صدای مادر مغز را جادو می‌کند

صدای مادر

صدای مادر معجزه می‌کند

مطالعه‌ای جدید در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه استنفورد، تفاوت واکنش کودکان را پس از شنیدن صدای مادرانشان با صدای زن‌های غریبه  را نشان داد.

در این مطالعه، از ۲۴ کودک در سنین ۷ تا ۱۲ سال اسکن مغزی MRI، حین گوش دادن به فایل های کوتاه صوتی حاوی کلمات نامفهوم، گرفته شد که برخی متعلق به مادرانشان و برخی متعلق به خانم‌های غریبه بود. حتی با فایل های صوتی که زیر یک ثانیه بودند، کودکان توانستند در ۹۷% موارد صدای مادرانشان را تشخیص دهند.

در این مطالعه آمده است که:

نه تنها کودکان عکس العمل شدیدتری به صدای مادرانشان نشان دادند، بلکه دانشمندان متوجه شدند که این عکس‌العمل های مغزی از بخش‌های شنیداری مغز هم فراتر می‌رود. قسمت‌های دیگری از مغز مثل قسمت‌های مسئول احساسات، پروسه‌ی پاداش، شناسایی چهره و عملکرد اجتماعی هم با شنیدن صدای مادر، در کودکان فعال شد. به طور خلاصه می‌توان گفت که توانایی برقراری ارتباط اجتماعی در یک کودک، تا حد زیادی به عکس‌العمل او به صدای مادرش بستگی دارد.

دنیل آبرامز، می‌گوید:

ما می‌دانیم که پروسه‌های اجتماعی، یادگیری زبان و عاطفی توسط گوش دادن به صدای مادر یاد انجام می‌شود. اما اطلاعات کمی در مورد چگونگی کارکرد مغز در ارتباط با این منبع صدا در دسترس است. ما تا به حال نمی‌دانستیم که صدای مادر با این سرعت بر این تعداد از سیستم‌های مغزی تاثیر می‌گذارد.

دکتر آبرامز این ارتباط را به عنوان یک اثر انگشت عصبی برای توانایی برقراری ارتباطات اجتماعی کودکان در نظر می‌گیرد.

پروفسور وینود منون، استاد علوم روانپزشکی و رفتاری و یکی از محققان این مقاله، اظهار داشت:

این یافته که بخش‌های متعدد مغزی بعد از شنیدن صدای مادران در مغز کودکان فعال شد، برای محققان بسیار تعجب آور بود.” او اضافه کرد: ما می‌دانیم که شنیدن صدای مادر می‌تواند از لحاظ عاطفی بسیار آرامبخش باشد.

5 پاسخ

تعقیب

  1. […] بعدی در مورد مادر شیرده است. مادران در دوران شیردهی باید بدانند که ممکن […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *