خودشان باعث زخم در اندام های تناسلی می‌شوند و آنتی بیوتیک ها این چسبندگی  و زخم ها را از بین نخواهند برد.

لوله های فالوپ در اثر این چسبندگی ها ممکن است بسته شود و عارضه هیدروسالپنکس ( یک نوع خاص از لوله فالوپ مسدود شده) باعث ناباروری می‌شود. شما ممکن است هیچ درد و ناراحتی در ناحیه لگن و رحم خود حس نکنید اما باید بدانید که نداشتن درد یا آزار در ناحیه رحم و لگن همیشه به معنی این است که همه چیز روبه راه است.

پس حتما درباره گذشته خود و بیماری هایی که در گذشته از سر گذرانده اید به پزشک متخصص زنان بگویید.

بوی عجیب ناحیه واژن

بوی بدن معمولا به وضعیت بهداشت فرد بستگی دارد و انواع صابون ها و دئودورانت ها هم برای همین ساخته شده اند اما اگر در ناحیه واژن متوجه بوی عجیب و غریب و تند شدید آن را با انواع اسپری و مواد بهداشتی نپوشانید به دو دلیل:

اول اینکه بوی غیر طبیعی واژینال می‌تواند نشانه عفونت باشد، در دوران حاملگی عفونت واژینال ممکن است خطر تولد زودرس را افزایش دهد. همچنین عفونت واژینال احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را افزایش می دهد و اگر درمان نشود به  بیماری التهاب لگن منجر می‌شود.

به نظر اینها دلایل کافی برای اینکه مواد بهداشتی و خوشبو کننده را کنار بگذارید و یک وقت از پزشک متخصص بگیرید باشد به علاوه خود این اسپری ها و مواد آرایشی باعث تحریک بیشتر و عفونت می‌شوند.

اگر مطمئن نیستید که بوی واژن طبیعی است یا عفونت دارد خجالت نکشید و از پزشک خود بپرسید این سوال ها برای او عادی است و روزانه چندین نفر دیگر هم همین سوالات را می پرسند.

به رابطه جنسی تمایل ندارید.

شاید فکر کنید این دیگر مسئله ای است که باید با روانشناس در میان گذاشت نه با متخصص زنان. اما عدم تمایل به رابطه جنسی خودش می‌تواند از عوارض برخی شرایط دارویی باشد. در حالت عادی در هنگام تخمک گذاری زنان تمایل زیادی به رابطه جنسی دارند و بدن آماده بارداری است. این طبیعت بدن است برای اینکه نطفه را بپذیرد اما اگر در این دوران هیچ تمایلی به رابطه جنسی ندارید باید حتما پرونده پزشکی خود را با پزشکتان بررسی کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *