آیا نوشیدن بیش از اندازه چای سبز خطرناک است؟

آیا نوشیدن بیش از اندازه چای سبز خطرناک است؟

همانطور که می‌دانید ما ایرانی‌ها عادت داریم در طی روز و  در هر شرایطی چای بنوشیم. البته جدیدا فقط از چای سیاه اسفتاده نمی‌شود و انواع دمنوش را وارد برنامه روزانه کرده‌ایم. و همیشه چای سبز به عنوان منبع غنی‌ای از آنتی اکسیدان و یک نوشیدنی لاغری سالم معرفی شده‌است. اما همیشه به یاد داشته باشید که نوشیدن زیاد چای سبز نه تنها هیچ فایده‌ای ندارد بلکه مضر نیز می‌باشد.

مواردی که می‌تواند مربوط به نوشیدن مقدار زیاد چای باشد

از نکاتی که باید به آن دقت کنید میزان کافئین زیاد است

انواع دمنوش‌ مقدارهای متفاوتی کافئین دارند. مقدار زیاد کافئین که مانند نیکوتین سیگار موجب افزایش هوشیاری و تمرکز می‌شود، می‌تواند منجر به بی‌خوابی، بی‌قراری، اضطراب، پریشانی و در موارد خیلی شدید حتی به مرگ منتهی شود.

موجب شنیدن صدای زنگ در گوش می‌شود

نوشیدن زیاد چای می‌تواند باعث ایجاد صدای زنگ در گوش‌ها شود. به این حالت تینیتوس یا همان وزوز گوش گفته می‌شود.

موجب کم‌آبی بدن می‌شود

نوشیدن زیاد چای مخصوصا اگر چای پررنگ باشد، می‌تواند باعث کمبود آب بدن شود چراکه چای خاصیت ادرارآوری دراد و باعث کاهش آب بدن می‌شود.

موجب ایجاد نفخ می‌شود

نوشیدن زیاد چای سیاه می‌تواند باعث ایجاد نفخ شود. پس اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که همیشه احساس نفخ می‌کنید خوب است که یک بررسی روی مقدار مصرف چای روزانه داشته‌باشید.

موجب فلوروز اسکلتی می‌شود

فلوروز اسکلتی نوعی بیماری استخوانی است که در اثرجذب مقادیر زیاد فلوراید به وجود می‌آید و این بیماری موجب تغییر شکل فلج‌کننده مفاصل و ستون فقرات، خصوصا در کودکان که استخوان‌بندی آنها هنوز در حال شکل‌گیری است می‌شود. اگر نوشیدن چای سیاه تبدیل به یک عادت شود به ویژه اگر خیلی پررنگ باشد، این مساله می‌تواند به فلوروز اسکلتی هم منجر شود.

منجر به بی‌خوابی می‌شود

اگر شما مدام مشکل بی‌خوابی و بی‌قراری دارید و یا فشار خون شما بالاست و یا مشکل زخم معده دارید بهتراست از نوشیدن زیاد چای سبز پرهیز کنید. بله چای سبز خواص درمانی زیادی دارد اما مصرف زیاد آن می‌تواند برای این بیماری‌ها مشکل‌ساز باشد.

ممکن است ریسک سرطان را بالا ببرد

تحقیقات نشان داده‌اند که زیاده‌روی در نوشیدن چای سبز برای مدت طولانی می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان‌ ریه، مری و کلورکتال ( همان سرطان روده بزرگ) را بالا ببرد. مطالعه‌ای گزارش داده‌است که عادت به نوشیدن چای داغ می‌تواند خطر ابتلا به سرطان مری را در خانم‌ها تا سه‌برابر کند و مطالعه‌ای دیگر گزارش داده‌است که مردانی که روزانه بیشتر از هفت فنجان چای مصرف می‌کنند، ریسک ابتلا به سرطان پرستات را تا پنجاه درصد بالا می‌برند.

ممکن است منجر به سنگ کلیه شود

چای سبز دارای مقادیر زیادی اگزالات است و در افرادی که بدن آماده برای سنگ‌سازی دارند و یا سابقه بیماری‌های کلیه را دارند، مصرف زیاد اگزالات ممکن است منجر به تشکیل سنگ اگزالاتی در کلیه‌ها شود.

 

اگه به دنبال میزان مناسب مصرف چای هستید، پیشنهاد می‌کنیم نوشیدن روزانه پنج فنجان چای خوب است البته سعی کنید از انواع دمنوش، مانند چای سیاه، سبز، به لیمو، بارنارنج و غیره استفاده کنید.

 

 

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *