, ,

ارتباط فلور یا همان بار میکروبی روده و افسردگی چیست؟

غذاخوردن و بارمیکروبی روده و افسردگی

احتمالا در آینده فلور روده یا به عبارتی همان بارمیکروبی روده‌ جزو درمان‌های اصلی بیماری‌های روحی و روانی است. برخی از مواد غذایی مشخص، نوع و مقدار میکروب‌های گوارشی بدن ما را تعیین می‌کنند.

آیا واقعا غذاخوردن روی سلامت روانی ما تاثیرگذار است؟

مشخصا باکتری‌های روده تنها دلیل مشکلات روحی و روانی نیستند و همیشه یک رژیم غذایی نامناسب و اشتباه به افسردگی منتهی نمی‌شود. اما تاثیر فلور یا همان بارمیکروبی روده را پیرامون این مساله دست کم گرفته‌ایم.

افسردگی معمولا درمان قطعی و همیشگی ندارد، به ان علت که هنوز تمام دلایل و ریشه‌های این بیماری کشف نشده‌است. شای باید در دنیای پزشکی امروز ما باید این طرز فکر را کنار بگذاریم که برای هر مشکل یا بیماری یک علت یا درمان وجود دارد و این قانون خصوصا در مورد مشکلات و بیماری‌های روحی و روانی مثل افسردگی نیز صادق است. امروزه پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که در درمان بیماری‌های روحی و روانی باید بخشی از تمرکز مغز را به سمت گوارش سوق بدهیم. چراکه گوارش می‌تواند به شکل شگفت‌انگیزی در بیماری‌ها و مشکلات روحی و روانی دخیل باشد!

اما همیشه به یاد داشته باشیم که یک تغذیه‌ی خوب نه تنها از طریق جبران کمبود ریزمغذی‌ها، بلکه از طریق تنظیم فلور یا همان بارمیکروبی روده می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی بر روحیه و خوشحالی ما داشته‌باشد.

غذاهای فست‌فودی می‌تواند از عوامل بی‌روحیه بودن ما باشد:

دکتر هولتزا، فیزیولوژیست آلمانی که روی ارتباط اعصاب و گوارش در حال بررسی و تحقیق است، می‌گوید، که بین تغذیه و سلامت روحیه ما ارتباطی مستقیم وجود دارد و فکر می‌کنم که کسی وجود ندارد که این حقیقت را کتمان کند.

اما نتایج تحقیقات اخیر بر روی فست‌فود‌ها شاید شما را هم متعجب کند. این مطالعه روی سه هزار نوجوان استرالیایی انجام شده‌است، مشخص شد هرچه نسبت مصرف فست‌فود و شیرینی‌ها در افراد بالاتر باشد، ریسک ابتلا به انواع افسردگی نیز بافزایش می‌یابد.

ما امروزه می‌دانیم که فلور یا همان بارمیکروبی سالم روده، روی احساس ترس، استرس و افسردگی  تاثیرگذار است.

اما چه رژیم غذایی‌ای می‌تواند باعث تنظیم و بهبود فلور یا همان بارمیکروبی روده شود؟

حقیقت این است که هرچه برای جسم خوب است، برای روح و روان هم کمک‌کننده است. با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و متعادل حاوی مواد غذایی تازه، میوه و سبزی، غذاهای دریایی و لبنیات و مهم‌تر از همه کنار گذاشتن فست‌فود و مواد غذایی دارای نگهدارنده و پروسس شده، می‌توانیم به سلامت روح و روان خود کمک کنیم.

در کنار این رژیم متعادل، مصرف مکمل‌هایی مانند امگا ۳ کمک زیادی به متعادل شدن روحیه می‌کند.

قبل از شروع درمان‌های دارویی برای افسردگی، به سراغ رژیم‌های متعادل‌کننده ی فلور یا همان بارمیکروبی روده بروید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله مفید و کوتاه زنجفیل را در مورد خوراکی‌های خوشحال‌کننده را نیز مطالعه کنید.

سلامت و شاد باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *