,

موارد منع مصرف سیر، چه کسانی نباید سیر بخورند؟

 

سیر از آن دسته مواد غذایی است که آدم‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کند: کسانی که عاشقش هستند و کسانی که از آن متنفر هستند. آن دسته که عاشقش هستند به هیچ وجه نمی‌توانند از آن دل بکنند و آن دسته که از آن متنفرند با وجود شنیدن خواص معجزه آسای آن باز هم نمی‌توانند بویش را تحمل کنند. سیر به عنوان یک طعم‌دهنده قوی در غذاها به هر غذایی طعم و خاصی ویژه می‌دهد. علاوه بر خاصیت طعم دهندگی آن در طول قرن‌ها انسان‌ها سیر را به عنوان یک دارو استفاده می‌کردند و می‌کنند. با این وجود چند دسته از انسان‌ها هستند که نباید از سیر استفاده کنند با تمام علاقه‌ای که به آن دارند:

افرادی که مشکلات کبدی و بیماری هپاتیت دارند

برخی افراد گمان می‌کنند چون سیر خاصیت آنتی باکتریایی و ضد ویروسی د ارد می‌تواند کلیه باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین ببرد بنابراین تا می‌توانند از این ماده غذایی اشتها آور می‌خورند تا از بیماری خطرناکی مثل هپاتیت جلوگیری کنند. همچنین کسانی که هپاتیت دارند هم تا می‌توانند سیر می‌خورند تا باکتری را از بین ببرند. برخی از عناصر در سیر باعث تحریک معده و روده و ترشح شیره‌های گوارشی در دستگاه‌های گوارشی بدن می‌شود که هضم غذا را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در نتیجه علائم شدیدی برای مبتلایان به هپاتیت خواهد داشت از جمله استفراغ و حالت تهوع شدید.

همچنین استفاده بیش از حد آن باعث کم خونی می شود زیرا ترکیبات موجود در سیر باعث کاهش هموگلوبین و سلول‌های قرمز خونی می‌شود.

افراد مبتلا به اسهال غیر باکتریایی

اگر مبتلایان به اسهال غیرباکتریایی، سیر خام مصرف کنند طعم و عطر تند آن باعث می‌شود که در دستگاه گوارشی باعث ترشح مخاط خونی و ورم روده شود که این شرایط می‌تواند اوضاع بیمار را وخیم‌تر کند. بنابراین در هنگام ابتلا به این بیماری باید در مصرف این خوراکی بو دار باید احتیاط بسیارشود.

افراد مبتلا به بیماری‌های چشمی

کسانی که بیماری‌های چشمی دارند نباید سیر بخورند به خصوص آنها که بدن ضعیفی دارند. پزشکان سنتی طب چینی معتقدند که مصرف مداوم و زیاد سیر در دراز مدت به چشم و کبد آسیب می‌زند. همچنین مصرف بی‌رویه سیر باعث وزوز گوش، گیجی، از دست دادن حافظه و سنگینی سر و بی حالی می‌شود.

بیماران قبل از عمل جراحی

بیمارانی که عمل جراحی در پیش دارند، باید حداقل ۲ هفته قبل از عمل جراحی از مصرف سیر را کاملا قطع کنند زیرا باعث می‌شود که خونریزی قطع نشود.

زنان حامله و مادران شیرده

در مورد زنان حامله مصرف سیر باید حساب شده و در غذا باشد یعنی مصرف آن در غذا و یا میزان کم اشکالی ندارد.هرچند اطلاعات در مورد سالم بودن مصرف این طعم دهنده فوق العاده در دوران حاملگی و تاثیر آن روی پوست بدن کافی نیست اما پزشکان توصیه می‌کنند که مصرف سیر در این دوران باید کاملا حساب شده باشد.

افراد با فشار خون پایین

کسانی که فشار خون بدنشان همیشه پایین است مصرف سیر زیاد خطرناک است زیرا سیر به خودی خود فشار خون را پایین می‌آورد.

طبق این گفته ها بهترین کار برای کسانی که شیفته طعم و بوی سیر هستند این است که اگر در این شرایط قرار دارند حداقل سعی کنند مصرف سیر خام را کم کنند نه اینکه آن را کامل قطع کنند و موارد منع سیر را جدی بگیرند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *