, , ,

رنگ چشمان ما چه چیزی درباره سلامت ما می‌گوید.

تا به حال چشمان را به عنوان پنجره‌ای رو به روح آدمها می‌دانستند اما اخیرا چشمها راپنجره‌ای به سلامت هم می‌دانند. مطالعات جدبد نشان داده است که رنگ چشمان ما در اینکه چقدر توانایی تحمل  درد داریم، چقدر می‌توانیم الکل مصرف کنیم، و در چه ورزشهایی توانایی داریم تاثیر می‌گذارد.

تحقیقات دانشگاه پیتزبورگ نشان داده است زنان با چشمان روشن در هنگام زایمان درد کمتری را به نسبت زنان با چشمان تیره رنگ تحمل می‌کنند. همچنین زنانی که رنگ چشم روشن دارند، پس از زایمان اضطراب، افسردگی و افکار منفی کمتری را از خود بروز می‌دهند. کسانی که رنگ چشم روشن‌ دارند الکل بیشتری مصرف می‌کنند در حالیکه کسانی که رنگ چشم تیره دارند با میزان کمتری از الکل هوشیاری خود را از دست می‌دهند.

دلیل آن کاملا به ژن‌ها بستگی دارد. پروفسور جان مارس استاد  بایوملکول دانشگاه لیورپول گفت: آنچه که ما میدانیم این است که رنگ چشمان ما به ۱۲ تا ۱۳ ژن متفاوت و مختلف بستگی دارد که این ژن‌ها کارهای دیگری هم در بدن انجام می‌دهند.

همچنین مطابق تحقیقات چاپ شده در مجله Perceptual & Motor Skills  رنگدانه های ملانین یعنی همان رنگدانه‌های تیره در ژن نه تنها مقاومت در برابر الکل کمتری در بدن ایجاد می‌کند بلکه توانایی مغز برای عکس‌العمل‌های سریع را افزایش می‌دهد. بنابراین کسانی که رنگ چشم تیره‌تری دارند در ورزشهای بیس‌بال و فریزبی ماهرترند.

مشابه همین تحقیقات در دانشگاه لوئیزویل نشان داد که چشم روشن‌ها در فعالیتهایی که احتیاج به برنامه‌ریزی دارند بهتر عمل می‌کنند و ورزشهایی مثل شطرنج و گلف ورزش چشم‌روشنهاست.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *