,

مصاحبه کاری چه سوالاتی دارد و بهترین پاسخ آنها چیست؟

رفتن به مصاحبه استخدامی و کاری به خودی خود استرس زاست. خیلی از جویندگان کار با وجود داشتن توانایی و قابلیت‌های فراوان نمی‌توانند شغل ایده‌آل خود را بیابند و یا از خیلی از مصاحبه‌های استخدامی رد می‌شوند، درحالیکه به چشمان خود می بینید کسی با نیمی از توانایی آنها شغلی را که  آنها  آرزو می کنند از چنگ آنها به راحتی در می آورند. این مسئله هیچ ربطی به استعداد وتوانایی  ندارد تنها باید خود را و پاسخ‌های خود را به خوبی آماده کنند.  تقریبا در تمام مصاحبه‌های استخدامی سوالات یکسانی پرسیده می شود که در واقع به سابقه، توانایی، تحصیلات و خلاقیت و قدرت  و شخصیت فرد  بستگی دارد. اگر  سوالات را پیشاپیش بدانید دیگر هول نمی شوید و به راحتی و اعتماد به نفس به آنها پاسخ می دهید و مصاحبه گر ر ا تحت تاثیر قرار می دهید. این سوالات و بهترین نوع پاسخ به آنها را بخوانید تا برای مصاحبه بعدی کاملا آماده باشید.

سوال اول: مختصری از خودتان برای ما بگویید.

این سوال هرچند خیلی واضح و راحت به نظر می‌آید اما می‌توانیم بگوییم سخت‌ترین سوالی است که از هر کسی پرسیده می شود. دلیل آن هم به خاطر کلی بودن آن است.  شما کافیست بدانید که برای چه کاری درخواست داده‌اید بنابراین به

جواب این سوال فکر کنید:

بزرگترین و مهمترین دستاورد و سابقه شما در گذشته کاری  و تحصیلی خودتان چه بوده که به این شغل ربط داشته باشد.

نکته مهم: حاشیه نرید. هیچ کس علاقه‌ای ندارد که شما چه دوست دارید و یا کجا به دنیا آمده‌اید از شما کسی بیوگرافی نمی خواهد در نهایت ۵ جمله خود را معرفی کنید و به سوال اصلی دستاورد کاری و درسی بپردازید. اگر برای مثال به دنبال شغل مدیریت هستید لازم نیست بگویید که کجا به دنیا آمده‌اید کافیست بگویید که در چه زمینه ای کار مدیریتی کرده‌اید.

سوال دوم: بزرگترین نقطه قوت و نقطه ضعف شما چیست؟

این سوالی است که قدرت خلاقیت مصاحبه شونده را نشان می‌دهد. همه می توانند از نقاط قوت خود به خوبی حرف بزنند اما ممکن است کوچکترین اشاره به نقطه ضعفتان شانس شما را از بین ببرد. بنابراین سعی کنید که با جواب‌های کلی  پاسخ بدهید. صفتهایی مثل پشتکار داشتن و یا قدرت در اداره امور داشتن و یا حتی عاشق این حیطه شغلی بودن را همه می‌توانند بگویند کمی جزئی تر پاسخ دهید. و سعی کنید نقاط ضعف را جوری نشان دهید که برای خودش از جهت دیگری نقطه قوت باشد مثلا اینکه شما زیادی از حد روی کار به جزئیات می‌اندیشید و این ممکن است روند کار شما را کندتر کند. این ویژگی از نظر شما ممکن است نقطه ضعف باشد اما در عین حال یک نقطه قوت است برای اینکه شما کار را با دقت و جزئیات انجام می‌دهید.

سوال سوم: چرا شغل قبلی خود را ترک کردید؟

از این سوال نترسید و جا نخورید کاملا خونسرد پاسخ دهید. هرگز درباره شغل قبلی خود ومدیر و همکاران بد نگویید. اگر این کار را بکنید به سادگی مصاحبه گر را مطمئن می‌کنید که درباره شرکت و کار او هم همین را خواهید گفت. اگر اخراج شدید صادق باشید خیلی وارد جزئیات نشوید و خودتان را موجه جلوه ندهید تنها بگویید که چه تجربیاتی از آنجا به دست آوردید و چقدر فکر می‌کنید که در این موقعیت شغلی، کار سابق شما به دردتان خواهد خورد. اما اگر خودتان از شغل قبلی استعفا دادید کافیست بگویید که مسئولیت قبلی شما خیلی چالش برانگیز نبوده و  نمی‌توانستید در آن موقعیت کاری توانایی خود را نشان دهید اما فکر می کنید که در این مسئولیت جدید این امکان برای شما هست.

سوال چهارم: چه چیزی درباره شرکت ما می‌دانید؟

مطمئن باشید که اگر بدون داشتن آگاهی از کاری که در آن درخواست می‌دهید می‌روید هیچ وقت آن کار از آن شما نخواهد بود. در مورد شرکت و یا کمپانی مورد نظر تحقیق کنید و با آگاهی تمام به آنجا بروید. در پاسخ خود باید مصاحبه‌گر را قانع کنید که با آگاهی ‌ای که دارید برای آن کار ساخته شده‌اید. حتی اگر شما هم جای مصاحبه گر باشید ترجیح می‌دهید مسئولیت را به کسی بسپارید که در باره آن بیشتر می‌داند.

سوال پنجم: چرا می‌خواهید در این شغل فعالیت کنید؟

هرگز با با جواب‌های فلسفی و رمانتیک این سوال را پاسخ ندهید. اینکه این شغل رویایی شماست و یا از کودکی برای آن آرزو کرده‌اید. به جای آن بگویید که شما برای آن خود را آماده می‌دانید وتوانایی و قابلیت آن را در خود می‌بینید.

سوال ششم: چه حقوقی انتظار دارید؟

سعی نکنید از جواب دادن به این سوال طفره برید. کار هر کسی ارزش دارد و باید برای تلاشتان قیمتی در نظر داشته باشید. سعی نکنید با دادن قیمت پایین شانس خود را افزایش دهید و گرنه احتمال افزایش حقوق را از دست خواهید داد. برای این سوال خودتان را از قبل آماده کنید ویک تحقیق درباره میزان حقوق عرف در آن سمت شغلی داشته باشید تا پیشنهاد شما غیر منطقی نباشد.

سوال هفتم:  تفریح و سرگرمی مورد علاقه شما چیست؟

با پاسخ به این سوال بهتر است خود را یک شخصیت همه کاره نشان دهید. شما می‌توانید به حوزه‌های مختلفی علاقه داشته باشید خود را محدود نکنید. بگویید که بعد از کار  روز خود را چگونه می‌گذرانید ورزش می‌کنید یا کتاب می خوانید و یا حتی با دوستان وقت خود را می‌گذرانید.

سوال هشتم: چرا باید شما را برای این کار انتخاب کنیم؟

لازم است که با پاسخ به این سوال تمام قدرت خود را نشان دهید. باید بتوانید ثابت کنید که هیچ کاندیدایی بهتر از شما برای این کار وجود ندارد. اگر سابقه کار دارید متذکر شوبد که با فلان تجربه می‌توانید به بهترین نحو از پس این کار برآیید. اما اگر این اولین تجربه شما برای کار است بگویید که ذهن شما پر است از ایده‌های نو و شما نیروی جوانی هستید که بیش از هر چیزی انرژی دارید و می‌توانید هم خودتان را با این شغل ثابت کنید.

اگر پاسخ این سوالات را قبل از مصاحبه با خود تمرین کرده باشید خیلی به مصاحبه استخدامی خود مسلط خواهید بود و به راحتی می‌توانید مصاحبه‌گر را متقاعد کنید.

شکل لباس، آرایش ظاهر، تن صدا و شیوه برخورد را فراموش نکنید. محکم و با اعتماد به نفس حرف بزنید تا بتوانید تاثیر گذار باشید.

لینک اصلی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *