,

رازهای آشپزخانه که باید بدانید

با دانستن این نکته‌ها و رازهای آشپزخانه می‌توانید در زمان و پول خود صرفه جویی کنید. همیشه دانستن رازهای آشپزخانه‌ای مادران لذت بخش و مفید است از این نکات بهره بگیرید تا یک آشپز حرفه‌ای باشید.

تشخیص تازگی تخم مرغ

برای اینکه مطمئن شوید تخم‌مرغ‌های شما تازه هستند  ببینید در یک لیوان آب برای آنها چه اتفاقی می‌افتد. تخم‌مرغ تازه در زیر آب قرار می‌گیرد و تخم‌مرغ کهنه و خراب در آب معلق می‌شود .

تمیز نگه داشتن یخچال

کشوهای زیرین یخچال خود را با حوله جذبی تمیز فرش کنید تا آب و رطوبت سبزیجات را بگیرد و میوه‌ها و سبزیجات تازه‌تر بمانند. چون رطوبت زیاد سبزیجات را پلاسیده و خراب می‌کنند.

اگر فقط چند قطره آب لیمو احتیاج دارید لیمو را نصف نکنید تا خشک شود. در عوض با یک سیخ کباب و یا نوک قیچی یک سوراخ کوچک روی آن درست کنید و به اندازه‌ای که احتیاج دارید از آب لیمو استفاده کنید. دیگر لیموها به خاطر چند قطره خشک وبی‌آب نمی شوند.

برای اینکه سبزیجات همیشه عطر خودشان را داشته باشند بعد از اینکه آنها را شستید همه دسته سبزی را با هم بسته بندی کنید و در کیسه فریزر در یخچال بگذارید. با این کار آنها بوی خود را نگه می دارند و موقعی که از فریزر بیرون می آورید راحت خرد می شوند.

برگ گل سرخ داخل کیسه آرد و برنج و ماکارونی پشه‌ها را فراری می دهد.

جلوگیری از لیز شدن قارچ

برای اینکه قارچ‌ها لیز و لزج نشوند قبل از اینکه آنها را داخل کیسه فریزر بگذارید و بسته بندی کنید یک دستمال کاغذی جذبی دور آنها بپیچید.

برای اینکه مافین و کیک دوباره تازه شوند کمی آب روی آن بپاشید و در یک کیسه کاغذی در فر داغ به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید بماند کیک شما دوباره نرم و تازه می شوند.

اجازه ندهید پنیر شما خشک شود با مالیدن کمی کره و یا مارگارین به قسمت بریدگی پنیر مانع از دفع رطوبت در آن قسمت شوید و پنیر را مدت طولانی تازه نگه دارید.

ترد شدن سبزیجات

اگر می‌خواهید تربچه، هویج و یا کرفس تردتر و تازه‌تری داشته باشید به راحتی می توانید آنها را در یک کاسه آب یخ و چند تکه سیب‌زمینی خام بیندازید و در مقابل چشمان خود می بینید که در عرض چند دقیقه سبزیجات ترد و تازه خواهید داشت.

همیشه سعی کنید شیرینیجات ترد و نرم خود را از هم جدا جدا قرار دهید چون شیرینیجات ترد رطوبت شیرینی های نرم را می‌گیرند و هر دو مزه اصلی خود را از دست می دهند.

برای اینکه موزها زود قهوه ای نشوند تا قبل از خوردن آنها را از هم جدا نکنید. موزها در کنار هم و چسبیده به هم دیرتر تیره می شوند.

با ریختن چند دانه برنج در ظرف نمک و نمکدان از به هم چسبیدن نمک‌ها جلوگیری کنید.

شما می‌توانید کره را تا ۶ ماه در فریزر نگه دارید تنها کافیست که در کیسه‌های خالی از هوا بسته بندی کنید دیگر کره بو نمی گیرد ومدتها تازه می‌ماند.

تازه نگه داشتن ماست

اگر بخواهید خامه و یا ماست چکیده را بیشتر و خوش‌طعم‌تر نگه دارید ظرف آن را برگردانید. این کار باعث می‌شود که هوای داخل آن خالی شده و در نتیجه باکتریها که طعم لبنیات را تغییر می‌دهند نتوانند رشد کنند.

شاید باورتان نشود اما عسل هیچ وقت خراب نمی‌شود. اگر حس کردید عسل شما مات و بد رنگ شده است مایکروفر خود را روی حرارت متوسط قرار دهید و ۳۰ ثانیه عسل را داخل آن بگذارید تا دوباره عسل شفاف داشته باشید.

شکر قهوه‌ای خیلی زود به هم می‌چسبد. باید بدانید که نگه داشتن آن در فریزر مانع از به هم چسبیدن و گلوله شدن آن می شود. اما اگر این نکته را نمی‌دانستید و شکر قهوه ای به هم چسبیده و گلوله شده‌است  می‌توانید آن را داخل یک کیسه بریزید با چند تکه نان و یا چند قطعه سیب خرد شده نگه دارید مدتی بماند. در نهایت هم ‌می‌توانید در درجه حرارت متوسط مایکروفر به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید تا گلوله‌های شکر از هم باز شوند و یک شکر یکدست داشته باشید.

رفع بوی سوختگی شیر

اگر موقع شیر گرم کردن آن را سوزانده‌اید میزان خیلی کم به آن نمک بزنید تا بوی سوختگی شیر را از بین ببرید.

وقتی می‌خواهید آب مرکبات را بگیرید کمی آنها را روی سنگ ویا میز آشپزخانه بغلتانید تا کمی نرم شوند با این کار آب بیشتری از آنها خواهید گرفت.

برای اینکه میوه‌های کال خود را شبانه رسیده کنید آنها را داخل کیسه کاغذی با چند سیب بگذارید سیب گاز اتیلن آزاد می‌کند که باعث می‌شود میوه‌ها زودتر برسند.

ظرفهای پلاستیکی خیلی زود بوی غذا و سبزیجات را به خود می‌گیرند برای اینکه از بوی ظرفها خلاص شوید ظرف را با روزنامه سیاه سفید مچاله شده پر کنید وبگذارید یک شب بماند بعد ظرف را دوباره بشویید و دیگر از بو خبری نیست.

ظروف استیل را با پنبه و الکل براق و بدون لک کنید.

قابله و ماهیتابه سوخته خود را با جوش شیرین سفید کنید. اول کف قابلمه را با جوش شیرین بپوشانید بعد چهار تا پنج قاشق نمک به آن اضافه کنید و کامل سوختگی را با آب بپوشانید و بگذارید یک شبانه روز کامل بماند تا تیرگی سوختگی از بین برود.

برای اینکه ظروف مسی را براق کنید از رب گوجه فرنگی استفاده کنید. با استفاده از یک دستمال کتان تمیز و رب ظروف مسی را برق بیندازید.

شما چه نکات ریزی در آشپزخانه می‌دانید. گاهی بر اساس تجربه خانم‌ها به رمزهای جالب و کاربردی در آشپزخانه پی می‌برند ما و خوانندگان دیگر را از تجربیات خود بهره‌مند کنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *