تشخیص بیماری ها از روی زبان را بیاموزیم

شاید خیلی ها فکر کنند که تشخیص بیماری ها از روی زبان کار هر کسی نیست. اما شما می توانید به یک دانش کلی در این باره برسید.  درد، خارش، لکه‌های روی پوست و سرفه همه علائمی هستند که ما را متوجه مشکلات سلامتمان می‌کنند. اما قسمت‌هایی از بدن هست که نظر ما را به خود جلب نمی‌کند و موقع بررسی سلامت جسمانی به آن توجه نمی‌کنیم. زبان از مهمترین قسمتهای بدن است که رازهای زیادی را در باره سلامت دربردارد. تشخیص بیماری‌ها از روی رنگ و  بافت زبان از قدیم‌ترین زمان‌ها رایج بوده‌است. همه ما با این صدای اََاَاَاَاَاََاَاَاَاَاَ در مقابل پزشک در کودکی بزرگ شده‌ایم.

خوشبختانه با خواندن این مطلب شما می‌توانید با نشانه‌های مختلف روی زبانتان مثل پزشکان حرفه‌ای به بیماری‌های مختلف بدن پی‌ببرید. بنابراین یک آیینه بردارید و بر اساس این نشانه‌ها زبان‌تان را بررسی کنید،و اگر خدای ناکرده نشانه‌های بیماری را یافتید به پزشک و یا دندان‌پزشکتان مراجعه کنید تا درمان را انجام دهید.

 • زبان خیلی صاف و رنگ پریده: زبان سالم باید پرز داشته باشد و سطح آن کمی نامسطح باشد. زبان رنگ پریده و خیلی صاف نشان از کمبود B12 و آهن در بدن است.

nih-black-tongue

 • زبان تیره و سیاه‌رنگ و مودار: این درواقع به این معنا نیست که زبان واقعا مو دارد بلکه این نشانه شدت تجمع باکتریهای متعدد در روی زبان است که علت آن عدم رعایت مسائل بهداشتی در دهان هم هست. بهداشت ضعیف دهان باعث بیمارهای قلبی هم می‌شود. همچنین زبان سیاه سفید می‌تواند از نشانه‌های بیماری‌های عفونی و قارچی باشد. که این بیماری ارتباط مستقیم با سیستم ایمنی بدن دارد و بیماری‌های دیابت و قند را هم به دنبال دارد.
 • زبان بیش از حد بزرگ و متورم: اگر حس می‌کنید زبانتان متورم و بزرگ شده است شما احتملا کم‌کاری تیروئید دارید. اگر تیروئید کم‌کار داشته باشید باعث می‌شود متابولیسم و سوخت و ساز به شدت کاهش یافته که باعث چاقی زیاد می‌شود. همچنین عامل ایجاد حساسیت‌های پوستی هم هست.
 • زبان شیار شیار شده: اگرسطح زبانتان ترک خورده و شیار شیار شده‌است و یا طرفین زبان ترک خورده است ایمنی بدن شما ضعیف است وایمنی ضعیف بدن هم خیلی بیماری‌ها را درپی دارد.

white-tongue

 • زبان سفید: زبان سفید نشانه بیماری‌های قارچی است و همین‌طور عفونت بدن بالاست. که این نشان می دهد قدرت بدن برای میارزه با قارچ و عفونت پائین است.
 • زبان زخم شده: پزشکان در مورد علت این زخمهای دردناک و آزاردهنده مطمئن نیستند. اما معتقدند که زخم زبان با استرس ارتباط مستقیم دارد. همچنین خوردن غذاهای تند باعث ایجاد زخم در زبان می‌شود. آنفولانزا نیز باعث ایجاد زخم‌های دردناک در زبان می‌شود و نشان می‌دهد سیستم ایمنی بدن بیش از اندازه فعال است. سعی کنید از غذاهای ملایم و کمی شیرین استفاده کنید و حتما به دکتر مراجعه کنید.

یادتان باشد بعد از این هر بار که آیینه به دست می‌گیرید زبانتان را هم کاملا بررسی کنید.

 برای آشنایی با موارد بیشتری که می‌توانید از روی زبان به آنها پی ببرید به این لینک مراجعه کنید.

5 پاسخ
 1. مهران غلامی
  مهران غلامی says:

  سلام مهران غلامی متخصص طب سنتی هستم .
  شناخت بیماری از روی زبان بسیار پیچیده است دلایلی که ذکر شده یکی از دلایل ایجاد بیماری هست ولی همیشه دلایل گوناگونی در بدن باعث ظاهر شدن علائم بیماری میشود که باید به تمام موارد در هنگام رویت این علائم توجه کرد و هر بخش را جداگانه درمان کرد زبان میتواند در واکنش به تغییرات بدن به رنگ های مختلفی نمایان شود که عمده رنگ های زبان قرمز.سفید.زرد.سیاه.کبود و علائمی مانند ترک.جوش.تاول.آبسه.گودی.ورم.شیار در جهات مختلف و موارد دیگر است . با توجه به متنوع بودن حالات بیماری روی زبان باید تمام مواردی که در بدن ایجاد اخلاط میکند مورد توجه قرار گیرد مثالی کوتاه میزنم .
  فردی زبانش سفید است این سفیدی همیشه علت قارچ نیست بیشتر بدن انسان از آب تشکیل شده و این آب در طب سنتی بلغم شناخته می شود که مزاج سرد و تر دارد اگر فردی در تغذیه خود سردی و تری زیاد مصرف کند بدنش با غلبه بلغم روبرو میشود که چاقی.یبوست.نفخ.خلط.تیروئید.جوش چرکی و بیماریهای دیگر را ایجاد میکند یکی از علائم بلغم سفیدی زبان هست این بلغم که با سفیدی نمایان میشود به علت خلط های که در مجاری گوارشی افزایش یافته و دفع نمیشود به مرور خلط فاسد و ایجاد بیماری و عفونت میکند که قارچ هم بر روی زبان ایجاد میکند.
  پس باید در شناخت بیماری از زبان خیلی موارد را یاد گرفت.

  از این ربات تلگرامی استفاده کنید.
  @Tebir_bot

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *