, ,

برای افزایش باروری چه غذایی بخوریم؟

هم مردان و هم زنانی که قصد بچه دار شدن دارند باید تغذیه خود را تغییر دهند. خیلی مهم است که برای افزایش قدرت باروری چه بخوریم. در این مطلب به طور کاملا مختصر و مفید به این سوال پاسخ می دهیم.

قبل از اینکه بدانیم بهترین غذاها برای افزایش باروری چیست باید بدانیم که مهمترین علت عدم باروری چیست. امروزه ثابت شده‌است که مهمترین علت ناباروری عدم تعادل وزن است. وزن زیاد و یا وزن کم باعث عدم تعادل باروری می‌شود. پس برای اولین قدم بهتر است وزن خود را تنظیم کنید.

برای مردان هورمون تستوسترون با وزن و چربی بدنشان رابطه معکوس دارد . هر چقدر وزن و چربی بدن بالا باشد تستوسترون کمتری تولید می کند و در نتیجه قدرت باروری مردان پائین می آید.

تحقیقات جدید در مجله باروری انسان نشان داده‌است که زنانی که برای جلوگیری از چاقی لبنیات کم‌چرب و یا بدون چربی می‌خورند دوبرابر دیگر زنان در خطر ناباروری قرار دارند.چربی مفید حیوانی به اندازه مناسب برای بدن لازم و حیاتی است.

اما مهمترین مواد غذایی برای افزایش باروری غذاهای غنی از زینک  و فولیک اسید است. مواد غذایی مانند غذاهای دریایی، گوشت قرمز و گندم، اسفناج، تخم کدو و بادام هندی حاوی زینک هستند.

whyfolicacid476x290

درمورد فولیک اسید هم غذاهایی مانند عدس، لوبیا چشم بلبلی، اسفناج، آواکادو، کاهو و براکلی، پرتقال  حاوی فولیک هستند و برای باروری بسیار مفیدند.

در کل رژیم غذایی سالم و بدن سالم قدرت باروری را افزایش می‌دهد. اما کسانی که کمبود زینک و فولیک اسید دارند بیشتر درمعرض ناباروری هستند هم در مورد مردان و هم در مورد زنان این قضیه صادق است.بنابراین در اولین قدم برای افزایش باروری رژیم غذایی خود را تغییر دهید و مهم تر اینکه با مواد غذایی بالا شروع کنید.

4 پاسخ
 1. طلوع
  طلوع says:

  سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه یه بچه ۴ ساله دارم تقریبا یکسال هست برای بارداری اقدام کردیم ولی هنوز باردار نشدم آیا لازمه به متخصص مراجعه کنم؟ یا بازم صبر کنم؟

  پاسخ
 2. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام من هشت ماهی هست که ازداواج کردم شش ماه جلوگیری طبیعی داشتم الان خیلی دلم میخواد بچه داربشم اما اقدام کردم نشدم پریودم ازهمان اول منظم نبوده دکترم رفتم گفته مشکلی ازاین نظرندارم الان نمیدونم که تخمک گذاریم چه روزیه توراخدااول برام دعاکنیدبعد راهنماییم کنیدکه چکارکنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *