, ,

سینه بند زدن سینه ها را افتاده تر می کند!

۱۳ اکتبر روز جهانی سینه بند نپوشیدن است. این روز برای آگاهی بیشتر زنان از سرطان سینه تعیین شده  و برای جمع‌آوری پول در جهت تحقیق و بررسی بیشتر برای درمان و پیشگیری سرطان سینه. تا به حال فکر می کردیم که بستن هر چه محکمتر سینه بند، سینه ها را سفت تر و خوش فرم تر می کند تحقیقات ۱۵ ساله یک گروه فرانسوی ثابت کرد که  اشتباه می کرده ایم!

سینه بند یا همان سوتین این روزها به نماد تفرقه و دو دستگی تبدیل شده است. برخی آن را یک اختراع مضحک و مزاحم می‌دانند و برخی آن را به عنوان یک ابزار رهایی و رستگاری می‌شناسند. به زبان علمی مهم‌ترین تحقیقات در زمینه پستان و سینه بند  سرطان پستان به چند سال اخیر باز می‌گردد.

پژوهشگر و محقق علوم ورزشی، جین دنیس رولیون استاد دانشگاه فرانش کنته در شرق شهر بزانسون، تیم تحقیقاتی را رهبری می‌کرد که ۱۵ سال تمام بر روی تاثیر سینه بند روی ۳۳۰ زن ۱۸ تا ۳۵ ساله مطالعه و تحقیق کرده‌اند.

این مطالعات در مرکز بیمارستان دانشگاهی در بزانسون انجام شد و تیم تحقیقاتی از یک خط کش و کولیس برای ثبت تغییرات سینه زنان در طول این سالها پرداختند.

این تحقیقات نشان می‌دهد که پوشیدن سوتین از سنین کم هیچ کمکی به حفاظت از سینه ها و کم کردن درد پشت و جلوگیری از افتادگی و شلی سینه ها نمی‌کند. طبق گفته پروفسور رولیون سینه هیچ سودی از رد کردن و مقاومت کردن در برابر جاذبه زمین نمی‌برند بلکه برعکس تفکر عموم سینه ها در سینه بند شل‌تر و افتاده‌تر می‌شوند.

محققان بر این باورند که زنان جوان بافت سینه سفت‌تری به دست می‌آورند اگر مدام سوتین نزنند. در این تحقیق زنانی که بر طبق خواسته و میل خود سینه بند نمی‌پوشیدند – و نه به علت ضرورت در تحقیقات علمی- ۷ میلی‌متر نوک سینه بالاتری دارند در مقایسه با کسانی که مدام و در هر حالتی از سوتین استفاده می‌کردند.سوتین زدن طبق گفته دانشمندان گردش خون را مختل می‌کند و در طول زمان سفتی سینه را از بین می‌برد.

برای دخترهای جوان نپوشیدن سینه بند باعث افزایش کلاژن سازی، و خاصیت ارتجاعی  شده  که باعث بالارفتن و سفت ماندن پستان در حال رشد می‌شود. البته عده‌ای از زنان به دلایلی غیر از جلوگیری از  افتادگی و شلی سینه ها از سوتین استفاده می‌کنند.

تیمی که این تحقیق را در طول ۱۵ سال انجام دادند با وجود اینکه بسیار تلاش کردند اما همچنان جوانب احتیاط را در نتیجه گیری از این تحقیق رعایت می‌کنند چرا که زنانی که در تحقیقات آنها مورد مطالعه قرار گرفتند تنها جزء کوچکی از جامعه زنان است. پروفسور رولیون معتقد است که تحقیقات بیشتری باید در باره تاثیرات مثبت و منفی سینه بند روی هم زیبایی وهم بیماری های پستان و سینه انجام شود و در نتیجه گیری به هیچ وجه نباید عجله کرد.

لینک اصلی

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *