,

دندان سفید با این ۱۰ ماده غذایی

همه ما می‌دانیم که اگر مرتب مسواک بزنیم و دندان‌پزشکمان هر ۶ ماه دندانهایمان را چک کند مطمئنا لبخند زیبایی خواهیم داشت.

اما آیا می‌دانستید همانطور که مصرف بعضی غذا ها رنگ دندان را زرد می‌کند خوردن و جویدن بعضی دیگر از مواد غذایی باعث سفید شدن دندان می‌شود. اگر می‌خواهید یک دست دندان سفید داشته باشید و زیاد از خمیردندان‌های جرم‌گیر و سفیدکننده استفاده نکنید نگاهی به این ۱۰ ماده غذایی بیندازید.

کلم بروکلی

کلم بروکلی

تحقیقات مجله علمی دنتیستری (European Journal of Dentistry) اعلام کرد که خوردن میزان زیاد بروکلی خام دندانها را براق می کند و یک دست دندان سفید به شما هدیه می دهد. آهن موجود در بروکلی دندانها را دربرابر اسید دهان که مینای دندان را ازبین می‌برد محافظت می‌کند. با داشتن مینای سالم دندانهای شما دیرتر خراب می‌شود و همینطور لکه های جرم نمی‌گیرد. بنابراین اگر از دندان‌پزشکتان شنیدید که بزاق دهان شما اسیدی است حتما این سبزی را زیاد بخورید.

آناناس

این میوه شاهکار آبدار تنها ماده غذایی است که به طور طبیعی حاوی بروملینBromelain)  (است. بروملین علاوه بر اینکه خاصیت ضد التهاب دارد و جای زخم را سریعتر خوب می‌کند دندانها را هم به خوبی تمیز می‌کند. مجله بین المللی دنتال های‌جین به صورت رسمی اعلام کرد که بروملین ماده بسیار فعال برای از بین بردن لکه‌های دندان است.

انواع پنیر

پنیر

کلسیم موجود در پنیر دندانها را قویتر می‌کند. علاوه بر آن پنیر حاوی مقدار قابل توجهی فسفر است که در بازسازی مینای دندان نقش مهمی دارد.

ماهی

منظور از ماهی در اینجا ماهی‌هایی است که به میزان زیاد امگا۳ و اسید چرب دارند مثل سالمون و ساردین. کسانی که به میزان زیاد امگا۳ می‌خو‌رند به طرز قابل توجهی نسبت به عفونت و التهاب دهان که عامل اصلی خرابی دندانهاست مقاومند. اگر ماهی دوست ندارید حداقل از کپسولهای مکمل امگا۳ استفاده کنید.

پیاز

خوردن پیاز ممکن است دوستان شما را آزرده کند ولی لبخند شما را زیباتر می‌کند. همان ماده‌ای که در پیاز باعث بوی بد دهان و بدن می‌شود، ترکیبات  سولفور،  باکتریهای دهان را هم از بین می‌برد. به نظر میرسد باکتریهای دهان هم از بوی بد پیاز گریزانند. به یاد داشته باشید که تنها پیاز خام باعث دندان سفید و براق می‌شود و نه پیاز پخته و سرخ شده.

سبزیجات با برگ تیره

برگ اسفناج

اگر یک دلیل دیگه برای مصرف سبزیجات تیره رنگ مثل اسفناج و کلم نیاز داشته باشید دندانهای شماست. مواد معدنی موجود در اسفناج و کلم خاصیت محافظ را برای دندانها دارند  و مانع میشوند که لکه های تیره روی دندان ایجاد شود.

سیب

خوردن سیب مثل این می‌ماند که دندانهایتان را به صورت خفیف جرم گیری کنید. میوه‌هایی که احتیاج به جویدن دارند علاوه بر اینکه عضلات دهان را تقویت می‌کنند دندانها را محکم می‌کنند به شرط آنکه بیش از اندازه سفت نباشد و نتیجه برعکس ندهد. سیب شامل ملیک اسید است که در تمام خمیر دندان‌ها به کار می‌رود تا ترشح بزاق را زیاد کند که یک عامل طبیعی دیگر برای تمیز کردن دندان است. بنابراین از این به بعد با میوه‌هایی مثل کرفس و سیب آشتی کنید که هم فک و دهان را قوی میکند و هم یک دست دندان سفید به شما هدیه می دهد.

کشمش

کشمش

خیلی‌ها معتقدند کشمش دشمن دندان است چون هم شیرین است و هم به دندان می‌چسبد ولی در واقع آنها از دندان محافظت می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که خوردن غلات با کشمش دهان را تمیزتر میکند تا خوردن غلات بدون کشمش . کشمش خاصیت ضد اسیدی دارد و باعث میشود اسید دهان از بین برود و در نتیجه دندانها سالم تر می‌مانند و مانع از این می‌شود که اسید بزاق دندانها را زرد کند.

توت‌فرنگی

برخلاف نظر خیلی‌ها که معتقدند  خوردن توت‌فرنگی باعث ایجاد لکه‌های تیره روی دندان می‌شود. توت فرنگی مانند سیب حاوی ملیک اسید است و مانع از ایجاد لکه روی دندان می‌شود. علاوه براین ویتامین c در توت‌فرنگی التهاب لثه را از بین می‌برد.

آب

خوردن آب تصویه شده در طول روز هم باقیمانده غذاها را که در میان دندانها مانده از بین می‌برد و هم تولید بزاق می‌کند که دشمن تیرگی دندانهاست.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] تصور بسیاری این باشد که لبنیات فقط بر سلامتی دندان‌ها و استخوان‌ها مفید است. اما در واقع فواید سلامتی بسیاری […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *