تشخیص بیماری ها از روی زبان را بیاموزیم

شاید خیلی ها فکر کنند که تشخیص بیماری ها از روی زبان کار هر کسی نیست. اما شما می توانید به یک دانش کلی در این باره برسید.  درد، خارش، لکه‌های روی پوست و سرفه همه علائمی هستند که ما را متوجه مشکلات سلامتمان می‌کنند. اما قسمت‌هایی از بدن هست که نظر ما را به خود جلب نمی‌کند و موقع بررسی سلامت جسمانی به آن توجه نمی‌کنیم. زبان از مهمترین قسمتهای بدن است که رازهای زیادی را در باره سلامت دربردارد. تشخیص بیماری‌ها از روی رنگ و  بافت زبان از قدیم‌ترین زمان‌ها رایج بوده‌است. همه ما با این صدای اََاَاَاَاَاََاَاَاَاَاَ در مقابل پزشک در کودکی بزرگ شده‌ایم.

خوشبختانه با خواندن این مطلب شما می‌توانید با نشانه‌های مختلف روی زبانتان مثل پزشکان حرفه‌ای به بیماری‌های مختلف بدن پی‌ببرید. بنابراین یک آیینه بردارید و بر اساس این نشانه‌ها زبان‌تان را بررسی کنید،و اگر خدای ناکرده نشانه‌های بیماری را یافتید به پزشک و یا دندان‌پزشکتان مراجعه کنید تا درمان را انجام دهید.

  • زبان خیلی صاف و رنگ پریده: زبان سالم باید پرز داشته باشد و سطح آن کمی نامسطح باشد. زبان رنگ پریده و خیلی صاف نشان از کمبود B12 و آهن در بدن است.

nih-black-tongue

  • زبان تیره و سیاه‌رنگ و مودار: این درواقع به این معنا نیست که زبان واقعا مو دارد بلکه این نشانه شدت تجمع باکتریهای متعدد در روی زبان است که علت آن عدم رعایت مسائل بهداشتی در دهان هم هست. بهداشت ضعیف دهان باعث بیمارهای قلبی هم می‌شود. همچنین زبان سیاه سفید می‌تواند از نشانه‌های بیماری‌های عفونی و قارچی باشد. که این بیماری ارتباط مستقیم با سیستم ایمنی بدن دارد و بیماری‌های دیابت و قند را هم به دنبال دارد.
  • زبان بیش از حد بزرگ و متورم: اگر حس می‌کنید زبانتان متورم و بزرگ شده است شما احتملا کم‌کاری تیروئید دارید. اگر تیروئید کم‌کار داشته باشید باعث می‌شود متابولیسم و سوخت و ساز به شدت کاهش یافته که باعث چاقی زیاد می‌شود. همچنین عامل ایجاد حساسیت‌های پوستی هم هست.
  • زبان شیار شیار شده: اگرسطح زبانتان ترک خورده و شیار شیار شده‌است و یا طرفین زبان ترک خورده است ایمنی بدن شما ضعیف است وایمنی ضعیف بدن هم خیلی بیماری‌ها را درپی دارد.

white-tongue

  • زبان سفید: زبان سفید نشانه بیماری‌های قارچی است و همین‌طور عفونت بدن بالاست. که این نشان می دهد قدرت بدن برای میارزه با قارچ و عفونت پائین است.
  • زبان زخم شده: پزشکان در مورد علت این زخمهای دردناک و آزاردهنده مطمئن نیستند. اما معتقدند که زخم زبان با استرس ارتباط مستقیم دارد. همچنین خوردن غذاهای تند باعث ایجاد زخم در زبان می‌شود. آنفولانزا نیز باعث ایجاد زخم‌های دردناک در زبان می‌شود و نشان می‌دهد سیستم ایمنی بدن بیش از اندازه فعال است. سعی کنید از غذاهای ملایم و کمی شیرین استفاده کنید و حتما به دکتر مراجعه کنید.

یادتان باشد بعد از این هر بار که آیینه به دست می‌گیرید زبانتان را هم کاملا بررسی کنید.

 برای آشنایی با موارد بیشتری که می‌توانید از روی زبان به آنها پی ببرید به این لینک مراجعه کنید.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *