آیا رضایت همسر بر سلامتی و خوشحالی ما تاثیرگذار است؟

آیا رضایت همسر بر سلامتی و خوشحالی ما تاثیرگذار است؟

در یکی از مجلات سلامتی مطرح آمریکا (East Lansing USA)  آمده است که افراد خوشحال و مثبت‌اندیش نسبت به افراد ناراضی کمتر بیمار می‌شوند. افراد مثبت‌اندیش و راضی سیستم ایمنی قوی‌تری دارند و کمتر تحت تاثیر استرس قرار می‌گیرند و نیز طولانی‌تر زندگی می‌کنند. این موضوع را هرکسی می‌تواند حدس بزند.

تحقیقات جامع اخیر در رابطه با تاثیر رضایت همسر بر سلامتی، در چندین مرکز سالمندان به نتایجی رسیده‌اند که در مجله‌ی East Lansing به چاپ رسیده‌است، که خواننده‌های این مجله را عجب کرده‌است

سلامت زنان و مردان سالمند به طور مستقیم تحت تاثیر میزان رضایت همسر آنها نسبت به زندگی قرار می‌گیرد. در این تحقیق روان‌پزشکان گزارش داده‌اند که همان میزان که مثبت‌اندیشی و داشتن دیدگاه رضایتمندانه به زندگی می‌تواند بر سلامتی افراد تاثیر مثبت داشته‌باشد، مثبت‌اندیشی و شادی همسران نیز زندگی را برای افراد طولانی‌تر و شادتر می‌کند. این رابطه‌ی علت و معلومی یک‌طرفه است و این فرضیه که برعکس این ارتباط هم ممکن است وجود داشته باشد، توسط روانپزشکان رد شده است. یعنی نمیتوان گفت که این احساس رضایت از زندگی تحت تاثیر سلامت طرف مقابل، یعنی همسر، است.

دکتر ویلیام شوپیک در این مورد می‌گوید: “دانستن اینکه همسر از زندگی‌اش راضی است می‌تواند بسیاری از رفتاها و عادت‌های مضر برای سلامتی را از افراد دور کنید. برای مثال در این مواقع افراد مقدار کمتری نوشیدنی الکی مصرف می‌کنند و یا به سمت مواد مخدر می‌روند.”

روند مطالعه مربوط به رضایت همسران به این صورت بوده است که:

در این مطالعه رفتارها و وضعیت سلامتی فیزیکی و روانی حدود دوهزارشرکت‌کننده، در رده‌ی سنی بین پنجاه تا نودوچهار ساله‌ی آمریکایی در طول شش سال مورد مطالعه قرار گرفت. در این مطالعه متغیرهایی از جمله عادت‌های غیر سالم افراد در طول روز، میزان فعالیت بدنی و میزان رضایت کلی فرد به زندگی به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج حاصل از مطالعه مربوط به رضایت همسران به این صورت بوده است که:

نتایج اولیه این مطالعه نشان داد که افرادی که در زندگی خود راضی‌تر بودند از افراد هم‌سن و سال خود از سلامت بیشتری برخوردار بودند. علاوه براین نتیجه‌‌گیری شد که رضایت همسر هم تاثیر بسیار زیادی بر میزان سلامت افراد سالمند دارد و این تاثیر برای خانم‌ها و آقایان هر دو به یک میزان است. اما محققان نتوانستند این ارتباط را در مورد بیماری‌های مزمن به اثبات برسانند. محققان معتقدند از آنجایی که بیماری‌های مزمن معمولا ریشه در ژنتیک، دوران کودکی و علت‌های زمینه‌ای دیگری هم دارد، تاثیر رضایت همسر در این مورد کمرنگ‌تر شده است.

چرا رضایت فرد سالمند به زندگی خودش بر سلامت همسرش نیز تاثیر می‌گذارد؟

این مساله می‌تواند دلایل و ریشه‌های زیادی داشته باشد. می‌توان به این مورد اشاره کرد که احتمالا فردی که از زندگی خودش راضی است، بیشتر از افراد دیگر در زندگی فعال و کمک کننده است و به شریک زندگی خود نیز اهمیت می‌دهند. چنین افرادی تلاش می‌کنند که زندگی زیباتری داشته باشند و در نتیجه این زیبایی را ناخودآگاه به زندگی همسرشان هم انتقال می‌دهند. در مقابل فردی که از زندگی خود ناراضی باشد ناخودآگاه جلوی انرژی و انگیزه‌ی همسرش را برای داشتن یک زندگی سالم می‌گیرد.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که بیماری یک فرد می‌تواند تحت تاثیر یک لبخند از سمت همسرش قرار بگیرد. این مساله که آیا چنین نتایجی در مورد زوج‌های جوان‌تر و یا روابط دوستانه، همسایه یا حتی همکار هم صدق می‌کند یا خیر، نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] بگوییم که این اثر کاملا ظاهری است و هیچ فرقی در میزان سلامتی فرد نخواهد […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *