,

جنگ و چشمان سربازانش

می‌خواهید به چشم ببینید جنگ با چشمان سربازانش چه می‌کند؟ این پرتره ‌ها را ببینید.

یک عکاس  به نام لالگ اسنو برای نشان دادن تاثیر جنگ روی سربازانش یک پروژه هشت ماه  عکاسی انجام داد او پرتره سربازان جنگ افغانستان  را قبل و در هنگام جنگ و بعد از آن عکاسی کرد و نام پروژه اش را “ما مرده نیستیم” گذاشت. شبیه به این پروژه عکاسی ضد جنگ در زمان جنگ عراق و آمریکا نیز انجام شده بود ( در این لینک ببینید).

اسنو تصویر مردانی آرام و بیگناه را ثبت کرد که کمتر از یک سال تبدیل به آدمکشانی حرفه‌ای و بی رحم شده‌بودند. این ترکیب سه‌گانه از پرتره این مردان در کنار یکدیگر به بینندگان، تغییرات چهره سربازان را به خوبی نشان می دهد. گذر زمان در چهره این مردان با وجود تنها ۸ به شدت خود را نشان می‌دهد. این سربازان سن وسال زیادی نداشته اند اما ۸ ماه حضور در جنگ چهره آنها و چشمانشان را دگرگون کرده است.بیشتر از هر چیزی به چشمان آنها نگاه کنید.

اسنو علاوه بر ثبت پرتره‌های سربازان در قبل وهنگام و بعد از جنگ تک جمله‌های آنها را هم زیر هر عکس درست در هنگام عکاسی نوشته بود. اینکه آنها قبل ودرمیان جنگ و بعد از آن چه فکری می‌کرده‌اند. برای مثال اولین پرتره مربوط به گروهبان الکساندر مک‌بروم است که قبل از رفتن به جنگ می‌گوید: “من نگران رفتن به جنگ نیستم به هر حال این شغل من است و از آن نمی‌ترسم” . سه ماه بعد گفت: “چشمانم تازه به دنیا باز شده است” . در پایان جنگ گفت: “زندگی ام ترس و دلهره ‌ای بود که چه اتفاقی بود که چه اتفاقی می‌افتد اگر منفجر شوم”.

حضور در جنگ یک واقعیت بزرگ برای این مردان شجاع بود که زندگی هیچ مفهومی از شجاعت ندارد وقتی مرگ در کنارت باشد دیگر همه چیز تمام شده است.

اسنو پروژه عکاسی پرتره از سربازان جنگ را یک طرح کاملا شخصی معرفی کرد و هدفش این بود که نه تنها به بقیه نشان دهد که جنگ، علاوه بر زخم‌های عمیق جسمی چقدر چشمان و روح سربازان را زخمی کرده است. بعد از اینکه برخی از سربازان حاضر در جنگ بعد از اتمام آن خود کشی کرده و یاد دچار مشکلات روحی شد ید شده‌اند سربازان زیادی حس کردند که تنها شده‌اند و هیچ حافظه تاریخی از آنها باقی نمانده و صدای آنها به جایی نمی‌رسد .اما این پرتره ها باید تلنگری باشد برای تمام کسانی که جنگ را آغاز می‌کنند چون جنگ تنها کشته‌هایش نیست که آن را غیر انسانی می‌کند بازمانده ها و زنده‌ها  عذابی صد چندان می کشند. این پرتره ها را ببینید از چپ به راست عکس‌ها قبل و در میان و پس از جنگ هستند. به نظر شما چشمان این مردان چه تغییری کرده؟

4

2

3

5

8

12

11

10

9

6

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *