در مورد بطری‌های آب معدنی بیشتر بدانیم

بطری آب معدنی پلاستیکی و سلامتی

ماجرای این بطری‌های پلاستیکی آب معدنی چیست؟

در شبکه های اجتماعی و تلویزیون شنیده‌اید که اگر بطری های پلاستیکی آب معدنی در مقابل گرما یا آفتاب قرار بگیرند، ماده ای به اسم DEHA آزاد می‌کنند که می‌توانند سرطانزا باشند. سازمان WHO و سازمان سرطان آمریکا هردو این ادعا را رد کرده‌اند. در بسیاری از بطری های پلاستیکی DEHA به کار نرفته است، و یا اگر هم داشته باشند، به این راحتی در مقابل گرما این ماده در آب آزاد نمی‌شود. براساس گفته های EPA  هیچ مدرکی دال بر اینکه DEHA باعث اختلالات در جنین، سرطان یا سایر مشکلات سلامتی می‌شود وجود ندارد. بنابراین بسیاری به این اتفاق نظر رسیده‌اند که مصرف DEHA نمی‌تواند سرطانزا باشد.

اما مساله نگران کننده‌تر در مورد بطری‌های پلاستیکی آب معدنی بیسفنول A یا همون BPA هست!

در بسیاری از مطالعات گزارش شده که BPA باعث تولد نوزاد با وزن کم، چاقی در بزرگسالان، اختلالات غدد درون ریز، اختلال در تکامل مغزی و رفتاری در کودکان و بسیاری مشکلات دیگر می‌شود. استفاده از BPA در کانادا، بخش هایی از ترکیه و سوئیس ممنوع شده است. پس اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارین باید از استفاده از آب معدنی با بطری های پلاستیکی خودداری کنید.

البته این مساله را هم بگوییم که FDA اعلام کرده‌است که مقدار BPA موجود در این بطری‌ها کمتر از آن است که بخواهد مشکلات سلامتی ایجاد کند، اما با این حال توصیه می‌شود تا جوانب احتیاط را رعایت کنیم.

متداول ترین نوع پلاستیکی که برای بطری‌های آب معدنی استفاده می‌شود چیست؟

پلی اتیلن ترفتالات یا به اختصار PET هست. برخی مطالعات نشان داده‌اند که PET فقط مناسب ظروف یک‌بار‌مصرف هستند. که اگر بیشتر از یک بار از این بطری ها استفاده شود، DEHA و دیگر ترکیبات شیمیایی خطرناک بطری وارد آب میَ‌شوند. این مساله هنوز وارد منابع علمی نشده‌است و فقط یک فرضیه است که البته محققین در حال بررسی بیشتر این مساله هستند.. پس بهتراست این بطری ها تا اطلاع ثانوی فقط یک بار مصرف شوند. اگر هم اصرار به مصرف مجدد این بطری‌ها دارید، لطفا قبل از هر بار استفاده دوباره، بطری را کامل بشورید، چراکه بطری‌های PET دیواره‌ی پر از حفره دارند که اگر شسته نشوند می‌توانند مکان مناسبی برای رشد باکتریایی باشند.

پس فهمیدیم که مطالعات علمی هنوز نتوانستند موردی علیه این بطری‌ها پیدا کنند. اما ما بازهم بهتر است از این بطری های پلاستیکی استفاده نکنیم.چرا؟

  • در کل زندگی کم پلاستیک تر زندگی سالمیه و حالا کو تا شواهد و مدارک علیه این مساله کامل بشه. تا اون موقع نصف عمر ما گذشته.
  • بخاطر محیط زیست و کره‌ی زمین این عادت را از بین ببرید که تند و تند بطری آب معدنی‌ تهیه کنید. این بطری ها در نهایت روی دست کره‌ی زمین می‌مانند. تولید این بطری‌ها ذخایر کربن زمین را به مرور تخلیه می‌کند و به گرم شدن کره زمین کمک می‌کند. پس راه حل چیه؟
  • از آب معدنی‌هایی که جدیدا توی بطری‌های شیشه ای فروخته می‌شود، استفاده کنید که بارها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
  • یا از قمقمه ی شخصی استفاده کنید و هر روز با آب فیلتر شده پر کنید و نوش جان کنید.
  • با هزینه‌ای که صرف خرید بطری آب معدنی می‌کنید، یک دستگاه فیلتر آب تهیه کنید.

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *