,

دوران قاعدگی و سلامتی

دوران قاعدگی سلامتی

شرایطی شما در دوران قاعدگی به شما میگوید که آیا شما نیاز دارید که به پزشک مراجعه کنید یا نه! و اینکه سلامتی بدنی شما چگونه است؟

برای خانمها همیشه این مساله وجود دارد که اگر دوران قاعدگی به تاخیر بیافتد یا زودتر از موقع باشد. یا اگر هر نشانه غیرعادی دیده شود، یا دردهای غیر طبیعی و زجرآور به سراغ شما بیاید، باید چه کنید؟!

قاعدگی دردناک یا همان دیسمنوره

دیسمنوره به دردهای ناحیه شکمی در دوران قاعدگی خانمها میگویند. تقریبا اغلب خانمها در این دوران دچار دردهای زیر شکم میشوند. دیسمنوره با توجه به اینکه اولیه یا ثانویه است، دلایل متنوعی میتواند داشته باشد. پیشنهاد میشود در صورتیکه دردها بیش از اندازه و شدید میشوند به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

این دردها در نتیجه تغییرات زیاد در میزان پروستاگلاندین است.  به هر حال نیمی از خانمها هر ماه با این مساله مواجه هستند و طبیعی هست. اما اگر دچار فیبرومیالژیا باشید، دردهای دیسمنوره می تواند بسیار شدیدتر هم باشد. فیبرومیالژی سندرم درد عضلانی-اسکلتی مزمن است که باعث ایجاد درد در سطح گسترده، نقاط حساس، و نیز موجب خستگی و اختلال در خواب می‌شود. این بیماری نوعی روماتیسم بافت همبند است.  اما اینکه دیسمنوره دقیقا چیست و فیبرومیالژی چگونه با آن ارتباط دارد؟ و چه کاری برای درمان آن میتوان کرد؟

دیسمنوره چیست؟

اصطلاحی است که برای دردهای شدید دوران قاعدگی استفاده میشود. که این دردها اغلب یک روز یا بیشتر از قبل از قاعدگی شروع میشود و در بخش شکم، کمر و حتی رانها پخش میشود. این دردها میتواند خفیف باشد و یا در ناحیه لگن بسیار شدت پیدا کند. اما در شرایط جدیتر علائم به درد ختم نمیشود، بلکه گاهی شما را دو تا سه روز از پا می اندازد. علائمی شبیه به علائم آنفلانزا، خستگی، اسهال، حالت تهوع و استفراغ ممکن است ایجاد شود.

همانطور که در بالا گفتیم دیسمنوره دو نوع اولیه و ثانویه دارد.

 دیسمنوره اولیه

دیسمنوره اولیه نوعی درد است که اغلب زنان با آن آشنا هستند، و شامل انقباضات رحمی است. اغلب اوقات دیسمنوره اولیه باعث نگرانی نیست، مگر اینکه درد خیلی شدید باشد.

دیسمنوره ثانویه

اما دیسمنوره ثانویه را باید جدیتر گرفت چرا که انقباضات رحمی دلایل دیگری دارند، مثلا:

  • به وجود آمدن فیبروئیدهای رحمی (کیستهای خوشخیم داخل رحم)،
  • آدنومیوز ( به حالتی گفته میشود که که بافت آندومتر دیواره رحم به سمت دیواره عضله ای رحم کشیده میشود. رشد این بافت های نابجا به طور نرمال در هر دوره ی قاعدگی ادامه دارد. به این صورت که این بافت ها ضخامت پیدا کرده، فرو میریزند و خونریزی میکنند در نتیجه، رحم متورم میشود و پریودهای شدید به دنبال دارد.
  • و یا حتی فیبرومیالژی

دیسمنوره و فیبرومیالژی

تقریبا تمام خانمها دردهای دوران قاعدگی را تجربه میکنند، اما افرادی که به فیبرومیالژی مبتلا هستند دردهای بسیار شدید و جدی را تحمل میکنند. به علاوه اینکه فیبرومیالژی روی سیستم عصبی تاثیر میگذارد. در کل افراد مبتلا به فیبرومیالژی هر دردی را شدیدتر از سایر افراد تجربه میکنند که درد دوران قاعدگی از آن مستثنا نیست. پس خانمهایی که دچار فیبرومیالژی هستند دردهای شدیدتر انقباضی و نیز پشت سرهم دارند. علائم دیسمنوره میتواند علائم حاصل از فیبرومیالژی را حتی شدیدتر کند. فیبرومیالژی باعث ایجاد خستگی میشود. پس ببینید که شرایط چه قدر میتواند بد و ناجور باشد.

راه درمان آن چیست؟

متاسفانه روشهای زیاد خوبی برای درمان دردهای دوران قاعدگی وجود ندارد. اکثر اوقات از مسکنها استفاده میشود که درد را به شکل موقف تکسین میدهد. و گاهی تنها راه پیش رو جراحی است و مسملما این راهی نیست که شما اغلب انتخاب میکنید.

  • اکثر اوقات از مسکنهایی مثل آسپرین، ایبوپروفن و قیره استفاده میکنید که این دسته از داروها، غیر استروئیدی و ضدالتهابی هستند. این داروها آنزیمهای خاصی که بدن تولید میکند و باعث درد میشود را مسدود میکنند. که گاهی اوقات کارآمد هم نیستند.
  • از دیگر داروها، داروهای ضد بارداری هستند که با کنترل هورمونها، چرخه قاعدگی را تنظیم میکند.
  • قراردادن پدهای مخصوص این دوران روی شکم از مقدار درد کم کنید، یا از حوله های گرم استفاده کنید.
  • اره دیگر تسکین این دردها خارج کردن رحم است که خوب مسملمان این روش بسیار تهاجمی بوده و خطرات خود را دارد.

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] قاعدگی در هر ماه به مدت ۵ تا ۷ روز طول می‌کشد. در این مدت […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *