,

ریزمغذی‌های لازم برای کاهش وزن سریع

ریزمغذی‌های لازم برای کاهش وزن سریع و لاغری

اغلب افراد هنگامی که تصمیم می‌گیرند تا کاهش وزن داشته باشند و به وزن هدفشون برسند به دنبال رژیم‌های دشوار می‌روند که در کوتاه ترین زمان نتیجه بگیرند. متاسفانه اغلب اوقات این رژیم‌های لاغری کوتاه مدت با شکست روبه رو می‌شوند. چرا که ممکن است با استاپ وزنی رو به رو شوید، یا دچار مشکلات سلامتی مانند ریزش مو و خراب شدن و افتادگی پوست صورت، افسردگی شوید  و یا حتی انگیزه کافی ندشته باشید.

اما همیشه یک راه سلامت وجود دارد. یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند تا کاهش وزن سریع و سالمی داشته باشید این است که این سه ریزمغذی را وارد رژیم لاغری خود بکنید:

منیزیم

ماده‌ی معدنی منیزیم یک ریزمغذی  چربی سوز است. منیزیم یک ریزمغذی ضروری به حساب می‌آید و این به این معنی است که بدن ما قابلیت تولید منیزیم را ندارد و شما باید ماده معدنی منیزیم را از طریق منابع غذایی تامین کنید. منیزیم نیز مثل ال کارنتین ال کارنیتیندر واکنش‌ها و فرایندهای تولید انرژی در میتوکندری نقشی اساسی دارد و علاوه براین، متابولیسم یا همان سوخت و ساز چربی را افزایش می‌دهد. به این صورت که منیزیم موجب می‌شود بدن برای تولید انرژی بیشتر به سراغ چربی‌ها برود تا سایر منابع انرژی بدن مانند  پروتیئین و قند.

وظیفه‌ی مهم دیگر منیزیم به عنوان یک ریزمغذی لاغرکننده این است که منیزیم تولید و آزادسازی کورتیزول را کاهش می‌دهد. بالا بودن طولانی مدت هورمون کورتیزول در بدن باعث افزایش ذخیره‌ی چربی در بدن می‌شود.

افرادی که تصمیم دارند سریع اما سلامت لاغر شوند، باید حتما مطرف مقدار روزانه‌ی توصیه شده‌ی منیزیم را جدی بگیرند. مقدار نیاز به منیزیم در یک فرد سالم ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم در هر روز است. به یاد داشته باشید که بهترین روش برای دریافت ریزمغذی‌های لازم بدن، استفاده از منابع غذایی آن ریز مغذی است.

از جمله منابع غذایی غنی از منیزیم

  • سبزیجات برگی شکل مانند سبزی خوردن، کلم و کاهواست.
  • محصولات دارای سبوس کامل، حبوبات، لبنیات، شکلات و انواع گوشت‌ها هستند.

افرادی که به هر دلیلی تحت استرس فراوان هستند، افرادی که فعالیت بدنی شدید دارند مانند ورزشکاران حرفه‌ای و یا افرادی که زیاد دچار اسهال و استفراغ می‌شوند، تحت خطر کمبود ماده معدنی منیزیم هستند و می‌توانند با مشورت پزشک مربوطه خود شروع به مصرف مکمل منیزیم بکنند.

کروم

کروم ریز مغذی دیگری است که به شما برای داشتن یک اندام ایده‌آل و متناسب کمک می‌کند. کروم یک ریز مغذی ضروری به حساب می‌آید  به این معنی که بدن آن را تولید نمی‌کند و حتما باید از طریق استفاده از منابع غذایی تامین شود که در سوخت و ساز قند در بدن نقشی اساسی دارد. ریزمغذی کروم تولید هورمون انسولین را تنظیم می‌کند و بنابراین به صورت غیرمستقیم در انتقال گلوکز از جریان خون به داخل سلول کمک می‌کند. وقتی سطح گلوکز خون پایین بیاید و درواقع قند خون تنظیم شود، به این معنی است که گلوکز کمتری به چربی تبدیل می‌شود. چراکه بدن همیشه عادت دارد گلوکز اضافی را تبدیل به بافت چربی کند و از این راه انرژی را در بدن ذخیره می‌کند.

کروم معمولا از طریق محصولات گوشتی تامین م‌یشود به ویژه دل، جگر و ماهیچه. گیاهخوارن نیز می‌توانند کروم مورد نیاز بدن را از طریق افزایش مصرف سبزیجات، غلات و لوبیای سفید تامین کنند.

ال کارنیتین

می‌توان  گفت که ال کارنیتین  یک ریزمغذی شبه ویتامین به حساب می‌آید که در بدن با کمک چند ویتامین و اسید آمینه‌ی دیگر تولید می‌شود. ال کارنیتین می‌تواند بر متابولیسم یا همان سوخت و ساز چربی در بدن تاثیر مثبت بگذارد. به این شکل که ال کارنیتین اسیدهای چرب بلندزنجیر را به داخل میتوکندری سلول‌ها منتقل می‌کند و از این طریق به سوزاندن چربی‌ها کمک می‌کند. از آنجایی که این ماده در بدن تولید می‌شود، و در واقع برخلاف نظر بسیاری از مربی‌های بدنسازی، نیازی به مصرف مکمل ال کارنیتین ندارید. و توصیه می‌شود تا بدون مشورت با پزشک یا کارشناس تغذیه  به سراغ مصرف مکمل ال کارنیتین نروید. شما می‌توانید منابع غذایی که به تولید بیشتر این ترکیب چربیسوز در بدن کمک می‌کند، را بیشتر مصرف کنید. خوراکی‌هایی که به چربی سوزی بیشتر و کاهش وزن سریع‌تر کمک می‌کنند برای همه‌چیزخواران، گوشت قرمز است و برای گیاهخواران عدس، انواع قارچ به ویژه قارچ صدفی و نیز میوه‌ی آووکادو است.

سلامت باشید و پیروز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *