,

آیا ورزش صبحگاهی باعث لاغری می‌شود؟

ورزش صبحگاهی لاغری و کاهش وزن

تحقیقات  بسیاری در رابطه زمان مناسب ورزش کردن انجام شده‌است اما آنها به نتیجه‌ی قطعی و مشترکی نرسیده‌اند. چرا که ورزش کردن و نیز پیاده روی به هنگام صبح و در حالت ناشتا و یا بعد از صبحانه هر دو می‌توانند مزایا و معایب خود را داشته‌باشند. بر اساس یکی از آخرین تحقیقاتی که به انجام رسیده‌است نرمش و تمرین بدنی قبل از صبحانه تحت شرایطی خاص می‌تواند مفید باشد.

در ابتدا از خود بپرسید که هدف  شما از ورزش کردن چیست؟

درصورتیکه هدف شما بدنسازی یا ورزش سرعتی مانند ورزش دو است، باید بگوییم ورزش کردن با شکم خالی مناسب شما نیست.  چراکه در چنین شرایطی کمبود انرژی موجب می‌شود بدن ۱۰۰% کارآیی خود را نداشته‌باشد. اما اگر قصد شما لاغری و کاهش وزن باشد، شواهد نشان می‌دهد که ورزش‌کردن هنگام صبح و در حالت ناشتا می‌تواند روند رژیم کاهش وزن را سرعت ببخشد.

اما چرا ورزش کردن در صبح و در حالت ناشتا در روند لاغری به شما کمک می‌کند؟

دلایل زیادی موجود است. برای نمونه شما در طی حدودا هشت ساعت خواب شبانه غذا نخورده‌اید و در این حالت قند خون شما پاین آمده‌است و با ورزش کردن بدن مجبور است برای جبران کمبود قند، چربی‌ها را بسوزاند. همچنین ورزش صبحگاهی موجب افزایش سوخت و ساز یا همان متابولیسم بدن می‌شود، به این صورت که از حداقل میزان متابولیسم که در طول فاز استراحت شبانه است به حداکثرمیزان متابولیسم در هنگام ورزش کردن می‌رسد. جالب است که بدانید اثر این افزایش متابولیسم تا ساعت‌ها بعد از ورزش نیز ادامه دارد. اگر شما با شکم پر و در طی روز همان حرکات ورزشی را انجام دهید، متابولیسم شما برای مدت زمان کمتری بالا می‌ماند و به‌ویژه اینکه شما با فاصله کمی بعد از ورزش دوباره می‌خوابید و بدن شما دوباره در فاز استراحت قرار می‌گرفت.

نقش هورمونها چیست؟

هورمون انسولین

مسلما هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در لاغری و کاهش وزن دارند. پس از میل کردن هر وعده‌ی غذایی بدن شما شروع به ترشح هورمون انسولین می‌کند. وظیفه انسولین این است که گلوکزیا همان قند خون را برای تامین انرژی بدن وارد سلول‌ها کند. تحقیقات نشان داده است که ورزش کردن با معده‌ی خالی موجب بهبود حساسیت به انسولین خواهدشد و در نتیجه زمانیکه شما غذا می‌خورید، مراحل انتقال قند به سلول‌ها راحت‌تر انجام می‌شود. و این مساله موجب می‌شود در آخر مقدار کمتری گلوکز به چربی تبدیل شود.

هورمون رشد

هورمون دیگری که  در این ماجرا نقش دارد، هورمون رشد است. نه تنها این هورمون در چربی سوزی نقش مهمی دارد، بلکه در متابولیسم و عضله سازی هم تاثیرگذار است. ورزش با شکم خالی باعث می‌شود تا ترشح این هورمون افزایش یابد.

اما همیشه به یاد داشته باشید که بدن هر فرد با  فرد دیگر متفاوت است. پس اگر به هر دلیلی شما نمی‌توانید صبح‌ها ورزش کنید و یا انرژی کافی برای ورزش صبحگاهی  ندارید، خود را مجبور نکنید. و از ورزش کردن لذت ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *