,

خوردن غذا قبل از خواب

خوردن غذا قبل از خواب

شاید باور این مساله سخت باشد اما برخلاف هرآنچه احتمالا تابه حال شنیده‌اید، خوردن غذا قبل از خواب می‌تواند مفید باشد، حتی اگه شما در دوران یک رژیم لاغری باشید.

در هنگام خواب چه اتفاقی برای بدن شما می‌افتد؟

زمانیکه می‌خوابید، سیستم عصبی پاراسمپاتیک نیز خاموش می‌شود و به حالت استراحت درمی‌آید. بسیاری از سیستم‌های بدن به هنگام خواب خاموش می‌شوند و درنتیجه سیستم جریان خون تمرکز کمتری روی این ارگان‌ها و اعضا دارد وسیتم جریان خون می‌تواند حول سیستم گوارشی بدن تمرکز کند تا هضم و جذب را با تمرکز و نیز سرعت بالاتری صورت بگیرد. جالب است که بدانید برخلاف بسیاری از ارگان‌های دیگر ترشح غدد بزاقی، فعالیت معده و نیز حرکات دودی سیستم گوارشی در طول خوابیدن به فعالیت خود ادامه می‌دهند و این امر موجب می‌شود تا در کل پروسه‌ی هضم و جذب غذا با کیفیت بهتری انجام شود.

اگر با شکم گرسنه به خواب بروید چه می‌شود؟

زمانیکه گرسنه‌اید و با معده‌ی خالی می‌خوابید، دچار افت قند خون می‌شوید. و در نهایت افت قند خون موجب افزایش وزن خواهد شد. در نتیجه خوردن یک وعده‌ی سبک غذایی پیش از خوابیدن می‌تواند از افزایش وزن و چاقی جلوگیری کند و حتی اگرخوراکی و غذای مناسبی را انتخاب کنید به روند لاغری و کاهش وزن خود نیز کمک کرده‌اید.
از جمله خوراکی‌های مناسب قبل از خوابیدن یک کاسه کوچک ماست کم‌چرب با تخم کتان یا کمی کشمش، یک لیوان شیر و هویج و غیره است. این ترکیب‌ها نه تنها باعث ثابت ماندن قند خون شما در طول خواب شده و نیز کمک می‌کند تا خواب آرامی داشته‌باشید. اما حواستان باشد تا در خوردن قبل از خوابیدن زیاده‌روی نکنید، چراکه با شکم پر خوابیدن باعث سوزش سر دل و ترش کردن می‌شود و خواب خوب و عمیقی نخواهید داشت.
در ضمن همیشه به خاطر بسپارید که هرچه‌قدر کیفیت خواب شما در شب بهتر باشد، در طی روز بعد حال بهتر و نیز انرژی بیشتری خواهید داشت.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *