,

مسائلی که در رابطه با رژیم‌های لاغری شبه روزه‌داری باید در نظر گرفت

رژیم لاغری و کاهش وزن شبه روزه‌داری

همانطور که در مقالات قبل گفتیم بسیاری از افراد طرفدار رژیم‌های لاغری شبه روزه‌داری هستند، چرا که این رژیم‌ها اغلب سریع هستند.

از جمله رژیم‌های شبه روزه‌داری :

روزه گرفتن و یا رژیم شبه روزه‌داری، به این شکل که به مدت چند هفته انرژی مصرفی روزانه را به ۲۵% میزان انرژی و کالری‌ای که بدن برای ادامه ی حیات به آن نیاز دارد، برسانیم . این روش از لحاظ علم پزشکی به افرادی که چاقی مزمن دارند و یا اضافه وزن به همراه یک سری ریسک فاکتورها را دارند توصیه می‌شود.

رژیم‌های آبمیوه و یا سبزیجات و میوه جات به مدت چند روز تا چند هفته که برای کاهش وزن و پاکسازی بدن توصیه می‌شوند.

حتما تا یه حال برای انجام یک سری از آزمایشات مانند تست قند خون و یا چربی خون، که به صورت ناشتا انجام می‌شوند اقدام کرده‌اید. به این صورت که به مدت هشت تا دوازده ساعت نباید چیزی بخوریم. این مدلی از روزه‌داری به حساب می‌آید.

چه نکاتی را در رابطه با رژیم‌های روزه‌داری باید در نظر گرفت؟

قبل از هر چیزی باید بگوییم که  اگر فردی قصد شروع این نوع رژیم‌ها را دارد، باید پزشک مربوطه حتما مشورت کند.

  • خانم های باردار یا شیرده و یا افرادی که بیماریهای خاص دارند، نباید از این رژیم استفاده کنند.
  • شما می‌توانید روزهای رژیم خود را در دو روز پیاپی انتخاب کنید و یا روزهای فاصله دار. در رژیم با ریتم پنج به دو، توصیه می‌شود که این دو روز با فاصله باشند.
  • همانطور که در مقالات قبل گفته شد، محدوده‌ی کالری مصرفی در روزهای رژیم ۵۰۰ کالری برای خانم‌ها و ۶۰۰ کالری برای آقایان در نظر گرفته شده است.
  • این مقدار کالری می‌تواند از شیک‌های جایگزین غذا و یا وعده‌های سبک غذاهای معمولی تامین شود. البته مشکل می‌شود تا تمام مواد مغذی لازم را در ۵۰۰ یا ۶۰۰ کالری جای دهید، بنابراین استفاده از شیک‌های جایگزین غذا راه حل مناسبی هستند.
  • شما می‌توانید این مقدار کالری را در تمام روز تقسیم کنید و یا همه ی آن را در یک وعده جای دهید.

 

از فواید این رژیم ها:

بسیاری از طرفداران رژیم‌های شبه روزه‌داری می‌گویند که یکی از بهترین فواید این نوع رژیم‌های لاغری این است که می‌توانند در روزهایی که روزه نیستند هر چیزی که می‌خواهند بخورند. با این حال، بسیاری از متخصصین نگران این همین مساله هستند. چراکه مطالعات نشان داده است که افرادی که در روزهای خارج از روزه‌داری خود تنقلات مصرف کرده‌اند، وضعیت سلامتی قلب و عروقشان به مراتب بدتر از سایر افرادی بوده‌است که تنقلات نخورده‌اند.

برخی این رژیم‌های لاغری را سالی یک بار و به مدت یک ماه انجام می‌دهند و معتقد هستند که علاوه بر آب شدن چربی‌های بدن، روزه‌داری فواید دیگری هم دارد. برای مثال روزه‌داری کمک می‌کند تا راههای دیگری به جز غذا خوردن، برای مقابله با مشکلات زندگی خود پیدا کنید. چراکه بسیاری از ما در مواقعی که استرس داریم یا عصبانی و ناراحت هستیم به سراغ خوراکی و غذاهای چاق‌کننده می‌رویم. با رژیم روزه‌داری می‌توانیم این عادت را ترک کنیم.

خطراتی که رژیم‌های لاغری روزه‌داری به بار می‌آورند

‌روزه داری مثل همه ی رژیم های دیگر، میتواند برای بعضی از افراد عواقب خطرناکی داشته باشد.

روزه داری و رژیم های مشابه آن میتواند برای افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند و یا بیماری خاصی دارند، خطرناک باشد. زیرا چنین رژیم‌هایی می‌توانند بیماری یا وضعیت شما را بدتر کنند. برای مثال اگر شما در حال استفاده از داروهای فشار خون یا دیابت نوع دو هستید، قبل از اینکه این نوع رژیم‌های لاغری را شروع کنید با پزشک خود مشورت کنید.

مساله دیگر این است که این نوع رژیم‌ها در برخی افراد ، میتواند کبد را دچار مشکل کند، چراکه کبد دارد از چربی تخلیه می‌شود. و این مساله  می‌تواند باعث افزایش احتمال التهاب در کبد شود و اختلالات کبدی ایجاد کند. ونیز در کیسه ی صفرا مشکلاتی ایجاد شود.

پس در نتیجه قبل از همه اینها اب پزشک مربوطه مشورت کنید.

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] رژیمی پودینگ شیر برای دوستان عزیز زنجفیل که در دوران رژیم لاغری به سر می‌برند و یا خیلی طرفدار اینجور خوراکی‌ها و […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *