,

لوله کردن زبان ویژگی ژنتیکی نیست!

 

اگر شما هم می‌توانیدزبانتان رو لوله کنید بدانید که جزء اکثریت مردم جهان هستید که این توانایی اختیاری را دارند.

حدود ۶۵ تا ۸۰ درصد مردم جهان می‌توانند زبان خود را لوله کنند. اما چرا برخی می‌توانند این کار را انجام دهند در حالیکه عده‌ای دیگر نمی‌توانند؟ ساده‌ترین جواب آن این است که باید از کودکی تمرین می‌کردید و باور غلط اینجاست که اگر شما نمی‌توانید مقصر پدر و مادر شماست چون آنها نمی‌توانند. به زبان ساده اینکه این ارث را از آنها نگرفته‌اید.

پروفسور مک‌دانلد استاد ژنتیک و بیولوژی می‌گوید: “اگر این باور واقعیت داشت شما هیچ‌وقت نمی‌توانستید از پدرو مادری که این توانایی را ندارند کودکی با این توانایی پیدا کنید در حالیکه از موارد زیاد است.” او همچنین گفت که این ماجرا زیادی ساده شده‌است اما مطالعات علمی درباره آن بر‌می‌گردد به ۱۹۴۰. در سال ۱۹۵۰ خیلی‌ها به چشم دیدند که دوقلوهای همسانی هستند که یکی این توانایی را دارد و دیگری ندارد که در واقع یک دلیل محکم برای این است که این توانایی ژنتیکی نیست هر چند امروزه اکثریت مردم بر این اعتقاد غلط‌ پافشاری می‌کنند. درواقع توضیح این مسئله کمی پیچیده است، که بیشتر به طبیعت و تربیت بر‌می‌گردد. خیلی‌ها سعی کردند با تمرین این کار مشهور را یادبگیرند و موفق شدند. در بعضی موارد هم به خصوصیات رشد جنین بستگی دارد مثل موقعیت جنین در رحم مادر.

لوله کردن زبان تنها ویژگی‌ای نیست که ما به اشتباه به عنوان خصوصیت ژنتیکی می‌شناسیم موارد زیر هم نمونه‌های دیگریست.

قلاب‌کردن دست به یکدیگر

قلاب کردن دستها

اینکه انگشت شصت دست چپ یا انگشت شصت دست راستمان رو قرار بگیرد هیچ ربطی به ژنتیک ندارد. حتی دوقلوهای همسان هم ترجیحات متفاوتی دارند.

ژن رنگ آبی چشم

رنگ آبی چشم

رنگ چشم آبی، یک ژن نهفته نیست. اینکه کودکی که چشمش قهوه‌ای است نمی تواند پدر و مادر چشم آبی داشته باشند یک اشتباه است. رنگ چشم حاصل تراکنش‌ ژن‌های مختلف است و امکان ندارد که پدر و مادری که جفتشان چشمان آبی دارند کودکشان چشم قهوه‌ای داشته‌باشند.

ژن موی قرمز

ن موی قرمز

این باور که ژن موی قرمز تنها ژنی است که تسلیم ژنهای دیگر می‌شود و درنتیجه پدر و مادر موقرمز حتما فرزند مو قرمز خواهند داشت کاملا غلط است. واقعیت این است که ژن موی قرمز توسط ژن قویتر موی قهوه‌ای کنترل می‌شود بنابراین از پدر و مادر مو قرمز ممکن است فرزندی با موی قهوه‌ای یا بلوند به وجود بیاید.

لاله گوش چسبیده یا جدا

لاله گوش

اینکه انسان‌ها بر اساس لاله گوش چسبیده و جدا به دو دسته تقسیم می‌شوند یک ژن مخصوص برای این وجود دارد هم یک شایعه دیگر است. درست این است که لاله گوش به دو تنها دو مدل تقسیم نمی‌شود. در عوض شکل‌های متفاوتی در مدل‌های مختلف چسبیده و جدای لاله گوش وجود دارد و توضیح آن از نظر علم ژنتیک پیچیده است و به این راحتی نیست.

مدل انگشت شصت

انگشت شصت

مدل انگشت شصت خمیده و یا راست هم از آن مواردی است که به یک نوع ژن نسبت می‌دهند که کاملا اشتباه است. در واقع انعطاف و خمیدگی انگشت از شخصی به شخصی دیگر به طور چشمگیری متفاوت است و از نظر ژنتیکی کاملا بحث پیچیده‌ای است. در واقع اگر پدر و مادر هر دو انگشت شصت خمیده دارند لزوما کودکشان انگشت خمیده نمی‌شود.

چیزی که مهم است این است که علم ژنتیک بسیار پیچیده‌تر از آن است که هرچیزی را خیلی ساده به ژنتیک ربط بدهیم. پروفسور دانلد پیشنهاد می‌کند که اگر می‌خواهیم بیشتر درمورد ویژگی‌های ژنتیکی بدانیم به گربه‌ها دقت کنیم. ویژگی‌های ژنتیکی در گربه‌ها کاملا محسوس‌تر است.

 

 

 

 

7 پاسخ
 1. z
  z says:

  پس چرا در مطالب علمی توانایی لوله کردن زبان یا داشتن لاله گوش ناپیوسته را یک صفت ژنتیکی آتوزوم غالب معرفی میکنند؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • گندم
   گندم says:

   تا جایی که من اطلاع دارم در مقالات علمی و حتی سایت های خبری هم در مورد اینکه این لوله کردن زبان یک ویژگی ژنتیکی نیست متفق القولند. این لینک نمونه اش با تمام منابع ذکر شده. حتا در انواع صفتهای آتوزومال هم این لوله کردن زبان نیامده. اگر میخواهید مطمئن شوید Tongue rolling as character رو در گوگل سرچ کنید نتایج قانع کننده ای می بینید در این لینک udel.edu هم مقالات علمی مستند در این مورد میتوانید پیدا کنید.

   پاسخ
  • گندم
   گندم says:

   این مطلب از وب سایتهای علمی معتبر ترجمه شده بالا هم گفتم میتونید واژه انگلیسیشو سرچ کنید . برای مثال مجله علمی mentalfloss در این مورد کامل توضیح داده. من نمیدونم تو سایتهای فارسی و کتابهای فارسی چی راجع بهش میگن منبع من وب سایتی که اشاره کردم بوده. اگر به این موضوع علاقه مندید بهتره خودتون کمی تو اینترنت بگردید. کلمه کلیدی Tongue rolling as character رو سرچ کنید.

   پاسخ
 2. حمیدرضا
  حمیدرضا says:

  سلام گندم خوبی؟؟؟
  رشته تحصیلیت چیه؟چرا اسم سایتت زنجفیله؟؟
  مطالبت جالبه اگه میتونی راجب نوجوانی هم مطلب بزار
  ممنوووووووووون

  پاسخ
 3. محمد
  محمد says:

  خوب اینکه گفته بشه پدر و مادر نمیتونن زبان لوله کنن ولی فرزند میتونه این رو قطعا نشونه ژنتیکی نبودن این قضیه بدونن واسم عجیبه. هرچند من رشته م تجربی نیست ولی فکر میکنم که فرزندان ممکنه که صفات اجداد رو هم به ارث ببرن و ممکنه یه پدر و مادر نتونن ولی پدربزرگ یا جدشون میتونسته. در قضیه نخود های سبز و بنفش هم همینجور بود دیگه که مندل انجام میداد

  پاسخ

تعقیب

 1. […] جذابیت در نظر می‌گیرند و تمام این‌ها در واقع علت ژنتیکی دارد. با گشتن به دنبال این فاکتورها، ما در واقع به […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *