,

توانایی انجام دادن کارهایتان را با این یک جمله افزایش دهید.

 

انجام دادن کارهایتان خسته کننده و زمان‌بر شده‌است. تمام طول روز را پشت میز کار هستید و هیچ پیشرفتی نمی‌کنید؟ از کار کردنتان لذت نمی‌برید و عذاب وجدان تمام نکردن کار مانع از داشتن یک استراحت لذت بخش می‌شود. همیشه ذهنتان خسته است؟ این چند پاراگراف مشکل خیلی‌ها را حل کرده‌است حتما بخوانید.

آیا می‌دانستید تغییرات عصبی مهمی در مغز شما انجام‌می‌گیرد وقتی شما بعد از انجام هر کاری حتی کوچک این جمله دو کلمه‌ای را تکرار کنید.

“تمام شد”

گفتن این جمله به مغز شما کمک می‌کند که توانایی خودتان را برای انجام هر کاری بالا ببرید. وقتی بعد از انجام هر کار به خود می‌گوییم “تمام شد” نه تنها عکس‌العمل‌های احساسی ما را زیاد می‌کند بلکه نتایج مثبت کاملا روانشناسانه از آن دو کلمه می‌گیریم.

طبق نظر رئیس موسسه و آزمایشگاه آموز‌شهای مغزی، دکتر لزلی شریل: وقتی ما روی انجام یک کار تمرکز می‌کنیم فعالیت‌های الکتریکی مغز به بالاترین میزان خودش می‌رسد، اما وقتی که بعد از انجام کاری می‌گوییم “تمام شد” این فعالیت‌های الکتریکی مغز ما از حالت فعال به حالت آرامش و سکون تغییر پیدا می‌کند. این حالت آرامش دقیقا شبیه حالتی است که فرد از طریق  تکنیک‌های تمرکز و تفکر به حالت آرامش می‌رسد.

این تغییرات عصبی در مغز به صورت همزمان اتفاق می‌افتد. سروتونین- که به عنوان ماده شیمیایی احساس خوب در بدن معروف است- آزاد می‌شود و حس آرامش و رضایت به بدن داده می‌شود. این احساس رضایت و خوشحالی باعث افزایش اعتماد به نفس و شروع کار جدید می‌شود. هر چه کارهای انجام شده در طول روز را بیشتر حس کنید اعتماد به نفس برای انجام کارهای روزانه را بیشتر کرده‌اید. دکتر شریل توصیه می‌کند” اگر می‌خواهیم هر کاری را به نحو احسن انجام دهیم باید به  آن با دید خیلی چالش برانگیز و سخت  نگاه نکنیم، و با این دید که از پس هر کاری بر‌می‌آییم”

چطور با جمله “تمام شد” موقعیت و شانس انجام کارها را بیشتر کنیم:

کارهایتان را تقسیم کنید و هر کاری را به چند کار کوچکتر تبدیل کنید.

توانایی انسان مانند یک گلوله برفی بزرگ می‌شود. اگر کارها را کوچک کنید به محض اینکه هر کار کوچک را تمام کنید اعتماد به نفس  و انرژی بیشتری برای شروع کار خواهید داشت مهم‌تر آن است که با تقسیم یک کار به چند کار کوچکتر شما می‌توانید این جمله “تمام شد” را بیشتر بگویید و تاثیر آن را روی مغزتان ایجاد کنید.

کارهایتان را برای هر ۱۰ دقیقه تنطیم کنید.

منظور این است که تصمیم بگیرید برای ۱۰ یا نهایت ۱۵ دقیقه به طور کامل فقط روی کارتان تمرکز کنید تا مثلا یک بخش کوچکش تمام شد بعد از آن زمان می‌بینید که چقدر زودتر کارتان تمام شد. بعد از هر ۱۰ دقیقه که کارتان را انجام دادید “تمام شد ” را بگویید تا برای ۱۰ دقیقه بعد و تمرکز کامل آماده شوید.

خودتان را در حالتی که کار را تمام کرده‌اید تصور کنید.

حتی اگر قدم اول برای انجام آن کار را هم هنوز برنداشته‌اید اشکال ندارد خودتان را تصور کنید که آن کار را تمام‌کرده‌اید. این تصور به شما انگیزه و خلاقیت می‌دهد تا به جمله معروفمان برسید.

وقت‌استراحت‌های خود را متعدد و کوتاه کنید.

برای وقت های استراحت خود برنامه بریزید. قدم زدن کوتاه، خوردن خوراکی دلخواه، زنگ زدن به کسانی که دوستشان دارید خوردن یک فنجان چای و یا قهوه و هر کاری که به ذهنتان فرصت استراحت بدهد. باید به ذهن اجازه دهید خودش را بازسازی کند تا برای جمله “تمام شد” بعدی آماده شود.

این راه‌کارها شاید به نظر ساده و یا حتی خنده‌دار بیایند اما خیلی‌ها با تغییر روش کار کردنشان به این صورت به نتایج رضایت بخشی رسیده‌اند. شما هم امتحان کنید پیش از آنکه اجازه دهید پیش‌داوری مانع پیشرفتتان شود.

لینک اصلی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *