رسم قدیمی به تخته زدن برای جلوگیری از چشم شور از کجا آمده است؟

 

طبق رسم قدیمی، وقتی که از ویژگی‌های خوب و یا خوش‌شانسی خودتان یا عزیزانتان حرف می‌زنید فورا به تخته و چوب چند ضربه می‌زنید تا به قول قدیمیها چشم نخورید. این سنت در همه فرهنگ ها وجود دارد و فقط مختص ما شرقی‌ها نیست غربی ها هم اصطلاح بزن به تخته یا بزن به چوب را به اندازه ما حتی بیشتر از ما استفاده می‌کنند.  این سنت و رسم قدیم از کجا می‌آید که در همه دین‌ها و فرهنگ‌‌ها هست؟

قبل از ادیان توحیدی و یکتاپرستی اسلام و مسیحیت و یهودی ادیان باستانی در همه جای جهان، از اقوام اروپایی تا هند و ایران باستان همگی به درختان اهمیت زیادی می‌دادند و درخت برایشان مقدس بود. برخی ادیان درخت را به عنوان یک پیام‌آور از جانب خدایان می‌دانستند و برخی درختان را منزلگاه فرشتگان و ارواح مقدس می‌پنداشتند.

اولین احتمال درباره ریشه این سنت این است که در میان آشوب و هیاهو اجداد ما می‌خواستند ارواح پلید و شیطانی را از درخت‌ها و خانه‌هایشان دور کنند. زیرا طبق اعتقاد آنها حضور ارواح پلید مساوی با بدشانسی و بدبختی بوده در واقع اقبال از آن خانواده بر‌می‌گشت.

برخی دیگر از متخصصین بر این باورند که ریشه این کار برمی‌گردد به پرستش درختان. پرستش کنندگان هنوز هم  اعتقاد دارند که با کشیدن دست روی جسم مقدس برای خود برکت و خوشبختی می‌آورند. آنها دست خود را روی تنه درخت می‌کشیدند تا خوش‌اقبالی از نیروهای خیر و مقدس درون درخت بگیرند. به مرور زمان این سنت به نگه‌داشتن خوش‌شانسی تبدیل شد که با لمس چوب خوشبختی را ماندگار کنیم.

بعضی‌ها هم می‌گویند بعد از اینکه از خوش‌شانسی حرف‌ می‌زنیم با لمس و ضربه زدن به چوب قدرشناسی خود را از نیروهای خیر و مقدس نشان‌می‌دهیم با این کار از آنها سپاسگذاری می‌کنیم که مبادا فکر کنند به یاد آنها نیستیم و شکرگذاری اقبال و شانسی که به ما داده‌اند را به جا نمی‌آوریم.

در میان این سه نظر، تئوری اولی که با زدن روی چوب قصد دور کردن ارواح پلید در اطرافمان را داریم تا مبادا خوشبختی و شانسی را که تعریف کردیم از ما بگیرند که با جمله گوش شیطان کر و چشم نخوری همراه می‌شود صحیح‌تر به نظر می‌آید.

لینک اصلی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *