,

چرا اغلب هوس خوردن یک کیک شکلاتی می‌کنیم تا سالاد سبزیجات؟

هوس خوردن غذای ناسالم

همه ما اکثر اوقات هوس خوردن یک تکه کیک شکلاتی می‌کنیم تا یک ظرف سالاد سبزیجات

هوس خوردن شیرینی‌جات بیشتر به سراغ ما می‌آید تا هوس خوردن یک ظرف سالاد سبزیجات سالم. بدن ما همیشه سعی می‌کند تا تعادل بین مقدار غذایی که می‌خوریم و کالری‌ای که می‌سوزانیم حفظ شود. که این کار تا حدی از طریق رهاسازی هورمون‌های لپتین و گرلین انجام می‌شود.

هورمون‌های لپتین و گرلین

هنگامیکه ما یک خوراکی شیرین می‌خوریم، در بدن لپتین بیشتری تولید می‌شود، که باعث می‌شود ذخیره‌ی چربی و اشتها تنظیم شود. از جهتی دیگر، گرلین به هورمون گرسنگی معروف است. هورمون گرلین می‌تواند بر “بخش لذت” در مغز تاثیر بگذارد و همین امر باعث می‌شود که ما بعد از خوردن یک تکه کیک خوشمزه، هوس کنیم تا تکه‌ای دیگر هم از آن کیک بخوریم. چراکه می‌خواهیم احساس لذتی که با خوردن آن کیک به ما دست داده است دوباره بازگردد.

قاعدتا باید مقدار نرمال لپتین و گرلین در بدن تعادل ایجاد کند که طی آن با غذا خوردن احساس گرسنگی کمتری بکنیم و دیگر به خوردن ادامه ندهیم. اما با این حال فاکتورهای مخدوش‌کننده‌ی زیادی هستند که می‌توانند بر این سیستم تاثیر بگذارند. مثلا وقنی انسولین دچار اختلال می‌شود (مثل مقاومت به انسولین)، سطح گرلین حتی بعد از خوردن غذا هم بالا باقی می‌ماند و باعث می‌شود گرسنگی مزمن به سراغ ما بیاید (که معمولا این گرسنگی هوس خوردن کربوهیدرات های ناسالم مثل انواع شیرینی‍جات و شکلات‌ها را ایجاد می‌کند). بنابراین ما بیش از اندازه می‌خوریم و وزنمان بالا می‌رود.

ذهن ما و نیز حالت روحی ما نیز بر هوس‌ خوردن تاثیر می‌گذارد

برای مثال خیلی وقت‌ها ما هوس می‌کنیم تا تنقلات بخوریم که ذهن ما را به دام انداخته و به خوردن هرچه بیشتر تشویق می‌کنند.

همانطور که می‌دانیم و بسیاری از ما تجربه داریم، احساس عصبانیت و خستگی و ناراحتی باعث می‌شود تا ما به سمت خوردن کشیده شویم که اغلب جذب تنقلات می‌شویم که رفته‌رفته باعث چاقی و اضافه وزن ما می‌شود. اما باید بدانیم که با این روش آرام نمی‌شویم و مشکلی هم حل نمی‌شود. پس باید دنبال راه حل‌های اساسی باشیم. نه اینکه با خوردن بیش از اندازه خود را آرام کنیم و در نهایت بدن حل مساله‌ای، دچار عذاب وجدان و نگرانی اضافه وزن شویم.

همیشه هم یادمان باشد که دنیای صنعت به گونه‌ای روی طعم و مزه‌ی تنقلات کار می‌کند تا ما بیشتر به سراغ آنها برویم

اما ما بایدسعی کنیم این خوراکی‌های ناسالم را از برنامه غذایی خود حذف کنیم و غذاهای سالم را جایگزین آنها بکنیم. این کار باعث می‌شود تا کم‌کم عادت نادرست خود را کنار بگذاریم و هوس خوردن خوراکی‌های پر از کربوهیدرات و چربی‌های ناسالم را از بین ببریم.

پس اول از همه سعی کنیم تنقلات و غذا‌های فرآوری شده مثل انواع سوسیس و کالباس و غیره را کنار بگذاریم.

دوم اینکه خوراکی‌های سالم مثل سبزیجات، مغزها، میوه‌ها، گوشت‌های کم چرب و چربی‌های سالم را جایگزین آنها بکنیم.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *