,

سحرخیز بودن یا نبودن از نظر علم!

نمی‌توانید صبح‌ها از جایتان بلند شوید؟ا این مشکل خیلی ها است سحر خیز بودن یا نبودن برای خیلی های یک معضل بزرگ شده اجازه دهید علم دلیلش را به شما بگوید و اینکه آیا می‌توانید خودتان را تغییر دهید یا نه!

من در سحرخیز بودن افتضاحم آیا علم می‌تواند من را سحرخیز کند؟

شاید علم نتواند شما را سحرخیز کند اما می تواند توضیح دهد که چرا شما یک آدم خواب‌آلود هستید. انسان‌ها دو دسته‌اند، شب‌بیدارها و صبح بیدارها. متخصصین به آنها چکاوک و جغد می‌گویند. اینکه جزء کدام دسته باشند کاملا به چرخه ۲۴ ساعت شبانه روز برمی‌گردد.

چطور چرخه ۲۴ ساعت شبانه روز روی من عمل می‌کند؟

ناحیه‌ای از مغز که ۲۰۰۰۰سلول عصبی دارد و سوپر آکیازماتیک نام دارد، این بخش از مغز است که بدن را با چرخه ۲۴ ساعت شبانه‌روز هماهنگ می‌کند. در واقع این بخش از مغز تمام فعالیتهای مربوط به چرخه شبانه روز است از فعالیتهای هورمونی گرفته تا هضم غذا  و ساعت خواب را تنظیم می‌کند.

چطور این ناحیه مغز سحرخیزی من را توضیح می دهد؟

در واقع دو نوع فاز در این مورد وجود دارد. فاز پیشرفته همان صبح‌بیدارها هستند یا چکاوک ها که شب‌ به موقع خسته و خواب‌آلوده می‌شوند. فاز عقب مانده هم شب‌بیدارها هستند که اگر تا صبح هم بیدار بمانند احساس خستگی نمی‌کنند. نمونه بارز آنها تفاوت نوجوانان با میانسالان است.

آیا سحرخیز نبودن من نگران کننده است؟

در واقع صبح بیدارها و یا همان سحرخیزها یک برگ برنده دارند.  تحقیقات اخیر نشان داده است که شب‌بیدارها و صبح‌بیدارها ساختار مغز و عملکرد متفاوتی دارند. در واقع ارتباطات سلولی صبح‌بیدارها بیشتر و راحتتر است.

می‌توانم خودم را تغییر دهم؟

خیلی کم بله می‌توانید. درواقع ساعت بدن بر اساس شیوه زندگی تغییر می‌کند. نوزادها همیشه صبح زود بیدار می‌شوند در حالیکه و جوانان و نوجوانان تا ظهر نمی‌توانند از تختشان بیرون بیایند. به محض اینکه سن بالاتر می‌رود سحرخیز شدن کار آسانتری می‌شود. شما می‌توانید ساعت بدنتان را برای سحرخیزی تنظیم کنید اگر بخواهید مهم این است که در تاریکی بخوابید. گیرنده های نور چشم شما به مغزتان می گوید که الان شب است و وقت خواب.

آیا این عادت سحرخیز نبودن به ژنتیک هم ربط دارد، ممکن است این عادت را به ارث برده باشم؟

مطمئن باشید که همینطور است. دانشمندان یک ژن مفرد در بدن یافته اند با نام پریود ۱ که در واقع تعیین می‌کند که شما جغد باشید و یا چکاوک.

لینک اصلی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *