, ,

شستن مرغ خام را چرا باید ترک کنیم؟

سوال مهمی که ذهن همه کسانی که آشپزی میکنند را درگیر میکند این است که چرا می‌گویند مرغ را نشویید و ترک این عادت شستن مرغ برای همه سخت است و هر دلیلی هم که این کار داشته باشد باعث نمی‌شود که مرغ را نشسته در قابلمه بگذارند.

یک سایت خبری که به موضوعات تغذیه می‌پردازد به نام فود ریپابلیک (food republic)  دلیل آن را این گونه توضیح داد:

شستن مرغ خام باعث توزیع و پخش عفونت و باکتری در اطراف آشپزخانه می‌شود. به خصوص این روزها که متراژ آپارتمانها روز به روز کوچکتر می‌شود شستن مرغ باعث می‌شود که آبی که با آن مرغ را می‌شوییم به اطراف ریخته و اطراف آشپزخانه را آلوده کند و همچنین خیلی از باکتری‌های موجود در پوست مرغ به راحتی از ظروف و سینک آشپزخانه شسته نمی‌شوند. همچنین از مردم خواسته شد که این عادت شایع را ترک کنند که باعث شیوع بیماری خطرناکی مثل طاعون می‌شود.

_75549805_75549804

طی یک همه پرسی معلوم شد که ۷۰ درصد مردم مرغ را میشویند که باعث می‌شود باکتری کمپیلوباکتر از طریق دستان و زیر ناخنها وارد بدن شود و همیطور با پاشیدن آب بر روی ظروف آشپزخانه اطراف ما را آلوده کند. این یاکتری عوارض بالقوه شدیدی دارد و یکی از آنها آسیب رساندن به سیستم اعصاب است. بنابراین شستن مرغ می تواند برای اعصاب مضر باشد.

پیشنهاد متخصصان تغذیه این است که شستن مرغ خام را با دستکش یک بار مصرف انجام دهیم  و اگر نمی توانیم نشوریم در یک کاسه بزرگ آب و کمی سرکه بریزیم و مرغها را بگذاریم حدود ۱۰ دقیقه در آب و سرکه بمانند هم گوشت را بسیار ترد و خوشمزه می کند و هم آن را ضد عفونی کرده‌ایم. مطمئنا برای خیلی ها ترک  عادت  شستن مرغ  سخت است اما اگر قرار باشد به خاطر آن آسیب هاب بیشتری ببینیم بهتر است هرچه زودتر روشهای جدید مثل خواباندن در سرکه را جایگرین کنیم. ترک عادت همیشه موجب مرض نیست گاهی ترک نکردن آن بیشتر موجب مرض می شود!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *