دسر تابستانی ، سربت های ساده و خوشمزه درست کنید.

هوای گرم و عطش تابستان فقط نوشیدنی خنک و بستنی را می‌طلبد. برای کسانی که به دنبال خوراکی‌های خنک و سالم  دسرتابستانی سرد هستند سربت  ایده فوق‌العاده‌ای است که مهمانی‌های تابستانی خود را با آنها دلپذیرتر کنید.

اصطلاحات سربت، شِربت و بستنی در منوی دسرهای سرد رستوران‌ها برای بعضی‌ها سوال‌برانگیز است. خیلی‌ها می‌خواهند تفاوت آنها را بدانند قبل از پرداختن به انواع سربت ها تفاوت آنها را با شربت و بستنی می‌گویم.

سُربت چیست؟  ترکیبی از میوه و آب میوه طبیعی با شکر و طعم‌دهنده‌هایی مثل لیمو و نعنا را سربت می‌گویند. سربت هیچ چربی ندارد و آن را بستنی میوه ای و یا شِربت اشتباه نگیرید.

شِربت چیست؟ شربت معمولا از اضافه کردن خامه، ژلاتین و یا کره به ترکیب سربت به دست می‌آید. طعم آن با سربت متفاوت و در عین حال بسیار خوشمزه است. این دو دسر دسرهای ایتالیایی هستند کلمه سربت در ایتالیایی به مفهوم جذب کردن است و شربت را اولین بار ترکهای عثمانی در قرن ۱۷ میلادی به مفهوم شربت امروزی به کار بردند.

حالا که تفاوت این دسرهای خوشمزه و ساده را متوجه شدید چند نمونه از سربت‌های تابستانی را برای شما در این مطلب آورده‌ام که امیدوارم از طعم آنها لذت ببرید.

سربت انبه

سربت انبه دسر تابستانه فوق العاده

این سربت را هر کسی بخورد عاشقش می‌شود. کار بسیار ساده‌ای است. ۴ پیمانه انبه خرد شده که چیزی در حدود ۴ انبه متوسط می‌شود را با سه چهارم پیمانه شکر و یک پیمانه آب لازم دارید. انبه ‌ها را در مخلوط کن بریزید. آب و شکر و را روی حرارت بگذارید تا شکر حل شود. بعد از اینکه آب و شکر خنک شد آن را داخل انبه‌ها بریزید و در مخلوط کن کاملا هم بزنید. اگر بستنی ساز دارید چیزی در حدود ۲۰ دقیقه بگذارید در بستنی‌ساز هم بخورد و گرنه در مخلوط کن در حدود۵ دقیقه هم بزنید. بعد داخل ظرف در فریزر بگذارید تا کاملا خودش را بگیرد.

سربت هندوانه

سربت هندوانه دسر تابستانی خوشمزه

این سربت طعم تابستان است. یک پیمانه شکر، یک پیمانه آب، ۸ پیمانه هندوانه خرد شده بدون دانه، دو قاشق غذاخوری آب لیمو تازه. درست مانند دستور قبل عمل کنیدو در فریزر بگذارید.

سربت توت فرنگی

سربت توت فرنگی دسر تابستانه ملس

سه چهارم تا یک پیمانه شکر( اگر توت فرنگی‌ها خیلی شیرین نیستند) ۸ پیمانه توت فرنگی خرد شده و نصف پیمانه لیموناد و کمی نعنا برای تزئین. به همان شیوه قبل می توانید این سربت را هم درست کنید.

سربت خیار و لیمو با ریحان

سربت خیار و لیمو و ریحان

بهترین سربت برای گرمای تابستان ترکیب خیار و لیمو است.  ۶برگ ریحان و نصف پیمانه شکر، یک پیمانه آب، ۲ عدد خیار متوسط و یک چهارم پیمانه آب لیمو و اگر دوست داشتید یک  قاشق چایخوری رنده پوست لیمو در صورت تمایل یک قطره رنگ غذای سبز و یا عصاره نعنا.مانند دستور بقیه سربتها شکر و آب  را  با هم بجوشانید و ترکیبات دیگر را در مخلوط کن ترکیب کنید و به هم اضافه کنید.

به مدت نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه در فریزر بگذارید.

سربت آناناس

سربت آناناس دسر تابستانه

یک عدد آناناس رسیده را خرد کنید.  دو قاشق غذاخوری پر عسل  یک چهارم قاشق غذاخوری پودر دارچین(اختیاری) . آناناس‌ها را در مخلوط کن نرم و یکدست کنید و عسل را در یک چهارم فنجان آب گرم حل کنید و به آناناس‌ها اضافه کنید و کاملا مخلوط کنید و در فریزر بگذارید. هنگام سرو می‌توانید از پودر دارچین برای تزئین استفاده کنید. طعم و بوی این سربت بینظیر است. اگر عسل ندارید می‌توانید از ترکیب  شکر و آب مانند دستورهای قبلی استفاده کنید.

سربت کیوی و طالبی نارنجی

سربت کیوی و طالبی

ترکیب رنگ سبز کیوی و طالبی برای تزئین دسر زیبا و هوس انگیز می‌شود. هر کدام را جدا جدا با یک ترکیب  و دستور درست کنید. یک چهارم پیمانه شکر، یک چهارم پیمانه آب، یک چهارم پیمانه عسل ۵ عدد کیوی خرد شده و برای طالبی هم  ۵ قاچ طالبی خرد شده به همراه یک عدد آب لیمو کوچک تازه . مانند دستورات قبل این سربتها را هم آماده کنید و دقت کنید تا ۷ دقیقه در مخلوط کن خوب هم بزنید.

سربت هلو

سربت هلو دسر تابستانی شگفت انگیز

طعم و بوی بی‌نظیر این دسر فوق‌العاده همه را عاشق خودش می‌کند. ۶ عدد هلوی رسیده و خوشرنگ را سه چهارم پیمانه شکر و یک قاشق چایخوری آب لیموی تازه و سه چهارم پیمانه آب به شیوه‌های قبل ترکیب کنید و خیلی با حوصله در مخلوط کن هم بزنید تا نرم و یک دست شود و در فریزر بگذارید.

شما می‌توانید با هر میوه‌ای به همین شیوه سربت درست کنید. شاتوت و زردآلو و آلو  و انگور  و موز و سیب و  هر میوه‌ای که در خانه دارید اگر کودکتان خیلی اهل میوه نیست با ترکیب عسل و سربت او را تشویق به میوه خوردن کنید مطمئن باشید هم کودکتان و هم مهمانهای شما عاشق این سربت های خوشمزه می‌شوند.

 

یک نکته: می توانید قالبهای یخ با سربت درست کنید مثل شکل زیر از انواع سربت در قالبهای یخ بریزید و همه را  با سلیقه خود شگفت‌زده کنید. می توانید از پوست میوه‌های مختلف مانند هندوانه داخل لیمو و طالبی و سیب و آناناس برای ظرف سربت هم استفاده کنید.

سربتهای قالبی دسر تابستانه

لینک اصلی