,

سرطان ریه را از این علائم ساده بشناسید

شیوه زندگی این روزها پر ا ست از دردها و بیماریهایی لاعلاج. آلودگی و مصرف زیاد دخانیات دمار از روزگار انسان‌های این عصر در می‌آورد. انواع سرطان‌های شایع و کشنده هم گواهی است بر اینکه بیشتر به زندگی خود فکر کنیم و بهتر زندگی کنیم. سرطان ریه هم از جمله سرطان‌های شایع این زمانه است مثل سرطان سینه این روزها سرطان ریه هم با بدترین نحو انسان‌های زیادی را در روز از پا می‌اندازد. طبق تحقیقات انجام شده درباره این سرطان  ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان ریه وقتی از این بیماری مطلع می‌شوند که سرطان ریه در بدنشان نفوذ کرده  و تقریبا کاری برای درمان نمی‌توانند انجام دهند.این هم دقیقا به این دلیل است که سرطان ریه هیچ نشانه واضح و آشکاری ندارد که فرد مبتلا بداند درگیر چه بیماری خطرناکی شده است. اما اگر این ۷ نشانه را جدی بگیرند تا حد زیادی می‌توانند از سرطان ریه جلوگیری کنند و به جنگ با این بیماری کشنده و مهلک بروند.

اگر این هر کدام از این نشانه ها را در بدنتان دیدید حتما فکری بکنید.

سرفه های مداوم

به طرز سرفه کردن خود دقت کنید. اگر سرفه های مدام بعد از دو هفته از بین رفت به این مفهوم است که شما یا دچار سرماخوردگی و یا ویروس شده اید و یا عفونت ریه کرده اید اما اگر این سرفه ها مدام و همیشگی بود حتما به پزشک مراجعه کنید و از ریه خود عکس بگیرید سرفه های خشک با صدای بلند و یا خون و یا حتی خلط های شدید نشانه خطرناکی است به هیچ وجه زمان را از دست ندهید وبه پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس

کم آوردن نفس و یا تنفس‌های کوتاه و سطحی نشانه دیگر سرطان ریه است که به دو دلیل ایجاد می‌شود: اول اینکه احتمالا مایع در ریه شما به علت تمور های سرطانی جمع شده و دوم اینکه کیسه های هوا و تنفس در ریه کوچک شده‌اند. بنابراین اگر در کارهای عادی روزمره که احتیاجی به فعالیت بدنی زیاد ندارد مثل حمل وسایل سبک و یا بالا رفتن از چند پله و یا رابطه جنسی نفس کم می‌آورید حتما بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه کنید.

درد در قفسه سینه، پشت و شانه ها

هر چند درد  در ناحیه ریه و قفسه سینه خیلی به سرطان سینه مربوط نیست و ممکن است در اثر بزرگی غدد لنفاوی و متاستاز سینه به وجود آمده باشد اما اگر احساس سلامتی و سرحالی نمی‌کنید و مدام درد دارید باید حتما به پزشک مراجعه کنید گاهی برخی دلایل و علایم ممکن است خود سرطان نباشند اما عامل ایجاد سرطان خواهند بود.

خس‌خس کردن سینه

اگر هنگام تنفس متوجه خس خس سینه شدید واین علامت تا مدتها با شما بود به پزشک مراجعه کنید. خس خس سینه ممکن است در اثر تورم دستگاه تنفسی هم ایجاد شود ویا سرما خوردگی و التهاب سینه اما اگر این صدا برای مدت‌ها باشد حتما باید پیگیری درمانی کنید.

کاهش وزن ناگهانی

هنگامی که سرطان ریه به انسان حمله می‌کند ممکن است در کوتاه مدت بی دلیل وزن بدن کم شود. به این دلیل که سلولهای سرطانی برای رشد خودشان از انرژی بدن استفاده می‌کنند که از غذاهایی که فرد می‌خورد تامین می‌شود.

درد استخوان

اگر در طول روز دچار دردهای پیچیده و شدید استخوان در نواحی دیگر بدن مثل کمر و پشت شدید به خصوص در طول شب در این صورت لازم است که حتما این نشانه را جدی بگیرید.

سردردهای مدام

اگر فردهمیشه سردرد دارد و در شبانه روز با یک سردرد مرموز دست به گریبان است احتمال اینکه با سرطان ریه که در مغز نفوذ می کند مواجه شود زیاد است. سردرد نمی‌تواند همیشه با متاستاز در مغز ارتباط داشته باشد بلکه گاهی ممکن است در اثر رشد سلول سرطانی در ریه باشد که مسیر انتقال خود به قسمت‌های بالای قلب را فشار می‌دهد و مسدود می‌کند.

اگر این نشانه‌ها برای کسی باشد حتما باید با سی تی‌اسکن و عکس رادیولوژی از سلامت ریه خود مطمئن شود. در حقیقت برای سرطان ریه نباید به دنبال نشانه‌های عجیب و غریب بود تنها باید مدام کسانی که در معرض آلودگی هستند و یا سیگاری‌ها هر چند ماه یکبار از ریه خود عکس بگیرند از سلامت آن مطمئن شوند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *