, ,

پرچم های زیبایی که خلاف قوانین عرف طراحی شده اند!


وقتی نام پرچم به میان می‌آید احساسات وطن‌دوستانه گل می کند. هرچه باشد پرچم بعد از نام هر کشور نماد و سمبل هویت یک کشور است. خیلی مهم است که سمبل هر کشوری چه شکلی باشد چون هرجا که پا بگذاریم مهمترین چیزی که از هویتمان می‌بینیم آن پارچه رنگی است که نشان می‌دهد اهل کجاییم و چه ملیتی داریم. بحث اغراق نیست اما پرچم یکی از مهمترین نشانه‌ها در یک کشور است. چالش جالبی است که پرچم هر ملیت را نمادشناسی کنیم چون با شناخت آن به کلیات و باورهای هر کشور آشنا می‌شویم. اما تا به حال فکر کرده‌ بودید چه قوانینی برای طرح و رنگ و مدل پرچم‌ها وجود دارد؟ در این مطلب تنها می‌خواهیم ۷ پرچم را که بر خلاف بین الملی طرح و رنگ خود را انتخاب کرده‌اند نام ببریم تا ببینید چطور یک پرچم باید طراحی و ترکیب شود. اول از همه قوانین کلی از قرار زیر است:

  • طرح آن باید ساده باشد آنقدر ساده که یک کودک هم بتواند آن را بکشد و در حافظه‌اش ثبت کند.
  • باید دارای نشانه‌های معنادار باشد.
  • باید دو یا ۳ رنگ اساسی و پایه داشته باشد.
  • هیچ نوشته و یا مهری روی آن نباشد.
  • متفاوت و متمایزاز دیگر پرچم‌ها باشد.

این قوانین شاید برخی طرحبندی و رنگ ها را محدود کند اما برای شروع قوانین پایه خوبی هستند. اما به هر حال هستند کشورهایی که این قوانین را به درستی رعایت نکرده‌اند . به هر حال هرقانونی برای شکستن هم وضع می‌شود  چه برسد به قوانین طراحی . این ۷ کشور پرچم‌های زیبایی دارند که برخی از قوانین بین المللی در طراحی پرچم را جدی نگرفته‌اند و الحق طرح های زیبایی دارند.

آفریقای جنوبی ، رنگهای متعدد ولی خیلی زیبا

پرچم آفریقای جنوبی

خیلی ها معتفدند که این نماد آفریقای جنوی بسیار زیباست. در سال ۱۹۹۴ این پرچم با الهام از رنگ‌های کنگره ملی آفریقا و پرچم انگلیس و آلمان طراحی شد. همه رنگ ها مفهوم و تاریخچه دارند. با وجود رنگ‌های زیاد این پرچم ساده و به یادماندنی است.

مریلند،طرح های شلوغ 

پرچم مریلند

این پرچم طرح و رنگ زیبایی دارد اما ساده نیست. طرح‌هایش سخت است و حتی بزرگترها هم نمی توانند آن را بکشند چه برسد به کودک.

کالیفرنیا، نوشته  در پرچم

پرچم جمهوری کالیفرنیا

کمتر پرچمی هست که رویش نوشته داشته باشد خوب هر چه باشد این قانونی است که باید رعایت می‌شد. اگر قرار باشد هر کشوری نامش را روی پرچم بنویسد دیگر نماد و نشانه مفهوم خودش را از دست می‌داد. اما در این نمونه کالیفرنیا  با ذکر  “جمهوری کالیفرنیا”   در آن دوره از تاریخ احتمالا چیزی غیر از یادآوری نامش را  در نظر داشته است.

ولز، یک طرح سخت اما جذاب

پرچم ولز

اژدهای روی پرچم ولز یک طرح سخت است که قانون سادگی را زیر پا گذاشته. هرچند برخی در توییتر درباره آن نوشته‌اند: اگر اژدهای ولز قانون پرچم ‌ها را زیر پا گذاشته پس قانون را عوض کنند نه اژدها را!

بوتان، یک اژدهای متفاوت

پرچم بوتان

اژدهای پرچم بوتان آنقدر زیبا هست که کسی دلش نیاید از جزئیاتش کم کند، اما وقتی از دور دیده شود جزئیات آن هم حتی به چشم نمی‌آید اما نمی‌شود انکار کرد که از نزدیک پرچم زیبایی نیست.

مسکو، پرچم دوست داشتنی اهالی شهر

پرچم شهر مسکو

پایتخت روسیه پرچمی دارد که ساکنانش همگی عاشق آن هستند حتی اگر قانون‌شکنی باشد. اهالی مسکو معتقدند که دوست داشتن نماد شهرشان مهمترین قانون است که اهمیت دارد.

ژلزنوگورسک، یک نماد جنجالی

پرچم ژلزنوگورسک

این شهر در روسیه قرار دارد و در سال ۱۹۵۰ بینیانگذاری شده است. این شهر به منظور تولید سلاح پلاتینیوم برای روسیه ساخته شد. تصویر خرس روسی که دارد اتم را می‌شکافد احتمالا برای یک کودک تصویر سختی باشد هر چند هر بچه‌ای که این پرچم را می‌بیند دلش می‌خواهد این خرس و آن چیزی که دارد می‌شکافد را نقاشی کند. این طرح برای یک تی‌شرت و یا پوستر و حتی طرح تتو خیلی زیبا و جذاب خواهد بود!

شما چه پرچمی می‌شناسید که برخلاف قوانین عرف باشد؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *