, ,

خوراکی‌هایی که شما را خسته و کم انرژی می‌کند

خوراکی خسته کننده انرژی

اغلب بعد از یک وعده غذایی مفصل احساس سنگینی می‌کنید. اما آیا خوراکی‌های ساده‌ای هم وجود دارند که شما را دچار حس خستگی می‌کنند؟

به نظر می‌رسد برخی خوراکی‌ها برای بدن ما سالم و مفید باشند، اما در واقع باعث خستگی می‌شوند. که البته برای زمانی که میخواهید بخوابید و یا ریلکس کنید، خوراکی‌های مناسبی هستند. اما در دیگر موارد شما نیاز به انرژی و حداقل میزان خستگی دارید. دراینجا باهم چند خوراکی را که باعث حس خواب‌آلودگی و خستگی می‌شوند را بررسی می‌کنیم. در ظی روز برای حفظ انرژی خود از چه خوراکی‌هایی دوری کنیم؟

موز

این میو برای سلامتی بسیار خوب است.و موز غنی از پیاسیم است، که سیستم عصبی مارا تقویت می‌کند و برای سلامتی قلب بسیار مفید است. موز نیز دارای منیزیم است. این ماده معدنی کمک می‌کند تا آرامش باشید و بهتر بخوابید. پس احتمالا موز میان‌وعده مناسبی برای رفع خستگی و افزایش انرژی بین روز نمی‌باشد. اما یک خوراکی مناسب برای قبل از خواب است.

برخی دمنوش‌ها

شما حتما با برخی دمنوش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا خوابی آرام داشته باشید،آشنا هستید. مانند دمنوش بابونه، سنبل‌الطیب. این دمنوش‌های گیاهی بهترین نوشیدنی‌های برای قبل خواب به شمار می‌رفتند. اما آیا می‌دانشستید که برای مثال دمنوش‌های فرنجمشک (وارنگ بو) و نیز اسطوخودوس به خوب خوابیدن کمک می‌کند! پس این دمنوش‌ها میان وعده خوبی در طی روز نیستند اما برای قبل خواب بهترین گزینه‌ها هستند.

پاستا

کربوهیدرات موجود در پاستا میزان انرژی زیادی به شما می‌دهد اما کوتاه‌مدت است. کربوهیدرات تصفیه‌شده مانند آنچه در پاستا وجود دارد، باعث بالا‌بردن انرژی می‌شوند اما به دنبال آن یک افت انرژی نیز وجود دارد. که این شامل دیگر خوراکی‌های تهیه شده با آرد تصفیه‌شده، مثل نان سفید، کلوچه‌ها و شیرینی‌ها نیز می‌شود.

شیر گاو

شیر دارای تریپتوفان است. شیر دارای میزان بالایی از کلسیم است، ماده معدنی‌ای که در تبدیل تریپتوفان به سروتونین نقش دارد. سروتونین باعث خواب‌آلودگی می‌شود. پس یک لیوان شیر قبل از خواب به خوابی آرام کمک می‌کند اما میان‌وعده خوبی در طی روز نمی‌باشد.

نان سفید

نان سفید هم از آرد تصفیه‌شده تهیه شد است که یک افزایش انرژی موقتی برای شما ایجاد میکند اما به سرعت یک افت انرژی هم به دنبال خواهد داشت. پس هنگام صبحانه و غیره، نان کامل سبوس‌دار با شاخص گلایسمیک پایین را انتخاب کنید تا در طی روز انرژی خود را حفظ کنید.

گوشت قرمز

گوشت قرمز دارای میزان بالایی آهن است که خود به افزایش انرژی کمک می‌کند. اما گوشت قرمز دارای میزان تقریبا زیادی چربی نیز هست. همانطور که بارها تجربه کرده‌اید، با خوردن غذاهای چرب احساس سیری و سستی بیشتری می‌کنید. و این به این خاطر است  که بدن شما درحال شکستن این میزان بالای چربی است.

قهوه

شنیدن نام قهوه به عنوان نوشیدنی‌ای که بدن شمارا خسته می‌کند خیلی جای تعجب دارد؟

حتما با خود می‌گوییئ که نوشیدن یا مصرف خوراکی‌ای ک دارای میزان بالایی از کافئین است به افزایش انرژی شما در طی روز کمک می‌کند. اما به این هم فکر کنید که اثر کافئین از بین می‌رود و شما دچار افت انرژی شدیدی خواهید شد. حتما با خود میگویید که خوب بعدش میزان قهوه بیشتری مصرف می‌کنید که بعد از مدتی خواهید فهمید که به شکل ناخودآگاه در یک چرخه افت انرژی و بعد نوشیدن قهوه افتاده اید.

 

یک صبحانه کامل و خوب بهترین راه برای بالا نگه‌داشتن انرژی در طی روز می‌باشد. سعی کنید از غلات کامل، پروتئین‌های خالص و میوه های سالم و سبزیجات پرفیبر مصرف کنید. همه این‌ها از یک فنجان قهوه انرژی بیشتری را باعث میشوند.دد طتچ

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *