,

چرا آنفولانزا فصلی است؟

 

در مناطق فصلی و معتدل‌تر ویروس آنفولانزا تمایل دارد که در پاییز و زمستانهای سخت حمله کند. اعتقاد مرسوم این است که ویروس آنفولانزا در تابستان به خواب می‌رود و تقریبا غیر فعال می‌شود تا دوباره در پاییز زمستان فعال شود و حمله را شروع کند.اما دانشمندان به این نتیجه رسیدند که به جای اینکه ویروس در فصل گرما به خواب رود در سراسر جهان می‌چرخد و در سرما به جای خود برمی‌گردد.

در سال ۲۰۰۶ محققان دانشگاه پنسیلوانیا و موسسه بهداشت ملی در آمریکا به این نتیجه رسیدند که ویروس نوع Aآنفولانزا در طول تابستان در مناطق گرمسیری می‌چرخد و با ویروس‌های عجیب غریب دیگر برخورد می‌کند و بعد از تغییرات ژنتیکی که در نتیجه مبادله با ویرس‌های ناشناخته دیگر است به محل اصلی‌اش باز می‌گردد و سیستم ایمنی ما را گیج می‌کند.

دانشمندان همچنان در حال بررسی هستند که چرا ویروس آنفولانزا بعد از تغییرات ژنتیکی باز در پاییز و زمستان حمله می‌کنند.آنها نظرات مختلفی پیشنهاد کردند که ممکن است به تنهایی و یا هم‌زمان در توضیح علت فصلی بودن آنفولانرا به کار آید:

دمای هوا و شرایط آب و هوایی

ویروس آنفولانزا در هوای سرد و خشک زمستان خیلی فعال می‌شود. آنها در هوای خشک بیشتر زنده می‌مانند. این ویروس بر روی سطوحی که در معرض تماس زیاد هستند مانند دستگیره در، صفحه کلید کامپیوتر، عابر بانک و … هنگامی که آنها سرد هستند باقی می‌مانند. برای انسان‌ها هوای خشک با خشکی بدن و خشک شدن سوراخ‌های بینی و دستگاه تنفسی همراه است که باعث می‌شود مدام در خانه بمانند. ویروس آنفولانزا با افزایش رطوبت هوا کم کم از بین می‌رود.به همین خاطر است که در زمستان های خشک و بدون برف همه آنفولانزا می‌گیرند.

رفتارهای انسانی

پاییز و باز شدن مدرسه‌ها و افزایش کار به همراه سردی هوا باعث می‌شود مردم با هم بیشتر در فضاهای بسته تماس داشته‌باشند.  که این تماس نزدیک افراد با یکدیگر این امکان را به ویروس می‌دهد که خیلی راحت پخش شوند. حتی در هواهای معتدل و بارانی که شرایط هوایی برای رشد ویروس طرفدار سرمای خشک وجود ندارد به علت اینکه مردم برای فرار از خیس شدن در زیر باران در یک پناهگاه و یا فضای بسته جمع می‌شوند ویروس آنفولانزا جشن می‌گیرد.

فیزیولوژی بدن انسان

به خاطر اینکه در زمستان انسانها بیشتر در خانه می‌مانند و روزها هم  کوتاه است ویتامین D بدن کاهش می‌یابد. کاهش ویتامین Dباعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود و در نتیجه بدن در زمستان آسیب‌پذیرتر می‌شود.

لینک اصلی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *