,

ثروتمندترین مردان ایرانی در جهان

هرکسی با شنیدن خبر موفقیت یک هم نژاد و هم‌وطن احساس غرور می‌کند. اینکه ببینیم یک ایرانی توانسته با تلاش وخلاقیت در یک جای دنیا به موفقیت برسد و کاری را به نام ایرانی خود ثبت کند احساس خوبی دارد و باعث می‌شود که به یک هموطن دیگر ببالیم. در این مطلب لیست ۱۲ نفر از مردان موفق و ثروتمند ایرانی را که با تلاش و خلاقیت توانسته‌اند به این مرحله برسند را معرفی می‌کنیم تا به ثروتمندترین مرد ایرانی در جهان برسید.

آرش فردوسی

آرش فردوسی

متولد  ۱۵ مهر ۱۳۶۴، موسس کمپانی دراپ باکس است. آرش فردوسی یک ایرانی آمریکایی موفق است که در کارشناسی ارشد خودش را از موسسه تکنولوژی ماساچوست گرفت. او در سال ۲۰۰۷ با شریک تجاری خود هاستن در موسسه ماساچوست دراپ باکس را راه‌اندازی کرد و در سپتامبر ۲۰۰۷ کمپانی دراپ باکس را به سانفرانسیسکو منتقل کرد. او در حال حاضر از ثروتمندترین مردان ایرانی جهان است. درارایی او در حال حاضر ۴۰۰ میلیون دلار تخمین زده‌شده است.

سام نظریان

سام نظریان

سام نظریان ایرانی – آمریکایی تبار است و موسس شرکت بزرگ تبلیغاتی سرگرمی SBE است. نظریان اولین کار بزرگش را در سال ۱۹۹۸ با راه‌اندازی شرکت وایرلس پلاتینیوم آغاز کرد و طولی نکشید که پلاتینیوم مهمترین و توزیع‌کننده نکستل در تماسهای تجاری در جنوب کالیفرنیا شد. بعد از آن سام نظریان سرمایه و کار خود را تنوع بخشید. او هم اکنون علاوه بر ریاست شرکت SBE، دو مرکز تفریحی و استراحتگاه  یکی در مرکز لوس‌آنجلس و دیگری در فرودگاه هواپیمایی آمریکن آرنا Arena  در میامی دارد. دارایی او در حال حاضر حدود ۱ میلیون دلار است.

پروفسور ناصر داوود خلیلی

پروفسور ناصر دیوید خلیلی

پروفسور خلیلی متولد ۲۷ آذر ۱۳۲۴ در اصفهان است. ایشان استاد ایرانی هستند که  اقامت انگلیس دارند.  بعد از تمام شدن دوره سربازی و تحصیلاتش به آمریکا مهاجرت کرده و در سال ۱۹۶۷ تحصیلات اکادمیکش  را در دانشگاه های آمریکا گذراند و در لندن به کار جمع‌آوری  و کلکسیون داری پرداخت. او در حال حاضر صاحب ۸ کلکسیون معروف لندن است که در ۴۰ موزه بزرگ دنیا به نمایش گذاشته شده و در ۵۰ نمایشگاه بین المللی رسمی تا به حال کلکسیون پروفسور خلیلی را به نمایش گذاشته‌اند. او علاوه بر اینکه از کلکسیونرهای معروف جهان است از ثروتمندترین مردان ایرانی در جهان نیز شمرده می شود. مجموعه اشیا کلکسیون او در ۴۰ کتاب مختلف معرفی شده است. دارای او یک میلیارد دلار است.

ایساک لاریان

ایساک لاریان

ایشان در ۸ فروردین ۱۳۳۳ در شهر کاشان در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمده است.  لاریان صاحب کمپانی سرگرمی MGE بزرگترین کمپانی تولید اسباب‌بازی در جهان  است. لاریان در سن ۱۷ سالگی به تنهایی و به دور از خانواده به آمریکا رفت و بعد از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه لوس آنجلس در کالیفرنیا در رشته مهندسی عمران، او شروع به کار در زمینه اسباب‌بازی‌های برقی نمود. در سال ۲۰۰۰ او کمپانی خودش را گسترش داد و اولین نمونه باربی‌های برتز را تولید کرد.  دختر او اما هنوز باربی ندارد. او در سال  ۲۰۰۴  جایزه بهترین تولید کننده و رضایت مشتری را دریافت کرد . شعار او ” خوشبختی پاداش انسان های جسور است” روی سردر شرکت و کمپانی بزرگ MGE نوشته شده است. دارایی او ۱.۱ میلیارد دلار است.

مانی مشعوف

مانی مشعوف

یک تاجر بزرگ ایرانی اهل تهران  است که در نوجوانی به آمریکا رفته و در آغاز در واشنگتن دی سی و بعد در سانفرانسیسکو رفته و در رشته علوم سیاسی  فارغ‌التحصیل شده است. او در حال  حاضر صاحب فروشگاه‌های زنجیره‌ای bebe  است که بیشتر به محصولات و پوشاک زنانه معروف است. در حال حاضر bebe در شمال آمریکا ۲۷۹ فروشگاه دارد. دارایی او ۱.۳ میلیارد دلار است.

داوود آلیانس

55

این میلیاردر یهودی ایرانی متولد ۲۶ خرداد ۱۳۱۱ در کاشان است. او در حال حاضر به عنوان یک تاجر ایرانی انگلیسی و یک سیاست‌مدار دموکرات فعالیت می‌کند. او یکی از سهامداران بزرگ تولیدات پوشاک N Brown  است و علاوه بر آن او موسس کمپانی کت و شلوار viyella است که در ۶۷کشور فعالیت و فروشگاه دارد کمپانی او ۲۲ درصد از تولیدات کت در جهان را شامل می‌شود و حدود ۷۰۰۰۰ کارمند دارد. دارایی او ۱.۵ میلیارد دلار است.

داوود (دیوید) مراگ

دیوید مراگ

خانواده مراگ یک خانواده ثروتمند یهودی ایرانی هستند که در کالیفرنیا زندگی می‌کنند. دو برادر داوود و پل که آشپز معروف آمریکا است با یکدیگر خوشمزه‌ترین اسنک‌های فری را تولید می‌کردند. نام کمپانی اسنک  آنها هات پاکت بود که در سال ۱۹۸۰ به رسمیت شناخته شد. دو برادر بعدها با فروش کمپانی خود به قیمت ۲.۶ میلیارد دلار به نستله، فعالیت خود را در کلرادو با همکاری و شراکت در غذاهای فریز شده نستله به اوهایو انتقال دادند . دارایی داوود مراگ ۱.۵ میلیارد دلار است.

حسن خسروشاهی

حسن خسروشاهی

تاجر و مدیر برجسته ایرانی کانادایی در ایران در رشته حقوق و اقتصاد از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. او و خانواده‌اش فعالیتشان را در زمینه مسکن و بعدها در صنعت دارو و سرگرمی ادامه دادند . او در سال ۲۰۱۲ مقام کارآفرین و مدیر نمونه را از دانشگاه بریتیش کلمبیا دریافت کرد. خسروشاهی در سال ۱۹۸۲ خرید فروش اینترنتی مسکن و ملک را در کانادا راه‌اندازی کرد و در سال ۲۰۰۷ در کانادا رئیس موسسه متولیات  شد و درحال حاضر یکی از اعضای به نام کمیته اجرایی انجمن تجاری بریتیش کلمبیا است.  حسن خسروشاهی  مقام‌های رسمی و قانونی دیگری هم در زمینه بودجه و تاجران کانادا دارد که علاوه بر ثروت مقام و قدرت ایشان را به خوبی نشان می‌دهد.دارایی او ۱.۸ میلیارد دلار است.

امید کردستانی

امید کردستانی

امید کردستانی تاجر و مدیر بخش مالی گوگل است. او از موسسین  بخش CEO در گوگل است . کردستانی در تهران به دنیا آمده و بزرگ شده و در مدرسه اندیشه دن بوسکو، مدرسه ایتالیایی کاتولیک‌ها درس خوانده است. دارایی او ۱.۹ میلیارد دلار است.

برادران قرمزیان

برادران قرمزیان

برادران قرمزیان ایرانی کانادایی تبارند و در جهان از رکورد‌داران در ساختن پاساژ و مرکز خریدهای بزرگ هستند. مرکز خرید  بزرگ بلومینگتون در آمریکا را این برادران راه اندازی کرده‌اند. برادران قرمزیان با نام‌های اسکندر، نادر، رافائل و بهمن تجارت خود را  در آمریکا و کانادا گسترش دادند وبرای خود امپراتوری مرکز خریدهای بزرگ و مشهور این دو کشور را به دست آوردند.  برادران قرمزیان در سال ۲۰۱۱ پروژه بزرگ رویایی آمریکا به نام میدولندز Meadowlands که یک مرکز تفریحی در نیوجرسی است را بر عهده گرفتند و قول داده‌اند که در سال ۲۰۱۶ این مرکز تفریحی را افتتاح کنند. دارایی این خانواده ۲ میلیارد دلار است.

اردوان فرهاد مشیری

اردوان فرهاد مشیری

این سرمایه‌گذار و تاجر ایرانی انگلیسی در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۳۴ در ایران به دنیا آمده است. او در حال حاضر ساکن موناکو لوکس‌ترین کشور جهان است. مشیری موسس و صاحب کارخانه های بزرگ استیل وانرژی در روسیه و انگلستان است.  مشیری و شریک تجاری‌اش علیشیر عثمانوو صاحب هلدینگ بزرگ red& white   هستند که از سهام ۶۵/۱۴ باشگاه فوتبال آرسنال به ۲۵‌درصد در حال حاضر رسیده‌است. دارایی مشیری ۲.۱ میلیارد دلار است.

اما ثروتمند‌ترین مرد ایرانی درجهان: پییر مراد امیدیار

پیر مراد امیدیار

امیدیار در فرانسه در ۳۱ خرداد ۱۳۴۶ در فرانسه به دنیا آمده است. او موسس و بنیانگذار سایت Ebay ( یک وب سایت حراج و مزایده) در جهان است. او در سن ۳۱ سالگی با تاسیس سایتش میلیاردر شد . از سال ۲۰۱۰ امیدیار، به عنوان روزنامه نگار و رئیس مرکز اخبار  و گزارشهای جهان هانولولو فعالیت می‌کند. او در سن ۲۸ سالگی نوشتن کد برای برنامه کامپیوتری حراج آنلاین  به صورت  شخصی و جمعی برای فروش و به مزایده گذاشتن اجناس کلکسیونی را  آغاز کرد و اکنون لقب ثروتمندترین مرد ایرانی را با دارایی ۸.۱ میلیارد دلار به همراه دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *