, ,

خواب و واقعیت هایی عجیب درباره آن

با اینکه برای بیشتر ما خوابیدن کار سختی نیست اما باور کردن این واقعیات عجیب و جالب درباره خواب به نظر سخت می‌آید. در این مطلب به این چند واقعیت  خواندنی می پردازیم.

در اینکه خواب پدیده شگفت‌آوری است شکی نیست اما اینکه ۲۶ سال از زندگی‌مان را به طور میانگین خوابیده‌ایم کمی دردناک است.

انسان‌ها تنها پستانداران روی زمین هستند که خوابشان را به تعویق می‌اندازند.

واقعیت‌های جالب و عجیب درباره خواب

شب‌بیدارها هیچ‌وقت حال خوبی ندارند. اگر بیش از  ۱۶ ساعت بی‌وقفه بیدار بمانید کارکرد مغز مختل می‌شود درست مثل زمانی که میزان الکل خون بیشتر از ۷% باشد.

واقعیت‌های جالب و عجیب درباره خواب

تلویزیون‌ رنگی خوابهای ما را رنگی کرده‌است. تا قبل از تلویزیون‌های رنگی تنها ۱۵% از مردم خوابشان رنگی بود، اما امروزه ۷۵% مردم خواب رنگی می‌بینند.

کسانی که در ارتفاع بالا زندگی می‌کنند خوابشان سبک‌ است. دلیل آن هم به میزان اکسیژن بر‌می‌گردد کمبود اکسیژن باعث می‌شود انسان مدام از خواب بپرد.

شما می‌توانید رویاهایتان را کنترل کنید. به این شرایط رویای شفاف می‌گویند و آن در شرایطی است که شما می‌دانید دارید خواب و رویا می‌بینید ولی به مغز اجازه نمی‌دهید بیدار شود.

واقعیت‌های جالب و عجیب درباره خواب

اگر وسط خواب و رویا از خواب پریدید و می خواهید دنباله خوابتان را ببینید فقط چشمتان را ببندید و بدن را کاملا آرام و بی‌حرکت کنید دوباره به خواب می‌روید و دنباله آن رویا را می‌بینید. این کار را اینبار وسط یک رویای شیرین امتحان کنید.

مردها در مرحله خواب رمREM (منظور آن مرحله از خواب که چشم حرکات سریعی دارد و جزء مراحل خوابیدن است که انسان در این مرحله بیشتر رویا می‌بیند) دچار نعوظ می‌شوند که دانشمندان دقیقا نمی‌دانند چرا این اتفاق می‌افتد خیلی‌ها می‌گویند به خاطر پرشدن مثانه است.

واقعیت‌های جالب و عجیب درباره خواب

رویاهایی که در آن هم مردان و هم زنان ارضا جنسی می‌شوند حس لذتش به اندازه دنیای واقعی است اما خیلی ‌وقتها بعد از بیداری فراموش می‌کنند که چقدر لذت‌بخش بوده‌است.

واقعیات عجیب و جالب درباره خواب

خوابها می‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند. حدود یک‌سوم انسان‌ها خوابهای می‌بینند که در آینده اتفاق می‌افتد.

واقعیت‌های جالب و عجیب درباره خواب

شما تنها خواب کسانی را می‌بینید که دیده‌اید. ممکن است خیلی آدم‌ها را در خوابهایتان نشناسید اما شما آنها را در دنیای واقعی دیده‌اید. حتی در انبوه جمعیت گاهی چشمتان به صورت کسی می‌افتد که در خاطرتان نمی‌ماند اما مغزتان او را برای خوابهایتان نگه‌می‌دارد.

واقعیت‌های جالب و عجیب درباره خواب

بختک یک واقعیت علمی برای خواب است.  در اصطلاح علمی به آن فلج خواب می‌گویند. گاهی از خوابتان می‌پرید اما حس می‌کنید کاملا فلج هستید و نمی‌توانید هیچ حرکتی بکنید بعد از چند ثانیه و یا حتی چند دقیقه به حالت نرمال بر‌می‌گردید. دلیل فلج خواب این است که ذهن بیدار است اما بدن همچنان در حالت خوابیدن است.

واقعیت‌های جالب و عجیب درباره خواب

گاهی وقتی دچار فلج خواب می‌شوید کسی شبیه خودتان و یا یک سایه تاریک و گاهی وحشتناک را جلوی چشم خودتان می‌بینید. دانشمندان همچنان درحال تحقیق در مورد علت دیدن این به اصطلاح جن و بختک هستند و هنوز دلیل کاملا علمی برایش ندارند تنها معتقدند برای ناهماهنگی ساعت مولکولی بدن است که چشم دچار خطا دید و ترس می‌شود.

واقعیت‌های جالب و عجیب درباره خواب

اگر صبح‌ها نمی‌توانید خودتان را از رختخواب بیرون بکشید و این کار سختترین کار دنیا است، شما یا دچار افسردگی شده‌اید  و یا مشکل کمبود مواد مغذی در بدن دارید.

ورزش بهترین درمان بدخوابی است به شرطی که بلافاصله قبل از خوابیدن نباشد.

واقعیت‌های جالب و عجیب درباره خواب

مدل خوابیدن شما به شخصیت شما مربوط است. به عنوان مثال کسانی که عادت به خوابیدن به حالت جنینی دارند آدم‌های راحت‌طلبی هستند و کسانی که به پشت می‌خوابند و دستهایشان در بغل بدنشان است آدم‌های منظم و دقیق هستند. درباره بهترین و بدترین حالت خوابیدن برای سلامتی این مطلب را بخوانید.

حیوانات و آدم‌های نابینای مادرزاد هم خواب می‌بینند.

کسانی که مادرزادی نابینا به دنیا آمده‌اند با قوای حسی ‌دیگرشان خواب می‌بینند و آنها که بعد از تولد در نوزادی نابینا می‌شوند خوابشان با تصاویر است و مثل آدمهای دیگر خواب می‌بینند. حیوانات هم مثل انسان‌ها خواب می‌بینند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *