,

تجربیات یک کوله گرد از جهانگردی ارزان (۱)

برای همه کسانی که عاشق سفرند تجربیات یک کوله گرد میتواند راه گشا باشد.

آن آنقدر همواره گمان برده ایم برای همه چیز نیاز به پول هست که هنگامی که بی داشتن پول زیاد، کوله بر دوش، دل به جاده می‌زنیم و با تعجب می‌بینیم که از قضا بسیار راحت و چه بسا هیجان‌انگیز داریم پیش می‌رویم با خودمان میگوییم واقعن چرا اینقدر به خودمان، چنین وزنه های سنگینی را بستیم که نتوانیم از جایمان تکان بخوریم؟!

چرا برای فردای نیامده نگرانیم و از لحظه های خوش کنونی لذت نمی بریم؟

 

در سفر ارزان ‌قیمت، به جای پول، به ردوبدل شدن اعتماد، انسانیت و مهربانی بین آدم‌ها خو می‌کنیم(این را “من”ی میگویم که عقبه ش پر از ترس و اضطراب و محافظه کاری هست; در حالی که اطلاعات دسته دوم روی صفحه‌ی حوادث روزنامه‌ها و اخبار جنگ و ناامنی دارد مارا از دیدن و لمس کردن واقعیت های دسته اول و هیجانات سفر  محروم می سازد.

از دیدن مردم عادی و زندگی های واقعی شان، از دیدن سریال هایی که شب ها،  دور هم می شینند و تماشا می کنند، از طرز غذا خوردنشان وقت شام و ناهار(رسم غذا خوردندر اندونزی به تنهایی غذا خوردن است در حالی که این کار در ارمنستان، عین بی ادبی ست).

از لذت در دوش آب سرد مردمِ محروم از آبگرمکن و رسیدن به” آخیش چه حالی داد”.

هنگامی که پای هتل و هواپیما و رستوران به میان می آید، خو می گیریم به حرف زدن با زبان پول با انسان‌های دیگر و آن‌ها؟

آن ها هم تو رو یک “اس” بزرگ خواهند دید،  با دو خط رویش ($).

من با چنین پیشینه ای از ترس و بی اعتمادی (که همه گرگ هستند و ما فقط خوبیم.) و محافظه کاری ام،  وقتی جمله ی “من به انسانیت امید دارم.” را گفتم که مهربانی راننده ها رو در هیچ-هایک هایمان و محبت مردم در کوچه و خیابون را دیدم.

در واقع داستان، انتخاب “امنیت کلیشه ای”(سفر با پول زیاد،استفاده از هتل و تور و هواپیما و رستوران ) یا “هیجان و ماجراجویی” (سفر جاده ای، پیاده‌روی، دیدن آدم‌ها، شنیدن داستان‌هاشون و دیدن زندگی هایشان) ست.

البته که راه میانه ای هم احتمالن وجود دارد…

Minimalist Traveler

پ.ن.  زنجفیل در نظر دارد در روزهای پیش رو مجموعه ای از خاطرات و تجربیات دوستان جهانگرد که با کوله پشتی و ارزان سفر می کنند را در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهد.
از همکاری دوستان و همیارانی که تجربیاتی در این زمینه به صورت نوشته و عکس دارند و مایل به در اشتراک گذاری این تجربیات با دیگر خوانندگان زنجفیل با بازدید کننده نسبتا بالا هستند دعوت می شود تا تجربیات خود را برای ما ارسال کنند. در صورت عدم منافات با خط مشی مجله با کمال میل با نام و در صورت تمایل با عکس خود نویسنده در مجله زنجفیل گذارده خواهد شد.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *