,

حسادت در رابطه را چطور کنترل کنیم؟

به جرات می‌توانیم بگوییم که هیچ کسی نیست که در رابطه شخصی و خصوصی خود تا به حال حس حسادت را تجربه نکرده باشد. حسادت یک احساس ناخوشایند است که در هر رابطه‌ای و در هر زمانی برای هر کسی با هر جنسیتی پیش می‌آید. جالب اینجاست که حس حسادت در رابطه خیلی پیچیده‌تر از آن است که شما فکرش را بکنید. در واقع حسادت ترکیبی از حس ترس، غم، درد، عصبانیت و حتی خشونت است. گاهی وقتها هم پشت حسادت تمایل برای کنترل و مدیریت طرف مقابل هم وجود دارد که باید به حس های قبلی حس خودخواهی را هم اضافه کنیم. همه مردان و زنان در هر شرایطی دچار این حس آزاردهنده می‌شوند اما عکس‌العمل‌های آنها از فردی به فردی دیگر کاملا متفاوت است. زنان معمولا حس حسادت خود را بیشتر بروز می‌دهند چون از مردها احساساتی‌تر هستند و از بروز دادن حسشان هم نمی ترسند. در حالیکه بیشتر مردها از اینکه احساسات خود را به سادگی بروز دهند اجتناب می‌کنند و در هنگام حسادت خیلی جدیتر و سخت‌تر عکس‌العمل نشان می‌دهند. در اینکه احساس حسادت یک حس اجتناب‌ناپذیر در روابط زناشویی و عاشقانه است تقریبا همه هم‌نظرند اما این سوال مطرح می‌شود که احساس حسادت چقدر باید باشد و در چه حدی به رابطه آسیب می زند؟

در واقع حسادت از آن دسته از احساسات است که کاملا می‌توان کنترلش کرد. میزان کم حسادت تاثیرات مثبتی در رابطه عاشقانه دارد و حتی اگر نباشد ممکن است دو طرف را به تردید بیندازد که آیا واقعا عشقی در میان است؟!حسادت در میزان کم دو طرف را تشویق می کند که قدر یکدیگر را بیشتر بدانند و از این حس عاشقانه لذت ببرند. اما هر رابطه ای قانون نانوشته خودش را دارد و شما باید بدانید که قانون رابطه خود را به درستی شناخته‌اید. قبل از اینکه این احساس حسادت را تجربه کنید باید بدانید که چقدر بروز حس حسادت برای رابطه شما لازم است و چقدر باعث آشفتگی و به هم زدن رابطه می‌شود به عبارتی باید قانون رابطه خود را در ذهن برای موقعیت و زمان‌های مختلف ثبت کنید.وقتی زیادی احساس حسادت و تملک نشان دهید طرف مقابل را خسته و از رابطه بیزار می‌کنید فقط کافیست خودتان را جای او بگذارید تا متوجه شوید که چقدر رفتارتان او را خسته می کند. دلیل بسیاری از جدایی‌ها همین حسادت‌های بیش‌از حد است که به راحتی عشق و رابطه را به جایی می رساند که هیچ راه حلی جز جدایی نمی‌ماند.  بنابراین خیلی مهم است که میزان بروز حس حسادت را در رابطه خود بدانید و زیاده روی نکنید چون تنها یک مقدار کم حسادت به طرف شما نشان می‌دهد که چقدر برایتان اهمیت دارد.

چطور احساس حسادت خود را کنترل کنید و به آن غلبه کنید؟

اگر فکر می کنید احساس حسادت شما دارد رابطه شما را خراب می کند این نکات را بخوانید و از آنها استفاده کنید.

به خودتان اعتماد داشته باشید.

باید اعتماد به نفس داشته باشید  و به خودتان اعتماد کنید بدانید که آنقدر تجربه و شناخت دارید که شخصی را انتخاب می کنید که به هیچ وجه نمی‌خواهد به عمد به شما و احساس شما آسیب بزند. به هر حال هر رابطه ‌ای مشکلات و عدم تفاهم‌های خودش را دارد اما اگر شما در یک طرف ماجرا به خودتان اعتماد داشته باشید که می‌توانید این مشکلات را حل کنید به راحتی می توانید از پس همه دردسرهای عاشق شدن و رابطه زناشویی برآیید.

به طرف مقابلتان اعتماد کنید.

بدترین احساس دنیا، همین حس ترسی است که فکر کنید همسرتان قصد خیانت به شما را دارد. حتی اگر واقعیت داشته باشد این حس ترس را به خود راه ندهید و خودتان را ضعیف نبینید. این حس ترس باعث تشدید حسادت می شود، بنابراین بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که حسادت خودتان را کنترل کنید تا او را عاصی و خسته نکنید و لازمه آن داشتن اعتماد به او است.

افکار منفی را به هر نحوی از خود دور کنید.

گاهی وقتها رفتار طرف مقابل شما بدون اینکه خودش بداند باعث ایجاد افکار منفی در شما می‌شود. بنابراین او ندانسته در شرایطی قرار می‌گیرد که شما با حس حسادت ناشی از این افکار منفی او را متهم و بی دلیل محکوم می‌کنید.یک دیر آمدن و پاسخ تلفن را ندادن نباید باعث ایجاد افکار منفی در شما شود. بی دلیل پیشداوری و قضاوت همیشه شرمندگی به بار می‌آورد. همیشه سعی کنید نیمه پر لیوان را ببینید تا هم خودتان راحت زندگی کنید و هم رابطه را به نابودی نکشید. لزوما این به مفهوم این نیست که چشم به واقعیات ببنیدید اما افکار منفی حتی واقعیات را هم دروغ جلوه می‌دهند. با ذهن باز و بدون هیچ پیشداوری قبلی فکر کنید.

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

باید بدانید که  بیش از نیمی از این احساسات بی‌دلیل حسادت ناشی از نداشتن اعتماد به نفس در خودتان است. زنها همیشه مشکلات و ایرادات خود را بزرگتر از آنچه هست می دانند و همین باعث می‌شود که اعتماد به نفس کمتری نسبت به مردها داشته باشند. تنها کافیست که زن دیگری را از هر لحاظ چه فیزیکی و چه شخصیتی از خود بالاتر ببینند همین کافیست که دیگر هیچ اعتماد به نفسی برای خود نداشته باشند. این احساس مقایسه کردن بیش‌تر از هر چیزی هم زن و هم مرد را آزار می‌دهد. هر کسی ویژگی‌ها و محاسن خود را دارد و هر کسی تنها یک نفر در دنیاست که به این شکل و با آن ویژگی هاست به خودتان احترام بگذارید و بدانید که هیچ دلیلی برای مقایسه کردن خود با دیگران وجود ندارد.

همیشه یک دوست نزدیک و وفادار داشته باشید.

مطمئن باشید اگر در انتخاب دوست اشتباه نکنید  داشتن کسی که احساسات و ترسهایتان را به او بگویید از بار آنها را بسیار کم می‌کند. درباره حس حسادت خود با دوست خود حرف بزنید گفتن ماجرا برای شخص سوم کمک می‌کند که درک بیشتری به دست بیاورید و با حرف زدن درباره آن و شنیدن نظرات او راحت تر و منطقی‌تر می‌توانید با احساس حسادت خود کنار بیایید و برطرفش کنید. دوست شما به شما کمک می‌کند که میزان حسادت خود را بررسی کنید و در نتیجه کنترلش کنید و مهمتر آنکه رفتار مناسبی از خود نشان دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *