,

قهوه تلخ دوستان آدمهای عصبانی ای هستند!

شما قهوه خود را چطور می‌پسندید؟ تلخ و تیره یا شیرین و لایت؟  طبق تحقیقات جدید دانشمندان معتقدند کسانی که قهوه را تلخ و تیره می‌پسندند بیشتر متمایل به اختلالات روانی هستند.  در حالیکه این یافته به نظر بسیار جالب می‌آید باید در مورد تفسیر و توضیح آن مراتب احتیاط را رعایت کنیم.

بررسی ۵۰۰ نفر و سلیقه آنها در طعم قهوه تلخ یا شیرین نشان داد، آنها که قهوه تلخ و تیره دوست دارند بیشتر علائم نارسیسم یا خودشیفتگی دارند و دچار افسردگی‌های روزانه می‌شوند.این  مطالعات در مجله معروف اپتایت  appetite چاپ شده  و توسط  استادان دانشگاه اینسبروک در استرالیا انجام شده است.

در این بررسی علمی از شرکت کنندگان خواسته شد که بین ۶ درجه از  طعم‌های شیرین، شور، ترش، تلخ طعم مورد علاقه خود را انتخاب کنند. این نتایج با نتایجی که از تست‌های شخصیتی از افراد گرفته شده بود و هر شخص با ویژگی‌های شخصیتی ویژه شناخته شده بود مقایسه شد.

یکی از آن تست‌های شخصیت درباره تمایل شخص به خشونت بوده که از آنها خواسته شد که چقدر می‌توانند عصبانی باشند تا به شخص دیگری از عصبانیت آسیب بزنند.  تست دیگر آن بود که چقدر آنها قابل انعطاف هستند و با این تست‌ها به ۵ تیپ شخصیتی رسیدند، برونگرا، سازگار، رنجور وپریشان، با وجدان و ملاحظه گر، باز و خلاق.  در نهایت آنها عکس‌العمل این ۵۰۰ نفر را درمقابل رفتارهایی مثل عذاب دادن و یا شکنجه کردن دیگران بررسی کردند.

آنها یک ارتباط خیلی محکم بین کسانی که شخصیت ضد اجتماعی و ناسازگار نشان می‌دهند و آنها که قهوه را تلخ و تیره دوست دارند پیدا کردند. در واقع کسانی که شخصیتی خارج از نرم وغیرعادی داشتند بیشتر متمایل به خوردن غذاهای تلخ مثل قهوه تلخ ترب و تربچه تلخ و حتی آبجو بودند. طبق نظر روانشناسان دانشگاه اینسبروک استرالیا سلیقه غذایی با شخصیت افراد رابطه مستقیم دارد و اگر شما جز کسانی هستید که قهوه را تلخ و تیره می‌خورید بیشتر ممکن است در معرض تمایلات غیر اجتماعی باشید و هر چه قهوه مورد علاقه شما شیرین  و خامه ای باشد شخصیت سازگارتر و اجتماعی‌تری دارید. البته خود دانشمندان معتقدند که سلیقه درونی با ترجیحات ناشی از رژیم غذایی کاملا متفاوت است گاهی افراد برای جلوگیری از چاق شدن و ضررهای شکر و شیرینی خود را مجبور می‌کنند که از طعم تلخ قهوه لذت ببرند و به این طعم عادت می کنند اما میل واقعی و سلیقه درونی آنها قهوه ای شیر و شکر دار است. باید به این تمایلات و عادت‌های غذایی  که تحت تاثیر عوامل دیگر است دقت شود و به راحتی و سادگی پیش داوری نشود. مطالعات دیگر در این زمینه هم جالب و خواندنی است، اینکه کسانی که طعم‌های تند و ادویه های متفاوت را بیشتر دوست دارند شخصیتی هیجان پذیر دارند و از هیجانات به شدت لذت می‌برند.

بنابراین بسیار مهم است که تمایلات مزاجی ما چقدر تحت تاثیر فرهنگ و گذشته و خانواده و حتی آشپزی مادر ما باشد و هنوز در این زمینه تحقیقات بسیاری باید انجام شود. به هیچ وجه نمی‌توان به همین راحتی تنها با تمایلات تلخ خوری برخی در باره آنها پیش‌داوری شود که این افراد مشکلات ضد اجتماعی و روانی دارند. چون نمی توان به راحتی درباره ترجیح و سلیقه طعم و مزاجی خود ودیگران با قطعیت و بدون در نظر گیری عوامل خارجی اظهار نظر کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *