در طی رژیم لاغری به دریافت کافی ویتامین ث “C” دقت کنید

در طی رژیم لاغری به دریافت کافی ویتامین ث "C" دقت کنید

اسیدآسکوربیک نام شیمیایی ویتامین ث “C” است. ویتامین ث “C” به‌شکل طبیعی در بسیاری از سبزی‌ها و میوه‌ها مانند پرتقال، فلفل دلمه، توت فرنگی، گریپ فروت، کیوی، کلم بروکلی، لیموترش و غیره وجود دارد. در صنعت این ویتامین را حتی به شکل مصنوعی به برخی از مواد غذایی کارخانه‌ای مانند سس خردل، انواع آبمیوه، فرآورده‌های گوشتی و غیره به عنوان نگهدارنده طبیعی اضافه می‌کنند.

افرادی که در طی سال به دفعات مریض می‌شوند و یااینکه احساس ضعف می‌کنند سعی می‌کنند با مصرف قرص جوشان ویتامین ث “C” و یا قرص ویتامین C، خود را در برابر انواع سرماخوردگی و دیگر بیماری‌ها و نیز عفونت‌ها مقاوم کنند. بسیاری هم به علت عدم مصرف کافی میوه و سبزی به مصرف این ویتامین به شکل مصنوعی روی می‌آورند.سعی می‌کنند تا ای برخی دیگر از افراد هم به دلیل اینکه به میزان کافی میوه و سبزی نمی‌خورند. به هر حال کمبود ویتامین ث “C” باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود.

نقش ویتامین ث “C” در رژیم لاغری

کمبود این ویتامین به‌ویژه درطی رژیم لاغری بسیار اهمیت دارد. به این دلیل که در طی رژیم کاهش وزن به علت کمبودها و محدودیت‌های غذایی بدن ضعیف شده و بسیاری از افرادی که در رژیم غذایی سنگین هستند از این مساله شکایت دارند که بیشتر و زودتر از مواقع دیگر سرما می‌خورند و نیز درمان آنها مدت زمان بیشتری می‌برد. پس رژیم غذایی خود را با دقت انتخاب کنید. اما به هر حال از آنجایی که در طی کاهش وزن، به‌ویژه کاهش وزن سریع بدن شما اسیدی می‌شود ودر نتیجه نیاز شما به مصرف  سبزی، میوه و برخی مواد معدنی موجود در مولتی‌ویتامین‌ها برای خنثی کردن اسیدیته بالا می‌رود.

پس اگر دریافت کافی ویتامین ث “C” داشته باشید، بدن شما می‌تواند در مقاوم‌ترین حالت خود قرار داشته باشد. اما محاسبه اینکه دوز مناسب شما چه مقداری است کار ساده ای نیست. اما چه باید کرد؟!

حداکثر مقدار توصیه شده برای ویتامین ث “C” 2000 میلی‌گرم در روز است. پس زمانیکه شما در دوران رژیم غذایی به‌سر می‌برید، طبیعیتا باید همین حداکثر میزان توصیه شده را مصرف کنید. در کل در طول رژیم لاغری به علت افزایش نیاز بدن لازم است برخی از ویتامین‌ها به صورت مکمل مصرف شوند. اما دقت کنید که مصرف بیشتر از اندازه لازم پیامدهای خطرناکی را به دنبال خواهد داشت!

برای مثال با اینکه ویتامین ث “C” محلول در آب است و بنابراین مقدار اضافه‌ی آن از بدن دفع می‌شود، اما مصرف بیشتر از۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز برای مدت طولانی، ریسک ابتلا به سنگ‌ کلیه را افزایش می‌دهد.

بنابراین توصیه می‌شود تا اگر در دوران رژیم لاغری هستید، حتما در کنار آن از مکمل‌ها خصوصا ویتامین ث “C” استفاده کنید. اما حواستان باشد که در کنار افزایش دوز مصرفی این ویتامین حتما باید مقدار نوشیدن آب را هم بالا ببرید تا ریسک ایجاد سنگ کلیه را به صفر برسانید.

سلامت و پیروز باشید

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] یک بسته‌بندی از انواع ویتامین و مواد معدنی است و فواید بسیاری برای سلامتی دارد. […]

  2. […] مو یا خراب شدن و افتادگی پوست هستید. مساله ای که باید در رژیم لاغری و کاهش وزن رعایت کنید تا رژیم صحیحی داشته باشید و خیلی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *