در یک رژیم لاغری خوب باید به چه چیزهایی دقت کنیم؟

رژیم لاغری خوب

در یک رژیم لاغری و برای داشتن اندامی متناسب باید به یک سری نکات دقت کرد. مثلا چه تعادلی را باید در مصرف چربی، پروتئین و کربوهیدرات برقرار کنید؟ و یا اینکه از چه نوع مواد در وعده‌های غذایی خود تغذیه کنید؟

پروتئین‌ها

 • ارزش کالری پروتئین متوسط است (۴ کالری به ازای هر گرم پروتئین)
 • کالری موجود در پروتئین‌ها به طور کامل جذب نمی‌شوند.غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت و ماهی دارای بافت‌های همبند هستند و بنابراین در برابر هضم کمی مقاومت نشان داده و این به این معناست که به طور کامل جذب نمی‌شوند. افرادی که داری اضافه وزن هستند و جذب‌کننده های بزرگ کالری هستند این توانایی را دارند که حداکثر میزان کالری را از آنچه می‌خورند دریافت کنند.
 • برای هضم و جذب پروتئین نیاز به سوزاندن کالری است و اگر این مقدار کالری لازمه را از مقدار کالری کلی‌ای که غذای پروتئینی تولید می‌کند کم کنید (و همانطور که قبلا گفته شد ۳۰ درصد از آن کم می‌شود) بنابراین می توان گفت پروتئین از گروهای غذایی دیگر کالری کمتری به بدن می رساند.
 • روزانه به ۵۷ گرم تا ۸۵ گرم پروتئین خالص نیاز دارید. پس هیچ گاه زیر بار رژیم لاغری نروید که میزان پروتئین مصرفی روزانه در آن از این مقدار کمتر باشد چراکه باعث می‌شود کم کم دچار ضعف ماهیچه، بافت‌ها و نیز افتادگی پوست شوید.
 • پروتئین شما را سیر نگه می‌دارد و نمی‌گذارد تا احساس گرسنگی بکنید. پس گزینه‌ی مناسبی در یک رژیم لاغری به حدرحالیکه غذاهای شیرین بیشترین سرعت هضم و جذب را دارند و بعد از آن غذاهای چرب هستند و غذاهای پروتئینی کمترین سرعت هضم و جذب را دارند.

چربی‌ها

 • اول از همه اینکه چربی‌ها دشمن درجه اول هستند. بدون شک چربی‌های حیوانی و گیاهی بزرگترین دشمنان افرادی هستند که رژیم کاهش وزن را شروع کرده‌اند. با توجه به چربی موجود در گوشت یا ماهی، اضافه بر چربی روغنی که در طبخ غذا استفاده می‌شود یا در سس‌ها، کره و خامه و نیز چربی‌ای که در پنیر و سوسیس یافت می‌شود برای دریافت بالاترین میزان کالری کافی هستند. بنابرین برای داشتن یک رژیم لاغری موثر و ثابت برای اینکه چربی‌های اضافی بدن را کم کنید و از نیاز هست که غذاهای چرب را کاهش داده یا در کل حذف کنید.
 • چربی‌های حیوانی برای سیستم قلبی_عروقی یک خطر به حساب می‌آیند. چربی‌های حیوانی دارای کلسترول و تری‌گلیسیریدها هستند. میزان مصرف چربی‌های حیوانی را باید کم کنید و به ویژه اگر احتمال خطر بیماری‌های قلبی و عروقی و یا سطح بالای کلسترول نیز وجود دارد.

کربوهیدرات‌ها

 • کربوهیدرات‌های ساده دشمن دوم به حساب می‌آیند. منظور از کربوهیدرات ساده میزان قند کمی که در حبوبات و غلات موجود هست، نمی‌باشد، بلکه قند و شکری که روزانه مصرف می‌شوند و به سرعت جذب شده و باعث فعالیت پانکراس در جهت تولید مقدار زیادی انسولین شده که خود باعث افزایش اشتها و چربی‌های اطراف شکم می‌شود. قندهای ساده شیرین و خوشمزه هستند و بسیار هم در میان وعده‌ها و اسنک‌ها مصرف می‌شوند اما باید یادتان باشد که این طعم شیرین باعث می‌شود مقدار کالری زیادی که تولید می‌کنند را از یاد ببریمد. پی در یک رژیم لاغری کربوهیدرات‌های ساده را کنار بگذارید.

نوشیدن آب

 • به طور معمول روزانه نوشیدن حداقل یک و نیم تا دو لیتر آب لازم است تا ترکیبات جانبی پروتئین از جمله اوریک اسید دفع شوند. به ویژه اگر در رژیم لاغری به سر می‌برید.

میوه‌ها و سبزیجات

 • میوه‌ها با اینکه ارزش ویتامینی بالایی دارند، اما غنی از قند ساده هستند و این قند ساده نمی‌گذارد شما به هدف نهایی و وزن ایده‌آل خود برسید. تمامی ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در میوه در سبزیجات هم وجود دارد، بنابراین نگران حذف میوه از رژیم لاغری خود (برای یک مدت کوتاه) نباشید.

سلامت باشید

 

4 پاسخ

تعقیب

 1. […] سلامت پوست و جلوگیری از افتادگی و خراب شدن پوست بعد از رژیم لاغری از بزرگ ترین نگرانی‌های خانم‌هاست. در اینجا […]

 2. […] تمام انواع رژیم لاغری، سلامتی و بدن‌سازی، بر مصرف آب و مایعات به میزان […]

 3. […] جمله مشکلات اصلی افرادی که در دوران رژیم لاغری هستند، این است که اکثر سس‌های کارخانه‌ای را […]

 4. […] این کیک رژیمی فقط نیم ساعت وقت بگذارید. بله تو رژیم‌های لاغری و کاهش وزن هم میشه ازین کیکا خورد. چراکه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *