, ,

دل و جگر بخوریم یا نخوریم؟

آدم‌ها دو دسته‌اند کسانی که عاشق دل و جیگر هستند و کسانی که از دل و جیگر متنفرند. هر کدام هم دلایل خود را دارند. برای دسته دوم تصور خوردن آن بخش از بدن حیوان که وظیفه دفع سموم بدن را داشته غیر قابل تحمل است تازه بماند که از بو و طعم آن خوششان نمی‌آید و حتی از ۱۰ قدمی جیگرکی ها هم  عبور نمی‌کنند. اما دسته اول که عاشق دل و جیگرند هم معتقدند که این غذا سرشار از خاصیت است و خون‌ساز و مفید است و تازه عطر و بوی فوق‌العاده ای دارد.و در این مطلب به سلیقه و مزاج آدم‌ها کاری نداریم تنها می‌خواهیم بگوییم که چرا باید و حتما باید دل و جیگر بخورید.

در یک کلمه دل و جیگر بیشتر از هر ماده غذایی دیگری پر از مواد مغذی است.

  • یک منبع غنی از پروتئین خالص است.
  • یک ماده غذایی سرشاز از ویتامین Aاست.
  • اگر به دنیال ویتامین B12 هستید دل و جیگر آن را به خوبی تامین می‌کند.
  • سرشار از آهن است.
  • یک غذا سرشار از فولیک اسید.
  • موادی که در غذاهای دیگر به سختی یافت می‌شود مثل روی، مس، و کروم در دل و جگر وجود دارند. جگر سرشار از روی است.
  • جگر یک منبع غنی از پورین است که از عوامل اصلی ساخت DNAدر بدن است.
  • جگر یک غذای ضد بی‌حالی و خستگی است که پر از انرژی مفید برای فعالیت‌های روزانه است.

اما سوال اینجاست که تکلیف تمام سمومی که جگر و کبد بدن  حیوان دفع می‌کند چه می‌شود آیا با خوردن آنها سموم را هم می‌خوریم؟

جالب اینجاست که کبد گرچه وظیفه دفع سموم را دارد اما به هیچ وجه هیچ سمی در ساختار آن وجود ندارد بلکه برعکس آن مواد مغذی در آن است که سموم را دفع می‌کنند.

بنابراین حتی به آنان که از دل وجگر متنفرند توصیه می‌کنیم که حتما ذائقه خود را تغییر دهند و به روش‌های مختلف بوی تند آن را بگیرند و از این ماده غذایی سرشار از خاصیت بی‌بهره نباشند.

حالا خودتان تصمیم بگیرید که دل و جگر بخوریم با نخوریم!

چطور بوی دل و جگر را بگیریم؟

blended

یک راه خلاقانه برای به خصوص بچه ها که بوی جگر را دوست ندارند این است که جگرها را خرد کنید و در مخلوط کن بریزید. تا له شوند مثل گوشت چرخ کرده مثل شکل

بعد آنها را داخل قالب‌های یخ بریزید و با کاور رویش را بپوشانید و فریز کنید.

هر بار که خورشت و یا غذای گوشتی و یا همبرگر درست می کنید همراه مواد دیگر چند قالب دل و جگر هم داخل خورشت بریزید به این ترتیب بو و مزه آن را با مواد دیگر و ادویه و پیاز مخلوط کرده‌اید و به راحتی کودکتان را به طعم آن عادت می‌دهید.

هر چند طعم و بوی جگر تازه کبابی روی آتش چیز دیگری است اما به هر حال سلیقه غذایی متفاوت است و حیف است که این ماده غذایی معجزه آسا را از رژیم غذایی حذف کنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *