,

ورزش و کاهش وزن ازدیدگاه علم چگونه است؟

برای اینکه به بهترین نتیجه ممکن برای هدف طلایی اندام ایده آل برسید باید بدانید ورزش و کاهش وزن از دیدگاه علم چگونه است؟

خیلی از افرادی که رژیم غذایی و ورزش منظم دارند نتوانستند به یک وزن ایده آل و آرمانی برسند در واقع داشتن اندام ایده آل با ورزش و رژیم غذایی احتیاج به دوز و کلک های زیادی دارد.

در واقع کسانی که در حال ورزش کردن برای کاهش وزن هستند باید یک هدف طلایی را مد نظر داشته باشند هدفی که بر اساس آن رژیم لاغری باعث تضعیف ماهیچه ها نشود در واقع ماهیچه ها با رژیم غذایی هدر نروند. در واقع ورزشکاران با هدف لاغر کردن باید کربوهیدرات، چربی و پروتئین را همیشه در نظر داشته باشند.

نکته مهم این است که کسانی که قصد کاهش وزن دارند و ورزش را شروع کرده اند نباید یکباره میزان دریافتی کالری خود را کم کنند. در واقع این کم کردن یکباره کالری دریافتی در کنار ورزش یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که خیلی از کسانی که هدف طلایی کاهش وزن و اندام متعادل را دارند مرتکب می‌شوند.

جردن موون رئیس بخش تحقیقات تناسب اندام دانشگاه کونکوردیا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و تناسب اندام در این مورد چنین می‌گوید:

” بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که یک ورزش سنگین را شروع کنید و یکباره عضلات بدن و ماهیچه ها  تحلیل ببرید و بعد تا ۱۲ ساعت هیچ کالری دریافتی نداشته باشید که به بدن انرژی برسانید. چون در این حالت شما هیچ چیزی را در بدن درست نمی کنید بلکه همه چیز را خرابتر می‌کنید”

اما زمان بندی خوردن در ورزش و تناسب اندام بسیار مسئله مهمی است که خیلی از افراد به نسبت حجم و نوع خوراک کمتر به آن توجه می‌کنند. کسانی که ورزش می‌کنند تا وزن کم کنند باید در نظر داشته باشند هر کالری را که نزدیک زمان ورزش یا در میان ورزش می خورند خیلی سریعتر سوخته خواهد شد قبل از آنکه بدن سعی کند آن کالری را ذخیره کند در میان ورزش سوزانده می شود.

دلیلش هم این است که بافت های ماهیچه ای انرژی کمتری مصرف می کنند تا اینکه قند را از آخرین وعده غذایی بگیرند. قندی که در آن حالت در جریان خون  همچنان جریان دارد  دریافتش برای ماهیچه ها آسانتر است تا اینکه از طریق سیستم متابولیسم و سوخت ساز چربی های فشرده شده را تبدیل به انرژی کنند. در جریان تجزیه چربی ها یا همان لیپولیز بافت های چربی به اسید های چرب و بعد تبدیل به گلوکز یا قند خون می‌شوند تا در نهایت به عنوان انرژی برای ماهیچه ها مصرف شوند.

۳۰ دقیقه ورزش کردن حدود ۲۰۰ کیلو کالری مصرف می کند که این میزان کالری در یک بطری نوشیدنی حاوی قند است. بنابراین این نوشیدنی های شیرین برای ورزش که بسیاری از ورزشکاران در طول ورزش می‌خورند جریان کاهش وزن را خنثی می‌کند. بنابراین بهترین کار گرفتن انرژی قبل از ورزش و نوشیدن تنها آب در حین ورزش برای کاهش وزن بسیار ایده آل تر است.

باید بدانید که وزن کم کردن در یک هفته تنها بین ۴۵ گرم تا یک کیلوگرم کافیست و بیش از آن اصلا منطقی و علم نیست. زیرا کسانی که سعی می کنند بیشتر از این میزان وزن در یک هفته کم کنند تنها ماهیچه های خود را از دست می‌دهند. مصرف پروتئین بیشتر در حین ورزش و رژیم لاغری به بدن کمک می کند که ماهیچه کمتری از دست بدهد. آکادمی رژیم و تغذیه کانادا به افراد توصیه می‌کند که برای گرفتن نتیجه عالی از ورزش با رژیم لاغری باید به اندازه هر کیلوگرم از وزن خودشان ۱.۲ تا ۲ گرم پروتئین در روز مصرف کنند تا از دست دادن ماهیچه را به کمترین میزان خود برسانند.

برای مثال یک مرد ۶۸ کیلویی باید ۱۲۰ گرم پروتئین در روز مصرف کند.

اگر قرار است به هدف طلایی اندام ایده آل و سالم برسید حتما علم خود را در این زمینه زیاد کنید. کم خوردن یا نخوردن و ورزش های سنگین هیچ کدام شما را به آن هدف طلایی نمی رسانند بلکه این ها همه تبلیغاتی برای فروش انواع رژیم ها و محصولات است که سلامت شما را در دراز مدت به خطر می اندازد. با بدن خود مهربان باشید چون بدن شما در نهایت تنها چیزی است که در زندگی  دوست و همراهتان است.

لینک اصلی

 

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] هستید، پرخوری‌های عصبی دارید و برای فعالیت بدنی و ورزش احساس بی‌حالی می‌کنید. واقعیت این است که بدن ما […]

  2. […] می‌کنیم تا اگر در دوران رژیم لاغری به سر می‌برید ورزش شنا را فراموش نکنید چراکه در طی دوران کاهش وزن شما دچار […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *