,

آیا مکمل گارسینیا کامبوجیا در روند لاغری موثر است؟

آیا مکمل گارسینیا کامبوجیا در روند لاغری موثر است؟

حتما در برنامه‌های دکتر آز در رابطه با خواص معجزه‌آسای کامبوجیا گارسینیا در رابطه با لاغری شنیده‌اید، این مکمل غذایی توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌است. به‌ویژه در بین افرادی که به دنبال کاهش وزن راحت هستند، استفاده از این مکمل به عنوان چربی سوز و لاغرکننده می‌تواند بسیار جذاب باشد. اما خوب مانند تمام روش‌های کاهش وزن و لاغری سریع دیگر، به طور معمول آن چیزی را که تجربه می‌کنید با چیزی که در آگهی‌ها و تبلیغات می‌بینید بسیار متفاوت است.

حال کمی در رابطه با گارسینیا کامبوجیا بخوانیم

گارسینیا کامبوجیا در واقع یک میوه است که از درختی به نام گارسینیا حاصل می‌شود. این گیاه در مناطق جنوب شرقی آسیا و به‌ویژه در هند رشد می‌کند. این میوه دارای ترکیبی به نام هیدروکسی سیتریک اسید (HCA) بوده و مطالعات نشان داده است که هیدروکسی سیتریک اسید (HCA) می‌تواند از ذخیره شدن چربی در بدن جلوگیری کند و نیز کمک می‌کند حس گرسنگی را کنترل کنید و سطح تحمل در حین انجام تمرینات ورزشی را بالا می‌برد و نیز باعث می‌شود تا دیرتر احساس خستگی کنید.

اما تحقیقاتی انجام شده‌است که نشان می‌دهند تاثیرات مثبت با منفی که مکمل این میوه روی بدن انسان دارد آنقدر محدود است که نمی‌توان هیچ حکم قطعی‌ای در رابطه با مصرف این مکمل لاغری بدهد.

طی یکی از مطالعات اخیر که در مجله‌ی چاقی به چاپ رسیده‌است، گزارش شده‌است که گروهی از افراد که در طی رژیم لاغری خود از مکمل گارسینیا کامبوجیا استفاده کردند، به طور متوسط یک کیلوگرم بیشتر از افرادی که از این مکمل استفاده نکرده بودند کاهش وزن داشتند. اما با این حال نویسنده‌های این مقاله اظهار کردند که این کاهش وزن بیشتر احتمالا دلایل دیگری نیز داشته و ربطی به مصرف این مکمل لاغری نداشته است.

اما مساله اساسی گارسینیا کامبوجیا این است که چون درواقع یک مکمل دارویی به حساب می‌آید، اداره‌ی غذا و دارو نمی‌تواند دوز مشخص از آن را اعلام کند. طی مطالعاتی در سال ۲۰۰۵ موسسه‌ی سموم مواد غذایی و شیمیایی اعلام کرد که مکمل کامبوجیا گارسینیا باعث آتروفی بیضه‌ها در موش می‌شود. آتروفی بیضه‌ها به این معنی است که بیضه‌ها کوچک شده و کارکرد مناسبی نخواهند داشت.

از مسائل یکی دیگر درمورد مکمل کامبوجیا گارسینیا که جای بحث دارد، تاثیر آن بر روی سطح قند خون و کلسترول است. تا به امروز مطالعات نشان داده‌اند که این مکمل نمی‌تواند تاثیری بر سطح قند خون داشته باشد. اما در موش‌ها کاهش بسیار کمی در سطح ترشح هورمون انسولین دیده شده‌است.

اما در طی این مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که در افرادی که برای یه دوره و به صورت منظم از مکمل کامبوجیا گارسینیا استفاده کرده ‌ند، کلسترول خوب یا همان  HDL افزایش و کلسترول بد یا همان LDL  کاهش پیدا کرده‌است.

در نهایت پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه به سرعت و در مدت کوتاه به بدن و وزن ایده آل خود برسید به دنبال انواع داروها و مکمل‌هایی که هنوز مطالعات کافی در مورد آن‌ها انجام نشده‌است نروید. به ویژه برای درمان کلسترول بالا که در دوره‌های طولانی مدت و در صورت عدم درمان می‌تواند تاثیرات خطرناکی داشته باشد.

 

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] و می‌توانند با مشورت پزشک مربوطه خود شروع به مصرف مکمل منیزیم […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *