,

تربیت کودک،چطور پسرمان را یک مرد واقعی تربیت کنیم؟ قسمت دوم

آن لحظه‌ای که به چشمان نوزاد پسرتان خیره می‌شوید خودتان می‌دانید که هر آرزویی برای آینده او دارید بستگی به رفتار شما با او دارد.

فکر می‌کنید بتوانید او را یک مرد مسئولیت‌پذیر و خوب و با اعتماد به نفس تربیت کنید. این سوال هر مادری است که چطور یک مرد واقعی و خوب تربیت کند؟ با به کار گرفتن این توصیه‌ها شما می‌توانید  یک مرد خوب و عالی تربیت کنید که هر زنی آرزویش را دارد!

در مطلب قبلی ۲ توصیه مهم برای اینکه چطور یک مرد خوب تربیت کنید را توضیح دادیم در ادامه به توصیه‌های دیگر دقت کنید.

توصیه سوم: احساسات خوب نسبت به خودش را تقویت کنید.

تربیت کودک

مردانی را که تحسین می کنید در ذهن‌تان مجسم کنید ویژگی مشترک همه آنها چیست؟ یک دوز سالم از اعتماد به نفس. هنگامی که یک مرد احساس خوبی درباره خودش دارد به این معنا نیست که او خودخواه و خودشیفته است بلکه به این مفهوم است که حس خوب عزت به نفس و لیاقت دارد دقیقا همان‌چیزی که شما دوست دارید پسرتان داشته‌باشد.

چه کار می‌توانید برای این توصیه بکنید.

  • به هیچ‌وجه زیادی از او تعریف نکنید. گفتن اینکه تو باهوشترین پسری هستی که دیده‌ام و یا تو بهترین بازیکن فوتبال هستی پسر شما را زیادی مغرور می‌کند. به جای اینکه استعداد او را ستایش کنید تلاشش را تحسین کنید. طبق نتایج محققان کودکان وقتی به خاطر تلاششان تحسین و تشویق شوند خیلی بهتر و قوی تر از پس مشکلات و چالش‌ها برمی‌آیند. گفتن جملاتی مثل اینکه: تو برای هدفت خیلی سخت کار کردی و یا تو از پسش خوب برآمدی خیلی بیشتر از جملات کلی ستایش‌انگیز مثل من به تو افتخار می‌کنم و یا تو بهترینی در شکل‌گیری اعتماد به نفس کافی کودکان تاثیر دارد.
  • هرگز به او برچسب نزنید. هیچ‌وقت جنسیت او را به خاطر بعضی اشتباهاتش به رخش نکشید. مثل اینکه تو پسری دیگه انتظاری ازت نمیشه رفت. این رفتارهای سرزنش‌آمیز که چون پسر است این‌قدر سروصدا می‌کند و یا اتاقش نامرتب است باعث می‌شود اگر بعضی رفتارهایش مناسب نیست تغییر ندهد و خودش را به خاطر پسر بودنش مقصر بداند. درواقع وقتی پسر شما کلماتی را می‌شنود که دارد به شخصیتش و پسر بودش حمله می‌کند از خود بیزار می‌شود و ارزش خودش را نادیده می‌گیرد.

توصیه چهارم: احترام کردن به دیگران را به او القا کنید. پسرهایی که با گوش‌گردن به فرمان‌های بزرگترها و اطاعت کردن از قوانین مشخص بزرگ می‌شوند حداقل میزان احترام گذاشتن به دیگران را یادمی‌گیرند. مایکل گوریان نویسنده کتاب مشهور “هدف پسرها” می‌گوید: ” تا زمانی که آنها مرد هستند محترمانه رفتار کردن خلق‌وخوی دوم آنهاست.

برای توصیه چهارم چه کاری می‌توانید بکنید.

تربیت کودک

  • قانون بگذارید و مجبورش کنید از آن پیروی کند. اگر پسر شما قانون را زیر پا بگذارد با کارهایی مثل بی‌ادبانه حرف زدن و شب‌دیر خوابیدن و یا هر تخلف دیگری برای او عواقب بد ناشی از رعایت نکردن قانون را اجرا کنید. پسرها آدم‌هایی را که با آنها جدی برخورد می کنند دوست دارند. اگر قانون‌شکنی او را نادیده بگیرد یک پسر لوس و بی‌مسئولیت تربیت کرده‌اید.
  • خودتان الگوی خوبی باشید. با بقیه بزرگسالان در زندگی پسرتان مثل معلمش و یا مربی ورزش و موسیقی‌اش و یا پدر و مادر دوستانش با احترام صحبت و رفتار کنید و اصرار داشته باشید که او هم همین کار را انجام دهد. اگر دعوا و مشاجره‌ای بین پسر شما با یک بزرگسال دیگر اتفاق افتاد سریع طرف یکی را نگیرید به صحبت‌های هر دو گوش دهید و اگر حق با پسرتان بود با تاکید بر اینکه حتی اگر حق با او باشد نباید با بزرگتر از خودش بی‌ادبی کند. به او بگویید که خودتان با آن کسی که پسرتان دعوا کرده‌است حرف می‌زنید و به او بگویید که اگر دوباره این مشکل پیش آمد بهتر است به جای حاضرجوابی به معلم یا هر بزرگتر دیگری به شما بگوید تا با هم مشکل را حل کنید. با این کار به او یاد می‌دهید که چطور مشکلات را بدون بی‌احترامی کردن و بی ادبی کردن حل کند.

توصیه پنجم: به او عشق و محبتتان را نشان دهید. پسر شما عاشق این است که وقتی کودک است تا می‌توانید ببوسیدش و بغلش کنید اما وقتی بزرگتر شد برعکس دخترها خیلی این کار را دوست ندارد. طبق نظر روانشناشان این مسئله که پسرتان در سنین نوجوانی ترجیح می‌دهد کمی از مادر و محبت‌هایش فاصله بگیرد کاملا طبیعی است او می‌خواهد کم کم حس استقلال داشته باشد. اما به یاد داشته باشید که او به محبت احتیاج دارد تا بتواند رشد کند پس جتی اگر خیلی از این کار خوشش نمی‌آید باز هم عشق خود را به ا و نشان دهید.

چطور این توصیه را عملی کنید.

زمان مناسب برای این کار در نظر بگیرید. اگر پسرتان در برابر بغل کردن وبوسیدنش در برابر دیگران ابراز نارضایتی می‌کند. زمان‌های دیگری مثل شبها قبل خواب این کار را انجام دهید. شبها او را بغل کنید و ببوسید و شب به خیر بگویید. مطمئن باشید که پسرها خیلی به این حس عشق و محبت نیاز دارند حتی اگر در ظاهر دلشان نخواهد. دکتر کیندلن روانشناس دانشگاه هاروارد می‌گوید: پسرها برای اینکه مردان با محبت و مهربانی شوند به این بوسیدن‌ها و بغل کردن‌های مادرشان احتیاج دارند.

در ادامه یادتان باشد که عامل پدر در هر چه مرد کردن پسرتان بسیار موثر است. یادتان باشد که مادر می‌تواند کمک کند که پسرش در آینده مرد خوبی باشد اما پدر به او نشان می‌دهد که مرد خوب بودن یعنی چه!

پدرها باید این ۳ کار را در رابطه با پسرشان همیشه انجام دهند اگر می خواهند مرد بزرگی تربیت کنند:

تربیت کودک پسر

همیشه کنارش باشند. شاید به نظر ساده و خنده‌دار به نظر برسد اما برای پسرها داشتن پدری که وقتش را با او می‌گذراند بسیار مهم و حیاتی است. با داشتن اینچنین پدری، پسر با خودش می‌گوید: پدرم عاشق من است از بودن با من لذت می‌برد و هر وقت به او احتیاج دارم کنارم است. اینگونه پسر احساس امنیت می‌کند و یاد می‌گیرد که پدر خوب باید چگونه باشد.

با زن‌ها خوب رفتار کنند. یکی از راههایی که پسر یادمی گیرد چطور با زن‌ها رفتار کند دیدن رفتار پدرش است. وقتی پدر با زن‌ها و به ویژه با همسرش با احترام رفتار می‌کند در صورت اشتباه کردن عذرخواهی می‌کند و همیشه با صدای آرام و مهربانانه حرف می‌زند پسر شیوه درست رفتار با زنان را می‌آموزد.

با پسرش بازی‌های فیزیکی کند. تحقیقات نشان ‌داده است هنگامی که پدرها با پسرشان کشتی می‌گیرند و یا مسابقه‌های ورزشی می دهند به پسر کمک می‌کنند قدرت جسمی و فیزیکی خود و همینطور احساسات خود را منظم کنند. مهمتر آنکه نزدیکی فیزیکی پدر و پسر مثل بغل کردن و بوسیدن او به پسر فوق‌العاده‌ تائید شدن از جانب قهرمان زندگی‌اش می‌دهد.

لینک اصلی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *