, ,

ارتباط تغذیه با باروری مردان

ارتباط تغذیه با بتاکاروتن، لوتئنی و لیکوپن و باروری مردان

مطالعات اخیر نشان‌داده‌اند که اگر آقایان از یک رژیم غذایی مناسب و تغذیه سرشار از آنتی‌اکسیدان برخوردار باشند، اسپرم‌هایشان تحرک بهتر و نیز ساختمان سالم‌تری هم دارند.

طی مطالعاتی که در ارتباط با ناباروری مرد‌ها و نیز نوع تغذیه و رژیم غذایی در جهت افزایش باروری مردان انجام شده است، امروزه دانشمندان به نتایجی دست پیدا کرده‌اند. جالب است که بدانید آنتی اکسیدان موجود در مایه منی محیط سالم‌تری و امنی را برای اسپرم‌ها فراهم می‌کند و همین موجب می‌شود تا فرد قدرت باروری بیشتری داشته‌باشد.

استفاده از منابع غذایی دارای بتاکاروتن و لوتئین و یا مکمل درمانی با این دو ماده مغذی با افزایش فعالیت و سرعت اسپرم‌ها ارتباط مستقیم دارد

همانطور که در بالا گفته‌شد مصرف بالای بتاکاروتن و لوتئین در سلامتی اسپرم‌ها نقش دارد و از طرفی دیگر هر چه آقایان در رژیم غذایی خود خوراکی‌های حاوی لیکوپن بیشتری را وارد کنند، تعداد اسپرم‌های ناقص در بدن آنها کاهش میابد. البته بر طبق مقاله‌ای که در ژورنال آمریکایی به چاپ رسیده‌است، مشخص کردن یک رابطه علت و معلولی هنوز جای شک دارد و نیاز به مطالعات گسترده‌تری در رابطه با باروری دارد. و هنوز این ماجرا که مصرف زیاد میوه‌ها و سبزیجات باعث بالارفتن کیفیت و تعداد اسپرم‌ها می‌شود تا به امروز تایید علمی نشده است و باید تحقیقات بیشتری انجام بگیرد. اما قطعا عوامل تغذیه‌ای در درمان ناباروری مردان موثر است و آنتی اکسیدان‌ها خصوصا بتا کاروتن، لیکوپن و نیز لوتئین تاثیرات چشم‌گیری درمیزان باروری اسپرم‌ها دارد.

در مقالات گذشته چندی از غذاهای حاوی بتاکاروتن را نام بردیم. و اما غذاهای حاوی لیکوپن و لوتئین:

غذاهای دارای لوتئین

  • انواع کلم ها مانند کلم بروکلی، گل کلم و…
  • انوا سبزی‌های برگ سبز مانند اسفناج، کاهو و …
  • میوه‌هایی مانند هلو، خربزه، پرتقال، کیوی، انگور، گریپ‌فروت و …
  • تخم مرغ هم دارای میزان کمی از لوتئین است

غذاهای دارای لیکوپن

 

سلامت و پیروز باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *