,

کمی درباره‌ی رژیم‌های لاغری به سبک روزه‌داری بیشتر بدانیم

رژیم‌های لاغری به سبک روزه‌داری و کاهش وزن

حتما تا به حال خیلی از ما به قصد لاغری و کاهش وزن، کم‌خوری کرده‌ایم یا به اصطلاح روزه گرفته ایم و میزان کالری مصرفی روزانه خود را به حداقل ممکن رسانده‌ایم. اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که این رژیم‌های لاغری به سبک روزه‌داری مناسب هستند یا نه؟

بسیاری از متخصصین تغذیه و پزشکان هم اعتقاد دارند که در برنامه ی رژیم لاغری خود اعتدال را برقرار کنید. و حذف وعده‌های غذایی از برنامه‌ی روزانه و حذف ناگهانی کالری کار درستی نیست.

جالب است که اخیرا  رژیم‌های لاغری به سبک روزه‌داری مد شده است و عموما به اسم پاکسازی بدن این رژیم‌ها را توصیه می‌کنند. باید بگوییم که امروزه مطالعات و تحقیقات نشان داده‌اند که این کاهش ناگهانی کالری غذاها و یا حذف کالری برای مدت معینی،به کاهش وزن کمک می‌کند، و نیز حتی بدن را در مقابل ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن مقاوم می‌کند و باعث افزایش طول عمر می‌شود.

اما خوب حقیقت چیست؟

تحقیقات نشان داده است که بعضی از انواع رژیم‌های لاغری به سبک روزه‌داری به واقع به برخی از افراد در کاهش وزن کمک می‌کنند. به خصوص مشاهده شده است که  روزه‌داری مقطعی در لاغری موثر بوده است(به این شکل که چند روز در هفته را در رژیمی شبه روزه‌داری هستید و در باقی روزها رژیم معمول خود را دارید).

مطالعات زیادی روی تاثیر رژیم لاغری روزه‌داری مقطعی روی افراد دارای اضافه وزن اما سالم انجام شده‌است. و در تمام تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که اگر به صورت مقطعی کالری و انرژی مصرفی را شدیدا کاهش دهید، و این کار را هر چند وقت یک بار تکرار کنید، وزن در طول زمان کاهش خواهد یافت.

رژیم‌های لاغری به سبک روزه‌داری انواع مختلفی دارد

بسیاری از انواع این نوع رژیم‌های لاغری  موفقیت‌آمیز بوده است. از رژیم‌های لاغری به سبک روزه‌داری، رژیم با ریتم پنج به دو هست، به این شکل که برای پنج روز برنامه غذایی معمول خود را دارید و دو روز را با کالری محدود می‌گذرانید.

رژیم با ریتم پنج به دو، بر اساس محدود کردن کالری دریافتی به ۲۵% مقدار مورد نیاز بدن است. برای افراد بالغی که وزن نرمال دارند “۵۰۰ کالری برای خانم ها و ۶۰۰ کالری برای آقایان” که به مدت دو روز پشت‌سرهم در هفته باید رعایت شود. و در روزهای دیگر هر چیزی که می‌خواهید میل کنید و در روزهایی که به اصطلاح روزه هستید باید یا کالری مصرفی را شدیدا محدود کنید و یا کاملا حذف کنید.

آیا رژیم‌های لاغری به سبک روزه‌داری برای همه مناسب هستند؟

همیشه باید به یاد داشته باشیم که هیچ رژیم غذایی وجود ندارد که برای همه افراد مناسب باشد. برخی باید با رژیم‌های غذایی سبکتر وزن خود را پایین بیاورند، کمی صبر داشته باشند تا  در درازمدت به وزن هدف خود برسند، اما برخی دیگر برای درآمدن از استپ وزن و کاهش وزن نیاز به شوک دارند.

متاسفانه هنوز در مورد رژیم‌های لاغری به سبک روزه‌داری مقطعی به نتیجه نرسیدند که آیا این رژیم‌ها متابولیسم یا همان سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند یا خیر؟ و یا اینکه آیا در طول زمان احساس گرسنگی و اشتها را کمتر می‌کنند یا خیر؟ و بسیاری سوالات دیگر. که البته ناگفته نماند که احتمال داده‌اند که این سبک رژیم‌ها حتی می‌توانند متابولیسم بدن را پایین بیاورند. اگرچه که در هر رژیم لاغری، سرعت سوخت و ساز بدن، کمی پایین می‌آید. که مسلما برای هر فردی متفاوت است و به مقدار چربی ذخیره‌شده در بدن، مدت زمانی که این چربی ها را در بدن داشته‌اید، ژنتیک هر فرد، نوع غذاهای مصرفی و میزان فعالیت بدنی هر فرد بستگی دارد. و البته مشکل دیگر این است که افراد رژیم‌گیرنده وقتی از رژیم خارج می‌شوند، دوباره چاق می‌شوند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *