, ,

خیارشور شما را از بیماری‌ها محافظت می‌کند!

خیارشور تنها یک چاشنی خوشمزه  نیست که اشتها را زیاد کند و غذا و ساندویچ با آن طعم خوشمزه‌تری داشته باشد بلکه خیار شور خواص مفید زیادی برای بدن دارد که شاید کمتر کسی به آن توجه کند. خیار شور سرشار از مواد معدنی و ویتامین است که بدن را دربرابر بیماری‌ها ایمن می‌کند. در این مطلب با خواص خیار شور در سلامتی آشنا می‌شوید:

خیار شور و هضم غذا

خیار شور به میزان بسیار زیادی در هضم غذا کمک می‌کند. خیار شور به علت داشتن فیبر بالا کمک می کند که مواد غذایی دیر هضمی مثل گوشت خیلی زودتر هضم شوند. علاوه  بر آن بسیاری از متخصصین تغذیه معتقدند که خیارشور، بدن را در برابر بسیاری از متابولیک‌هایی ایجاد کننده سرطان که با مصرف گوشت به وجود می‌آیند ایمن می‌کند.

خیارشور مانع سرطان روده می‌شود

خیارشوری که در آب ونمک آماده می‌شود و نه سرکه، از طریق تخمیر آنها تبدیل به غذای پروبیوتیک می‌شوند که با ارزش غذایی بسیار بالا بر علیه بیماری ناشی از میکروب روده مبارزه می‌کند. به همین دلیل پزشکان معتقدند که مصرف دائمی خیارشور مانع از سرطان روده می‌شود.

خیار شور به کاهش وزن کمک می کند.

قرار دادن خیار شور در رژیم کاهش وزن کمک می کند که وزن بیشتری کم کنید. به این دلیل که خیار شور هیچ چربی ندارد  و میزان کالری‌اش بسیار کم است. برای مثال یک کاسه کوچک خیار شور تنها ۹ کالری دارد که به این مفهوم است که  هیچ چربی در بدن با مصرف خیارشور ذخیره نمی‌شود. اما اگر در خیارشور شکر داشته باشد باید آگاه باشید که حدود ۷۰ کالری با یک کاسه کوچک خیارشور دریافت خواهید کرد.

خیارشور سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

خیارشور حاوی مواد معدنی، آهن ، کلسیم و منیزیم است که باعث عملکرد مطلوب در بدن می‌شوند. همچنین باید بدانید که سبزیجات شوری در فصل زمستان یک منبع غنی ویتامین C است. شاید تعجب کنید اما خیار شور وکلم شور وگوجه شور در فصل زمستان  بدن را دربرابر بیماری‌ها و عفونت‌های تنفسی فصل زمستان ایمن می‌کند.

خیارشور انرژی بدن را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از معجزات خیارشور این است که انرژی بدن را افزایش می‌دهد.چطور این قضیه ممکن است؟

خیارشور ارگانیک دوز کمی ویتامین B دارد که با غذایی که بدن مصرف می‌کند ترکیب شده و تبدیل به انرژی می‌کند. یک وعده خیارشور  حاوی ۵% ویتامین B6    و اسیدپانتوتنیک و ریبوفلاوین است.

خیارشور مانع از بیماری‌های چشمی می شود.

این چاشنی خوشمزه حاوی ویتامین Aاست که برای سلامت چشم بسیار مفید است. این ویتامین همچنین مانع از آب مروارید و دژنراسیون ماکولا می شود.

خیار شور سرشار از آنتی اکسیدان است.

علاوه بر ویتامین‌ها و مواد معدنی این غذا حاوی آنتی‌اکسیدان است. نقش آنتی‌اکسیدان این است که با رادیکال‌های آزاد مبارزه می کنند و اثرات سوء آنها که شامل پیری زودرس است را از بین می برد.

یادتانب باشد از این به بعد خیار شور تنها یک چاشنی اشتها آور نیست. خیار شور را خودتان به راحتی درست کنید تا از کیفیت آن مطمئن شوید و از خواص مفید آن در کنار مزه فوق‌العاده اش لذت ببرید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *