,

در مورد رژیم لاغری کتوژنیک چه می‌دانید؟

رژیم لاغری کتوژنیک

وقت آن رسیده‌است تا رژیم پر چربی (رژیم لاغری کتوژنیک ) مورد بحث و بررسی قرار بگیرند.این نوع رژیم برای افراد مبتلا به صرع، انواع سرطان و آلزایمر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما آیا رژیم‌های کتوژنیک واقعا موثر هستند؟

 • رژیم پرچرب کتوژن عملکرد ورزشکاران را افزایش می‌دهد.
 • رژیم کتوژنیک مصرف مقادیر زیاد گوشت در روز را محدود می‌کند.
 • رژیم کتوژنیک باعث کم آبی بدن و افزایش چربی موضعی در بدن می‌شود.

در این رژیم طی یک هفته ممکن است تا سه کیلوگرم (و یا حتی بیشتر) کاهش وزن داشته باشید. توضیح فیزیولوژیک این کاهش وزن سریع مشخص است:

 • اعضای بدن انرژی خود را از قند و کربوهیدرات می‌گیرند. استفاده از چربی برای بدن در الویت بعدی قرار دارد. در رژیم کتوژنیک، قند محدود می‌شود و از دسترس بدن خارج می‌گردد. وقتی بدن برای انرژی هیچ قندی در دسترس نداشته باشد، مکانیسم‌های سوخت و ساز خود را به نوعی تغییر می‌دهد که از چربی برای تولید انرژی استفاده می‌شود که به این مکانیسم سوخت و ساز چرخه‌ی کتوز گفته می‌شود. طی این اتفاق، کبد از چربی کتون تولید می‌کند که در واقع جایگزین قند است و کار قند را برای بدن انجام می‌دهد. بنابراین ذخایر چربی توسط بدن استفاده می‌شود.
 • بدن از ذخایر چربی برای تولید انرژی استفاده می‌کند. این پروسه آب زیادی مصرف می‌کند و به قول معروف آب بدن را می‌کشد. در طول این رژیم لاغری سریع احساس گرسنگی از بین می‌رود و بنابراین فرد غذای کمتری می‌خورد. رژیم کتوژن تولید انسولین را کاهش می‌دهد و بنابراین باعث می‌شود سطح قند خون به حالت کنترل شده باقی بماند. در واقع همین بالا و پایین رفتن‌های مداوم قند خون است که بیشتر ایجاد گرسنگی‌های کاذب را می‌کند.
 • رژیم کتوژنیک اسیدیته را هم بالا می‌برد

این نوع تغذیه باعث می‌شود تا میزان اجسام کتونی در خون بالا بروند و خون اسیدی شود. این مساله باعث علائم ذیل می‌شود:

 • کاهش قوای بدن و ایجاد احساس خستگی مداوم
 • ریسک ایجاد سنگ کلیه بالا میرود
 • سطح اسیداوریک بدن بالا رفته و در نتیجه ریسک ابتلا به نقرس افزایش می‌باید
 • باعث بوی بد دهان می‌شود
 • و این رژیم می‌تواند به کلیه و معده آسیب برساند

اما آیا رژیم کتوژنیک خوب است یا بد؟

بسیاری از این عوارضی که درمورد آنها صحبت کردیم قابل کنترل هستند. در صورتیکه این رژیم کمی تغییر کند می‌تواند تبدیل به یکی از بهترین رژیم‌های لاغری سریع شود. برای مثال می‌توان با مصرف پروتئین خالص از جمله سفیده‌ی تخم‌مرغ، گوشت و ماهی کتون‌بادی‌ها را در بدن به حداقل برسانید. درصورتیکه در رژیم کتوژن اصلی برعکس است. و در آن مصرف انواع گوشت و ماهی و پنیر محدود می‌شود و به جای آن مصرف روغن‌های گیاهی و سبزیجات توصیه می‌شود. اما بهتر است مصرف روغن محدود شده و از انواع گوشت در کنار سبزیجات تغذیه شود. و در این نوع رژیم نوشیدن میزان کافی آب و مایعات بسیار اهمیت دارد. چراکه با نوشیدن کافی آب بخش زیادی از مشکلات رژیم کتوژنیک حل می‌شود. و نیز باید در طی روز فعالیت بدنی منظم و سبک داشته باشید تا از آسیب‌دیدن اعضای بدن در نتیجه‌ی چنین رژیمی جلوگیری کند.

سلامت و موفق باشید

 

3 پاسخ

تعقیب

 1. […] سختی است. بنابراین جای تعجب ندارد که بازار محصولات لاغری گرم باشد و درآمد بالایی نیز برای تولید کننده‌اش داشته […]

 2. […] خوشمزه و سالم به حساب میاد که شدیدا به افرادی که در رژیم‌ لاغری هستند بسیار پیشنهاد می‌شود. می‌توانید این مافین […]

 3. […] بالاترین میزان کالری کافی هستند. بنابرین برای داشتن یک رژیم لاغری موثر و ثابت برای اینکه چربی‌های اضافی بدن را کم کنید و […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *